اخبار خارجی

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم و ریپل؛ ۷ دی ۱۴۰۱

قیمت بیت کوین همچنان در محدوده ۱۶,۵۰۰ دلار تا ۱۷,۰۰۰ دلار در نوسان است و هنوز تکلیف بازار در آستانه سال نو میلادی مشخص نشده است. تعطیلی بازارهای مالی به خاطر تعطیلات سال نو باعث شده است تا حجم معاملات رمزارزها نیز دچار کاهش شود و بسیاری از معامله گران را با سردرگمی رو به رو کند.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت بیت کوین پس از ناکامی در عبور از سطح ۱۷,۰۰۰ دلار در روز دوشنبه با ریزشی خفیف مواجه شد و قیمت امروز تا سطح حمایتی ۱۶,۵۵۰ دلار کاهش یافت. ما در این مطلب به تحلیل قیمت بیت کوین، اتریوم و ریپل خواهیم پرداخت.

۱- تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

همان‌طور که در شکل زیر مشخص است از روز ۲۲ آگوست (۳۱ مرداد) بیت کوین وارد روند نزولی جدیدی با شیب خط روند نشان داده شده (خط نارنجی) شده است که ماه گذشته نیز در شکستن آن ناکام ماند.

سقف و کف این روند ۲ سطح استاتیکی قوی مقاومتی و حمایتی را ساخته‌اند. در بین این ۲ سطح در حال حاضر مقاومت‌های داینامیک میانگین متحرک ۵۰ روزه (خط آبی) در حوالی قیمت ۱۶,۸۰۶ دلار و خط روند نزولی گفته شده در حوالی قیمت ۱۶,۹۶۸ دلار قرار دارند. همچنین در بالای این سطوح میانگین متحرک ۲۰ روزه (خط سبز) مقاومت مهم دیگری سد راه قیمت بیت کوین است.

همچنین با وصل کردن کف‌های قیمتی بیتکوین الگویی شبیه به الگوی وج (Wedge) تنگ شونده وجود دارد که بر خلاف الگوی مثلث در اکثر مواقع از طرف مخالف روند (در اینجا ضلع بالایی مثلث) شکسته می‌شود. بنابراین این طور می‌توان جمع‌بندی کرد که اگر بیت کوین بتواند ضلع بالایی را در حوالی قیمت ۱۹٬۳۰۰ دلار بشکند؛ می‌توان به ادامه روند صعودی آن خوشبین بود. در حال حاضر اندیکاتور RSI به خط روند حمایتی خود رسیده است. این اندیکاتور در حال حاضر واگرایی صعودی را برای قیمت بیت کوین رقم زده است. در صورت شکست این حمایت می‌توانیم شاهد ادامه روند نزولی باشیم.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

در تایم فریم ۱ ساعته بیت کوین دیروز دچار ریزش تا حمایت ۱۶,۵۵۰ دلار شد و با ورود گاوها از شدت فشار فروش کاسته شد. اندیکاتور MACD به وضوح این مسئله را نشان می‌دهد. از ساعاتی پیش این اندیکاتور مجددا به ناحیه سبز بازگشت و با شکست خط روند نزولی ناشی از ریزش دیشب توانست تا سطح ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۱۶,۷۷۰ دلار پیشروی کند

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته منبع: تریدینگ ویو

۲- تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

در تایم فریم روزانه اتریوم از روز ۲۲ آگوست (۳۱ مرداد) درگیر الگوی مثلث متقارن شده است. برخلاف بیت کوین که درگیر یک وج نزولی تنگ شونده است، در این الگو احتمال شکست مثلث از سمت موافق (اینجا ضلع پایین) بیشتر است. ضمن اینکه شاخص RSI نیز برخلاف بیت کوین با شیب یک خط روند نزولی در حال کاهش است و خرس‌ها قدرت بیشتری دارند.

در حال حاضر ۲ سطح استاتیکی ۱۱۵۰ دلار و ۱۳۳۰ دلار حمایت و مقاومت اساسی قیمت اتریوم در این تایم فریم هستند. ضلع بالایی مثلث متقارن در حال حاضر در حوالی ۱۴۷۰ دلار قرار دارد و ضلع پایینی آن در نزدیکی ۱۱۰۰ دلار قرار دارد که مقاومت و حمایت داینامیکی ETH محسوب می‌شوند.

به نظر می‌رسد برای تغییر روند نیاز داریم تا حمایت ۱۳۳۰ دلاری شکسته شود و به واسطه آن شاخص RSI نیز از روند نزولی خود خارج شود. اگر اتریوم در این کار ناکام بماند می‌تواند منتظر سقوط قیمت تا حوالی ۱۱۰۰ دلار باشیم.

نمودار قیمت اتریوم تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت اتریوم تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

در تایم فریم ۱ ساعته نیز اتریوم در زمان نوشتن این مطلب مانند بیت کوین درگیر سطح ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی ناشی از ریزش دیروز در ۱۲۱۰ دلار است. اندیکاتور MACD با تازگی وارد ناحیه مثبت شده است و خط روند نزولی دیروز شکسته شده است. مقاومت بعدی سد راه اتریوم ۱۲۲۳ دلار است.

نمودار قیمت اتریوم تایم فریم ۱ ساعته منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت اتریوم تایم فریم ۱ ساعته منبع: تریدینگ ویو

۳- تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

اخیرا با قوت گرفتن شایعات مبنی بر بسته شدن پرونده بین ریپل و کمیسیون SEC آمریکا شاهد افزایش حجم معاملات این رمزارز بودیم. بسیاری از معامله‌گران انتظار دارند در صورتی که نتیجه پرونده به ضرر XRP نباشد شاهد رشد قیمت این رمزارز باشند.

در نمودار تایم فریم قیمت XRP شاهد افزایش نسبی قیمت تا حوالی ۰.۳۷۲ دلار در روز دوشنبه بودیم. این موضوع سبب شد تا اندیکاتور RSI خط روند نزولی خود را پس از مدت‌ها بشکند. دیشب با ریزش قیمت بیت کوین این اندیکاتور مجددا با اندکی کاهش به نزدیکی این خط رسید. در صورتی که این روند نزولی از همینجا به پایان برسد، این اتفاق را می‌توانیم به حساب پولبک به سطح مقاومتی شکسته شده بدانیم.

در حال حاضر ۲ سطح استاتیکی ۰.۳۳ و ۰.۴۱ دلار به ترتیب حمایت و مقاومت اصلی ریپل در این تایم فریم محسوب می‌شوند. مقاومت مهم بعدی خط روند نزولی است (خط نارنجی) که ریپل بیش از یکسال است درگیر آن است اما هربار که به آن نزدیک شده، موج بعدی نزولی آغاز شده است. این مقاومت اکنون در حوالی ۰.۵۳ دلار قرار دارد.

به نظر می‌رسد ریپل بتواند تا حوالی مقاومت ۰.۴۱ دلار پیشروی کند اما تغییر روند حرکتی آن منوط به شکستن این سطح است.

نمودار قیمت ریپل تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت ریپل تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

در تایم فریم ۱ ساعته نمودار ارزش ریپل نسبت به بیت کوین (XRP/BTC) روز دوشنبه توانست خط روند نزولی اخیر خود را با قدرت بشکند. در حال حاضر مهم‌ترین مقاومت این نمودار در سطح ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۰.۰۰۰۰۲۲۷۵BTC قرار دارد.

اگر روند صعودی اخیر این نمودار را از دید نظریه امواج الیوت بررسی کنیم می‌توانیم ۲ سناریو را برای آن در نظر بگیریم. در سناریو اول مطابق شکل زیر ریپل در موج سوم صعودی خود توانسته است خط روند نزولی را بشکند و پس از اندکی اصلاح در روز دوشنبه موج پنجم صعودی خود را به اتمام رسانده است. ریزش دیروز را اگر به منزله موج A اصلاحی در نظر بگیریم باید منتظر ریزشی عمیق پس از اندکی افزایش قیمت باشیم. این وضعیت با خط قرمز در شکل رسم شده است.

نمودار XRP/BTC تایم فریم ۱ ساعته منبع: تریدینگ ویو
نمودار XRP/BTC تایم فریم ۱ ساعته منبع: تریدینگ ویو

در سناریو دوم مطابق شکل زیر موج ۳ صعودی را تا بالاترین نقطه قیمت در روز دوشنبه در نظر می‌گیریم و ریزش اخیر را به حساب موج ۴ اصلاحی می‌گذاریم. در این صورت باید شاهد افزایش قیمت در موج صعودی ۵ باشیم. این وضعیت در شکل زیر با خط قرمز رسم شده است.

نمودار XRP/BTC تایم فریم ۱ ساعته منبع: تریدینگ ویو
نمودار XRP/BTC تایم فریم ۱ ساعته منبع: تریدینگ ویو

کاربران عزیز میهن بلاکچین، این مطلب به هیچ عنوان توصیه سرمایه‌گذاری نیست و صرفا تحلیل نویسنده آن است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا