تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، چین لینک، ICP، سویی و RNDR؛ ۱۶ بهمن ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین همچنان در حال رنج زدن است و به نظر می‌رسد هفته معاملاتی را با سود جزیی ۲٪ به پایان برساند. تحلیلگران پلتفرم دیسنتریدر معتقدند روند فعلی بیت کوین ممکن است یک ماه دیگر ادامه داشته باشد و پس از آن شاهد هجوم سرمایه‌گذاران برای خرید این ارز دیجیتال پیش از هاوینگ باشیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف و بنابر گزارش بلومبرگ، در حالی که ETFهای اسپات بیت کوین مسیر را برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ فراهم کرده‌اند، در حال حاضر برخی از این شرکت‌ها در حال ارزیابی موشکافانه همه جوانب هستند تا در رابطه با تخصیص سرمایه به این صندوق‌ها تصمیم بگیرند.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

نیمه پر لیوان اما این است که جریان خروجی سرمایه از صندوق GBTC گری اسکیل کاهش یافته است. بر اساس داده‌های بیتمکس میزان خروجی از این صندوق از ۶۴۰ میلیون دلار ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) به حدود ۲۰۰ میلیون دلار در تاریخ ۲۹ ژانویه (۹ بهمن) رسیده است.

تثبیت قیمت بیت کوین نشانه مثبتی است و ممکن است توجه معامله‌گران را به آلت کوین‌ها جلب کند. در این مطلب، تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، چین لینک، اینترنت کامپیوتر، رندر و سویی را بررسی خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

قیمت بیت کوین در چند روز گذشته بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۴۲٬۴۷۱ دلار) حفظ شده است، با این حال، گاوها (خریداران) هنوز نتوانستند مقاومت سربار ۴۴٬۷۰۰ دلاری را از میان بردارند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

بهبود ضعیف قیمت پس از برخورد با میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نشان‌دهنده کمبود تقاضا در سطوح بالاتر است. در صورتی که قیمت کاهش یابد و به زیر ۴۱٬۳۹۴ دلار برسد، ممکن است برای چند روز دیگر شاهد نوسان بیت کوین بین ۴۴٬۷۰۰ تا ۳۷٬۹۸۰ دلار باشیم.

در حال حاضر مقاومت ۴۴٬۷۰۰ دلاری از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که بیت کوین این مقاومت را به سمت بالا بشکند، می‌توان گفت خریداران دوباره کنترل بازار را در دست گرفته‌اند. چنین اتفاقی مسیر را برای رالی تا مقاومت ۵۰٬۰۰۰ دلاری هموار خواهد کرد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، شیب هردو میانگین متحرک رسم شده در نمودار فوق به حالت افقی درآمده و شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز نزدیک به نقطه میانی خود قرار گرفته که نشان‌دهنده تعادل بین خریداران و فروشندگان است. با این حال، در صورتی که قیمت به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای سقوط کند، کفه ترازو به سمت خرس‌ها (فروشندگان) متمایل خواهد شد که می‌تواند قیمت را تا ۴۱٬۳۹۴ دلار کاهش دهد.

در صورتی که قیمت از محدوده مقاومتی ۴۴٬۰۰۰ تا ۴۴٬۷۰۰ دلار فراتر برود، خریداران بر بازار مسلط خواهند شد. در این سناریو، قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۴۷٬۰۰۰ دلار صعود کند. البته انتظار می‌رود در این سطح شاهد مقاومت گسترده خرس‌ها باشیم که می‌تواند قیمت را دوباره تا ۴۴٬۷۰۰ دلار کاهش دهد. در صورت حفظ محدوده ۴۴٬۷۰۰ دلاری و افزایش دوباره قیمت، ممکن است شاهد رالی تا ۵۰٬۰۰۰ دلار باشیم.

تحلیل تکنیکال چین لینک

قیمت چین لینک در تاریخ ۲ فوریه (۱۳ بهمن) از مقاومت ۱۷.۳۳ دلاری فراتر رفت که نشان‌دهنده از سرگیری روند صعودی است.

نمودار چین لینک تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار چین لینک تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۵.۸۰ دلار) شروع به افزایش کرده و شاخص RSI نیز در محدوده اشباع خرید قرار گرفته که نشان می‌دهند فعلا خریداران کنترل بازار را در اختیار دارند. در ادامه یک مقاومت جزیی در حوالی ۱۹.۵۴ دلار وجود دارد اما در صورت شکسته شدن آن، می‌توانیم شاهد رشد قیمت چین لینک تا ۲۱.۷۹ دلار باشیم.

در سمت دیگر اما فروش تهاجمی می‌تواند از صعود بیشتر جلوگیری کند و قیمت را به زیر سطح شکست ۱۷.۳۲ دلاری برساند. در این سناریو، ممکن است شاهد آزمایش دوباره میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه باشیم.

نمودار چین لینک تایم فریم ۴ ساعته  - منبع: TradingView
نمودار چین لینک تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته نیز شاهد تلاش خریداران برای تبدیل ۱۷.۳۲ دلار به سطح حمایتی هستیم. علاوه بر این، افزایش میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن RSI در محدوده مثبت نیز نشان می‌دهد فعلا وضعیت به نفع خریداران است. در صورتی که قیمت از ۱۸.۸۸ دلار فراتر برود و بالاتر از آن بسته شود، احتمالا شاهد آغاز رالی صعودی و جهش تا ۲۱.۳۸ دلار خواهیم بود.

در سمت مقابل، ریزش قیمت به زیر ۱۷.۳۲ دلار می‌تواند بازار را از چنگ خریداران درآورد. در این سناریو قیمت ممکن است تا حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای سقوط کرده و برای مدت طولانی‌تری در آن حوالی تثبیت شود.

تحلیل تکنیکال اینترنت کامپیوتر

قیمت اینترنت کامپیوتر در تاریخ ۱ فوریه (۱۲ بهمن) از حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱۱.۶۳ دلار) افزایش یافت. اتفاقی که نشان‌دهنده تقاضای خرید از سمت گاوهاست.

نمودار اینترنت کامپیوتر تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اینترنت کامپیوتر تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

سایه بلند روی کندل روز ۳ فوریه (۱۴ بهمن) نشان‌دهنده تلاش فروشندگان برای توقف رالی صعودی در حوالی ۱۴ دلار است. با این حال، بازار هنوز در اختیار خریداران است و در صورتی که مقاومت ۱۴ دلاری شکسته شود، احتمالا قیمت ICP تا ۱۶.۳۰ دلار رشد خواهد کرد.

در سمت مقابل، اگر قیمت به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه سقوط کند، پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت فاقد اعتبار خواهد شد. در این سناریو قیمت اینترنت کامپیوتر می‌تواند تا سطح شکست ۹.۳۶ دلاری سقوط کند که احتمالا در این حوالی شاهد افزایش تقاضای خریداران خواهیم بود.

نمودار اینترنت کامپیوتر تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار اینترنت کامپیوتر تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته نیز شاهد نوسان قیمت ICP در محدوده ۹.۳۶ تا ۱۴ دلاری هستیم. همانطور که در نمودار بالا مشخص است، قیمت پس از آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای به خوبی افزایش یافته است. این نشان‌دهنده تقاضای خرید بالا در سطوح پایین‌تر است.

در حال حاضر خریداران با مقاومت ۱۴ دلاری روبه‌رو هستند. در صورت شکسته شدن این مقاومت، قیمت می‌تواند تا ۱۶.۳۰ دلار و پس از آن ۱۸.۶۴ دلار افزایش یابد. در سمت مقابل، ریزش به زیر ۱۱.۲۰ دلار می‌تواند اینترنت کامپیوتر را مدت بیشتری در محدوده مذکور نگه‌ دارد.

تحلیل تکنیکال رندر

قیمت رندر در تاریخ ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) از مقاومت ۴.۴۰ دلاری عبور کرد. با این حال، روز بعد قیمت اصلاح شد اما گاوها موفق شدند ریزش را در حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۴.۲۶ دلار) متوقف کنند.

نمودار رندر تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار رندر تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر یک مقاومت کوچک در حوالی ۵.۰۷ دلار وجود دارد که احتمالا شکسته خواهد شد. در ادامه، رندر ممکن است دوباره اوج ۵.۲۸ دلاری خود را آزمایش کند. در صورت افزایش قیمت از این سطح، احتمالا شاهد جهش تا ۶.۶۰ دلار خواهیم بود.

در سمت دیگر، فشار فروش فروشندگان در سطوح بالاتر می‌تواند قیمت را از حوالی ۵.۲۸ دلار تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه کاهش دهد. در صورتی که قیمت رندر به زیر این میانگین سقوط کند، می‌توان گفت رالی صعودی در کوتاه‌مدت به پایان خود رسیده است. در این سناریو احتمالا شاهد سقوط بیشتر تا ۴ دلار خواهیم بود.

نمودار رندر تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار رندر تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، شیب هر دو میانگین متحرک رسم شده در نمودار فوق افزایش یافته و شاخص RSI نیز در محدوده مثبت قرار گرفته که نشان می‌دهد در کوتاه‌مدت خریداران بر بازار مسلط هستند. در ادامه، احتمالا شاهد صعود رندر تا ۵.۰۷ دلار و سپس ۵.۲۸ دلار خواهیم بود.

در سمت دیگر، اگر قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای سقوط کند، ممکن است شاهد آزمایش دوباره سطح شکست ۴.۴۰ دلاری باشیم که سطح بسیار مهمی است. اگر این سطح شکسته شود، احتمالا روند در کوتاه‌مدت تغییر خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال سویی

قیمت سویی در تاریخ ۲۹ ژانویه (۹ بهمن) از مقاومت ۱.۵۰ دلاری عبور کرد، با این حال خریداران در حفظ روند ناموفق بودند و دوباره قیمت به زیر این مقاومت رسید.

نمودار سویی تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سویی تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه، سویی پس از آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (۱.۳۴ دلار) دوباره افزایش یافت. این نشان می‌دهد احساسات همچنان مثبت باقی مانده و معامله‌گران ریزش اخیر را به عنوان فرصتی برای خرید بیشتر قلمداد کرده‌اند.

برای حفظ مومنتوم صعودی، خریداران باید قیمت را به بالای ۱.۶۵ دلار برسانند. در صورت تحقق این مهم، سویی می‌تواند تا مقاومت ۲ دلاری صعود کند. در این سطح احتمالا شاهد تقابل گسترده خرس‌ها و گاوها خواهیم بود اما اگر شکسته شود، رالی می‌تواند تا ۲.۶۴ دلار ادامه پیدا کند.

در سمت مقابل، اگر خرس‌ها بتوانند قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند، احتمالا شاهد کاهش بیشتر تا حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱.۰۴ دلار) خواهیم بود.

نمودار سویی تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار سویی تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، گاوها با موفقیت قیمت را به بالای سطح ۱.۵۰ دلاری رسانده‌اند. در صورت حفظ این سطح، احتمالا سویی تا ۱.۵۷ دلار و سپس ۱.۶۵ دلار افزایش خواهد یافت. در صورت تداوم روند صعودی، ممکن است فاز بعدی رالی صعودی آغاز شود.

در سمت مقابل اما اگر قیمت از سطوح فعلی کاهش یابد و به زیر ۱.۳۸ دلار برسد، می‌توان انتظار داشت سویی دوباره ۱.۱۵ دلار و سپس سطح ۱ دلاری را آزمایش کند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا