تحلیل تکنیکالاخبار بیت کوین

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و BNB + تعیین اهداف قیمتی به ۲ روش کلاسیک و پرایس اکشن

قیمت بیت کوین و اکثریت آلت کوین‌ها دیروز در واکنش به شکایت کمیسیون SEC از صرافی بایننس با ریزش عمیقی رو به رو شد. قیمت بایننس کوین (BNB) نیز تحت تاثیر این خبر با ریزش سنگین ۱۰٪ مواجه شد. در این مطلب به تحلیل تکنیکال قیمت BTC و BNB می‌پردازیم و از هر ۲ روش تحلیل کلاسیک و پرایس اکشن اهداف قیمتی را برای این ۲ رمزارز مشخص می‌کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

در این قسمت به روش‌های کلاسیک و پرایس اکشن به تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین می‌پردازیم.

به روش کلاسیک

در تایم فریم روزانه قیمت بیت کوین ۵۴ روز است که در یک الگوی مثلث کاهشی (خطوط بنفش) گیر افتاده است. روز دوشنبه هفته گذشته BTC برای سومین بار به ضلع بالای مثلث برخورد کرد و از آنجا پس زده شد. به دنبال آن روند نزولی جدیدی آغاز شد که در نهایت منجر به سقوط قیمت تا حوالی ۲۵,۳۸۰ دلار شد. کندل قرمز رنگ بلند در نمودار زیر مربوط به دیروز است که بیت کوین بیش از ۵٪ ریزش قیمت را تجربه کرد.

میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای بیت کوین همواره سطح مهم قیمتی به شمار می‌رفته است. ما در شکل زیر میانگین متحرک ۱۴۰۰ را با خط چین آبی رسم کرده‌ایم که تقریبا برابر همان میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای است. این اندیکاتور اکنون در حوالی ۲۶,۳۰۰ دلار قرار دارد و ریزش دیروز بیت کوین موجب شد تا این حمایت از دست برود.

در نمودار زیر حمایت‌های بیت کوین با سطوح سبز رنگ کشیده شده است. پس از ۲۵,۳۰۰ دلار، حمایت بعدی در حوالی ۲۱,۵۰۰ دلار قرار دارد و پس از آن سطح ۱۸,۳۰۰ دلار می‌تواند از قیمت محافظت کند. در طرف مقابل سطوح قرمز مقاومت‌های بیت کوین را نشان می‌دهد. در حال حاضر به جز ضلع بالای مثلث، سطوح استاتیک ۲۸,۵۰۰ دلار و ۳۳,۰۰۰ دلار مقاومت‌های کلیدی بیت کوین هستند.

از دید تکنیکال الگوهای مثلث کاهشی معمولا در جهت بالا شکسته می‌شوند. در این صورت سناریویی که با رنگ سبز در شکل مشخص است اتفاق خواهد افتاد و هدف اول قیمت ۲۸,۵۰۰ دلار خواهد بود.

در طرف مقابل در سناریوی نزولی احتمالی یک پولبک به میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای در حوالی ۲۶,۳۰۰ دلار خواهیم داشت و با افزایش فشار فروش، ضلع پایین مثلث خواهد شکست. در این صورت مطابق سناریوی قرمز رنگ احتمالا ریزش تا ۲۱,۵۰۰ دلار را تجربه خواهیم کرد.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

اهمیت ۲ سطح قیمتی ۲۵,۰۰۰ دلار و ۳۳,۰۰۰ دلار را پیش‌تر در تحلیل جداگانه‌ای در تایم فریم هفتگی با استفاده از امواج الیوت بررسی کرده‌ایم که چارت این تحلیل در شکل زیر قابل مشاهده است. تنها به این نکته مهم در اینجا اشاره می‌کنیم که در آن تحلیل، اگر سطح ۲۵,۰۰۰ دلار از دست برود، سناریوی صعودی بیت کوین از ماه ژانویه باطل خواهد شد بنابراین این سطح حمایت بسیار مهمی محسوب می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین منبع: تریدینگ ویو

به روش پرایس اکشن

اگر به تایم فریم کوتاه مدت (۱ ساعته) قیمت بیت کوین برویم، خواهیم دید که قیمت BTC برای مدت طولانی در یک محدوده (باکس سبز رنگ) در حال نوسان بوده است. از دید پرایس اکشنی زمانی که یک محدوده نوسانی با قدرت شکسته می‌شود، به اندازه فاصله نصف محدوده نوسان از ابتدای روند، حرکت ادامه پیدا می‌کند.

این قضیه در شکل زیر کاملا قابل تشخیص است یعنی انتظار داریم فاصله نیمه باکس سبز (MID TR) از ابتدای روند نزولی در ۲۸,۵۰۰ دلار به سمت پایین ادامه پیدا کند تا اندازه حرکتی پرایس اکشنی (MM) کامل شود. همان‌طور که مشخص است دیروز با ریزش قیمت بیت کوین دقیقا MM نزولی بیت کوین کامل شد.

البته این بدان معنی نیست که الزاما روند نزولی به انتها رسیده اما لااقل می‌توان گفت که موج نزولی اخیر به انتها رسیده است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ساعتی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ساعتی منبع: تریدینگ ویو

به یک تایم فریم بالاتر (۴ ساعته) می‌رویم. در اینجا نیز قیمت برای مدت طولانی در محدوده ۲۵,۵۰۰ تا ۳۱,۰۰۰ دلار نوسان کرده است. با همان قواعد گفته شده در قسمت قبل پیش می‌رویم. روند صعودی بیت کوین در این تایم فریم از حوالی ۱۹,۷۰۰ دلار (خط بنفش پایین) شروع شده است. در صورتی که حمایت باکس سبز رنگ حفظ شود و ضلع بالای آن در ۳۱,۰۰۰ دلار با قدرت شکسته شود، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که BTC به اندازه MM طی شده تا وسط باکس سبز حرکت خود را ادامه دهد و به خط بنفش بالا برسد. بنابراین با ۲ شرط گفته شده می‌توان هدف قیمتی ۳۷,۳۰۰ دلار را برای بیت کوین متصور شد.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته منبع: تریدینگ ویو

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

در این قسمت به روش‌های کلاسیک و پرایس اکشن به تحلیل تکنیکال قیمت BNB می‌پردازیم.

به روش کلاسیک

قیمت BNB از ابتدای سال ۲۰۲۳ در محدوده ۲۷۰ دلار تا حوالی ۳۴۵ دلار در نوسان بوده است. بیشترین سطح داینامیکی که قیمت بایننس کوین در این محدوده به آن واکنش نشان داده است، میانگین متحرک ۱۰۰ روزه آن بوده است که با خط چین آبی در شکل زیر قابل مشاهده است. این اندیکاتور در حال حاضر در حوالی ۳۱۴ دلار به سر می‌برد و در ماه می قیمت در ماه می در ۴ نوبت از این اندیکاتور برگشت خورد.

کندل دیروز BNB به صورت قرمز و با بدنه بلند تقریبا کامل بسته شد. این ریزش ۱۰٪ باعث شد تا به کف حمایتی محدوده برسیم و با توجه به نوع کندل بسته شده، احتمال از دست رفتن این حمایت بیش از حفظ آن شده است.

در سناریوی نزولی قیمت بعد از دست دادن کف سبز رنگ تا حمایت بعدی در حوالی ۲۴۵ دلار ریزش خواهد کرد. جالب اینجاست که از حمایت گفته شده تا حمایت بعدی در حوالی ۱۵۰ دلار حمایت جدی برای BNB وجود ندارد و در صورت از دست رفتن ۲۴۵ دلار، می‌توانیم انتظار یک لگ نزولی حدود ۴۰٪ را داشته باشیم. البته این احتمال نیز وجود دارد که قیمت یک بار دیگر تا میانگین متحرک ۱۰۰ روزه پولبک بزند و از آنجا کف را بشکند که بسیار بعید به نظر می‌رسد.

در سناریوی صعودی قیمت از همین ناحیه حمایت خواهد شد. میانگین متحرک ۱۰۰ روزه BNB در ۳۱۴ دلار، مقاومت سختی برای خریداران خواهد بود که در صورت غلبه بر آن راه تا صعود به ۳۴۵ دلار هموار خواهد شد.

نمودار قیمت BNB تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت BNB تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

به روش پرایس اکشن

گفتیم که BNB برای مدت طولانی در یک محدوده نوسانی بوده است. بنابراین باز هم به سراغ قوانین اندازه حرکت پرایس اکشنی در محدوده‌های نوسانی می‌رویم. فیتیله بلند تا ۴۰۰ دلار را برای نقطه شروع حرکت نزولی انتخاب می‌کنیم. به اندازه فاصله این نقطه تا وسط باکس سبز حرکت را ادامه می‌دهیم. در این صورت خط بنفش پایینی به عنوان هدف قیمتی BNB در حوالی ۲۱۹ دلار تعیین می‌شود.

نمودار قیمت BNB تایم فریم ۴ ساعته منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت BNB تایم فریم ۴ ساعته منبع: تریدینگ ویو

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا