اخبار عمومیاخبار بیت کوین

وارن بافت: بیت کوین، ارز دیجیتالی بی‌ارزش و توکنی برای قمار است

وارن بافت (Warren Buffett)، سرمایه‌گذار مشهور آمریکایی که از منتقدین سرسخت ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود به تازگی دوباره به بیت کوین حمله کرده و آن را ارز دیجیتالی برای قمار و بدون هیچ ارزش ذاتی توصیف کرده است.

به گزارش کریپتوپوتیتو، بافت در گفتگویی با سی‌ان‌بی‌سی ضمن هشدار در مورد اینکه راه‌های ثروتمند شدن در کوتاه‌مدت، خطرات زیادی به همراه دارند مدعی شد اکثر مردم به دنبال کسب «پول آسان»، در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وارن بافت دوباره به بیت کوین حمله کرد

اگرچه قیمت بیت کوین در بحبوحه عدم اطمینان اقتصادی در جهان، از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۸۰٪ رشد کرده است، برخی از منتقدین هیچ‌گاه نظر خود را در رابطه با این ارز دیجیتال تغییر نمی‌دهند. یکی از این منتقدین، وارن بافت است که در سال‌های اخیر بارها به بیت کوین و صنعت کریپتو حمله کرده است.

بافت در جدیدترین مصاحبه خود مدعی شد اکثر مردم تنها با گمانه‌زنی مبنی بر افزایش قیمت احتمالی بیت کوین در آینده روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی در این رابطه گفت:

بیت کوین توکنی برای قمار است و هیچ ارزش ذاتی ندارد. اما این باعث نمی‌شود که مردم از این قمار دست بکشند.

همانطور که گفتیم این نخستین باری نیست که وارن بافت از بیت کوین انتقاد می‌کند. وی در سال ۲۰۱۸ نیز در انتقاد از بیت کوین آن را مرگ موش خطاب کرد و پایان بدی را برای ارزهای دیجیتال پیش‌بینی کرد. برخلاف پیش‌بینی بافت اما، بیت کوین در طول سالیان اخیر بسیار پیشرفت کرده و قیمت آن، از آن زمان بیش از ۲۱۵٪ افزایش یافته است.

در همین حال، بیت کوین در برخی از کشورها از جمله السالوادور و آفریقای مرکزی به ارز قانونی تبدیل شده و محبوبیت آن در بحبوحه آشفتگی سیستم مالی سنتی که ارزهای فیات با آن مواجه هستند افزایش یافته است. از سوی دیگر، برخی معتقدند بیت کوین جایگزینی برای سیستم آشفته و شکننده بانکی است.

قانون‌گذاران آمریکایی در ماه‌ مارس برخی از بانک‌های بزرگ این کشور از جمله سیلیکون ولی، سیگنیچر و سیلورگیت را به دلیل بحران بانکی تعطیل کردند. در عین حال، بافت به عنوان یکی از طرفداران سرسخت سیستم بانکی آمریکا شناخته می‌شود.

مزیت اصلی بیت کوین، ماهیت غیرمتمرکز آن است که بدون اینکه در اختیار سیستم مرکزی مثل دولت‌ها باشد به فعالیت ادامه می‌دهد. همچنین، علیرغم اینکه بانک‌های مرکزی می‌توانند به صورت نامحدود پول چاپ کنند و تورم را افزایش دهند، تعداد واحدهای بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد BTC است. علاوه بر این، برخلاف استدلال منتقدین رمزارزها، اسکناس‌های کاغذی همچنان پرکاربردترین روشی است که مجرمان برای مقاصد مختلف از جمله قاچاق مواد مخدر، تامین مالی تروریسم و … استفاده می‌کنند.

علاوه بر وارن بافت، چارلی مانگر (Charlie Munger)، دست راست بافت در شرکت برکشایر هاتاوی نیز مخالف بیت کوین است. این سرمایه‌گذار ۹۹ ساله آمریکایی در سال ۲۰۲۱ گفت آرزو می‌کند ارزهای دیجیتال هرگز اختراع نمی‌شدند.

مانگر همچنین ضمن توصیف بیت کوین به عنوان فاضلابی باز و پر از موجودات مخرب، از مردم خواست از دنیای کریپتو دوری کنند. دست راست وارن بافت معتقد است بیت کوین دارایی است که در فعالیت‌های مجرمانه، فحشا، آدم‌ربایی و … استفاده می‌شود.

برخی معتقدند وارن بافت و چارلی مانگر دلیل عدم درک صنعت رمزارزها از آن انتقاد می‌کنند و یا در مرحله‌ای از حرفه خود هستند که برای تغییر دیر شده است. آنتونی اسکاراموچی (Anthony Scaramucci)، بنیانگذار شرکت اسکای بریج در این رابطه می‌گوید:

این دسته از افراد در دنیای مالی سنتی تصمیم گرفته‌اند سراغ این صنعت نیایند و یا به این نتیجه رسیده‌اند در مرحله کنونی حرفه‌شان تغییر بسیار بزرگی برای آنها محسوب می‌شود.

نظر شما در خصوص بیت کوین و ارزهای دیجیتال چیست؟ آیا شما با نظرات وارن بافت موافق هستید؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا