تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم، BNB و سولانا؛ ۱۶ خرداد ۱۴۰۳

بیت کوین در حال محکم کردن جای پای خود بالاتر از حمایت ۷۰٬۰۰۰ دلاری است. افزایش قیمت بیت کوین در حالی رقم خورد که روز گذشته ۸۸۷ میلیون دلار سرمایه جدید به صندوق‌های ETF اسپات این ارز دیجیتال وارد شد که بالاترین جریان خالص ورودی از ۱۲ مارس تاکنون محسوب می‌شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در حال حاضر تحلیلگران منتظر انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا  (CPI) در هفته آینده هستند. ماه گذشته پس از افت ۰.۱٪ این شاخص، قیمت بیت کوین در عرض پنج روز ۷٪‌افزایش یافت. حالا مارکوس تیلن (Markus Thielen)، مدیر بخش تحقیقات شرکت 10x Research معتقد است اگر این شاخص در بازه سالانه ۳.۳٪ یا کمتر اعلام شود، احتمالا شاهد رکوردشکنی قیمت بیت کوین خواهیم بود.

نمای کلی از بازار کریپتو - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار کریپتو – منبع: Coin360

مت هورن (Matt Horne)، مدیر بخش استراتژی معتقد است سرمایه‌گذاران باید ۱ تا ۵٪ از پورتفولیوی خود را به بیت کوین اختصاص دهند. در این صورت،‌ حتی اگر روزی قیمت بیت کوین به صفر برسد سرمایه‌گذاران ضرر چندانی نمی‌کنند و در سمت دیگر، اگر روند صعودی این ارز ادامه یابد، به نفع آنها خواهد بود.

آیا خریداران می‌توانند روند صعودی بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها را تداوم بخشند؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال بیت کوین، اتریوم، BNB و سولانا را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

قیمت بیت کوین روز گذشته الگوی مثلثی متقارن رسم شده در نمودار ۱ روزه خود را به سمت بالا شکست؛ اتفاقی که نشان می‌دهد بلاتکلیفی پیشین به نفع خریداران برطرف شده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۶۸٬۱۳۵ دلار به تدریج شروع به افزایش کرده و شاخص قدرت نسبی (RSI) در محدوده مثبت قرار گرفته که نشان می‌دهد فعلا خریداران بر بازار سوار هستند. قیمت بیت کوین می‌تواند در ادامه تا  ۷۳٬۷۷۷ دلار ادامه پیدا کند و انتظار می‌رود در این ناحیه با مقاومت زیادی همراه شود.

در صورت کاهش شدید بیت کوین از این مقاومت، نوسانات محدود ممکن است برای چند روز دیگر ادامه پیدا کند. در سمت مقابل، اگر مقاومت ۷۳٬۷۷۷ دلاری با موفقیت شکسته شود، راه برای رالی تا ۸۰٬۰۰۰ دلار و متعاقب آن ۸۸٬۰۰۰ دلار باز خواهد شد.

تحلیل تکنیکال اتریوم

قیمت اتریوم در روزهای اخیر در حوالی حمایت کلیدی ۳۷۳۰ دلاری در حال نوسان است. این نشان می‌دهد فشار خریداران علیرغم دفاع از این حمایت، برای آغاز فاز صعودی بعدی کافی نبوده است.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورتی که قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۶۵۲ دلار)‌ برسد، فروشندگان دوباره بر بازار سوار خواهند شد. در این سناریو قیمت اتریوم می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۳۳۱۰ دلار) و در نهایت ۲۸۵۰ دلار سقوط کند.

در صورت افزایش فشار خرید، قیمت اتریوم می‌تواند از سطوح فعلی خود افزایش یابد. اگر قیمت از ۴۱۰۰ دلار بالاتر برود و در این حوالی بسته شود، می‌توان انتظار داشت روند صعودی دوباره از سر گرفته شود. در این سناریو، قیمت اتریوم می‌تواند تا ۴۸۶۸ دلار صعود کند.

تحلیل تکنیکال BNB

قیمت BNB روز گذشته از مقاومت ۶۳۵ دلاری عبور و الگوی مثلث صعودی خود را تکمیل کرد.

نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه امروز فشار خرید خریداران باعث شد تا قیمت از مقاومت سربار ۶۹۲ دلاری عبور کند. اگر این فشار حفظ شود، قیمت BNB می‌تواند تا هدف الگوی مذکور تا ۷۷۵ دلار صعود کند.

معمولا پس از شکسته شدن یک مقاومت قوی، قیمت بار دیگر کاهش می‌یابد تا سطح شکست خود را مجددا آزمایش کند. در همین حال فروشندگان به دنبال آزمایش دوباره سطح ۶۳۵ دلاری هستند. اگر خریداران بتوانند این سطح را به حمایت تبدیل کنند،‌ روند صعودی ممکن است دوباره از سر گرفته شود. در سمت دیگر، کاهش قیمت BNB به زیر خط روند صعودی می‌تواند کفه ترازو را به سمت فروشندگان متمایل کند.

تحلیل تکنیکال سولانا

قیمت سولانا در تاریخ ۳ ژوئن (۱۴ خرداد)‌ از حوالی سطح شکست ۱۶۲ دلاری افزایش یافت. این اتفاق نشان می‌دهد گاوها (خریداران)‌ در تلاش برای تبدیل این سطح به حمایتی برای صعود بیشتر هستند.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۶۶ دلار) به تدریج در حال افزایش یافتن است و شاخص RSI نیز در محدوده مثبت قرار گرفته که نشان می‌دهد فعلا خریداران بر بازار مسلط هستند. در ادامه روند قیمت سولانا می‌تواند تا ۱۸۹ دلار و سپس ۲۰۵ دلار صعود کند.

در سمت مقابل، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱۵۵ دلار) سقوط کند، پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت فاقد اعتبار خواهد شد. در این سناریو سولانا می‌تواند تا ۱۴۰ دلار کاهش یابد. انتظار می‌رود فشار خرید در این سطح از ریزش بیشتر جلوگیری کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا