اخبار بیت کوین

ورود ETFهای بیت کوین به جمع بزرگترین صندوق‌های کامودیتی؛ گام بعدی چیست؟

در حالی که کمتر از یک ماه از آغاز فعالیت صندوق‌های قابل معامله بورسی بیت کوین (ETF اسپات) می‌گذرد، برخی از این صندوق‌ها موفق شده‌اند به لیست بزرگترین ETFهای کامودیتی (کالا) راه یابند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کریپتواسلیت، بررسی دارایی‌های تحت مدیریت ETFهای اسپات بیت کوین با سایر ETFهای کامودیتی در بازار بورس آمریکا نشان می‌دهد صندوق گری اسکیل (GBTC) در همین مدت کم فعالیت با ۲۰.۵ میلیارد دلار سرمایه، پس از دو ETF مربوط به طلا در رتبه سوم بزرگترین صندوق‌های قابل معامله بورسی قرار گرفته است.

لیست بزرگترین ETFهای کامودیتی از نظر میزان دارایی تحت مدیریت - منبع: Cryptoslate
لیست بزرگترین ETFهای کامودیتی از نظر میزان دارایی تحت مدیریت – منبع: Cryptoslate

همانطور که در جدول بالا مشخص است، صندوق IBIT شرکت بلک راک نیز با ۲.۸ میلیارد دلار و صندوق FBTC فیدلیتی با ۲.۵ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت به ترتیب در رتبه‌های هفتم و نهم جای گرفته‌اند. دو صندوق ARKB (محصول مشترک آرک اینوست و توئنتی وان شرز) و BITB (شرکت بیت وایز) نیز به ترتیب با ۶۶۵ و ۶۴۱ میلیون دلار دارایی در رتبه ۲۵ و ۲۶ام برترین ETFها از نظر میزان دارایی قرار دارند.

اگرچه در وب‌سایت VettaETF، نام صندوق‌های ETF بیت کوین در لیست ETFهای کامودیتی ذکر نشده است، برخی از شرکت‌های مدیریت دارایی محصول خود را زیر مجموعه کامودیتی لحاظ می‌کنند.

به عنوان مثال، در وب‌سایت شرکت بلک راک، صندوق IBIT این شرکت تحت عنوان یک ETF کامودیتی توصیف شده است. آرک اینوست نیز محصول خود را یک ETF کالا می‌داند. گری اسکیل نیز در بیانیه‌ای صندوق GBTC خود را دومین ETF کامودیتی بزرگ بازار توصیف کرده است (این بیانیه پیش از رتبه‌بندی جدید منتشر شده است).

اما همه شرکت‌های مدیریت دارایی چنین نظری ندارند. به عنوان مثال، دو شرکت بیت وایز و فیدلیتی محصول خود را صرفا با عنوان ETF توصیف کرده‌اند و معتقدند از آنجایی که صندوق آنها تحت قانون ۱۹۴۰ ثبت نشده است نمی‌توان آنها را کامودیتی درنظر گرفت.

همانطور که پیش‌تر گزارش دادیم، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در ماه ژانویه بالاخره با راه‌اندازی ETFهای اسپات بیت کوین موافقت کرد. گری گنسلر (Gary Gensler)، رییس SEC نیز در بیانیه‌ای پس از تایید این صندوق‌ها از آنها با عنوان «صندوق‌های ETP مبتنی بر یک کالای غیر اوراق بهادار» یاد کرد.

شرکت‌های بزرگ در حال ارزیابی ETFهای بیت کوین هستند

در حالی که نام برخی از صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین به فهرست بزرگترین ETFهای کامودیتی از نظر مقدار دارایی تحت مدیریت وارد شده است، بلومبرگ در گزارش جدیدی خاطرنشان کرده برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ از جمله ال‌پی‌ال فایننشال هولدینگز (LPL Financial Holdings) در حال ارزیابی موشکافانه (Due Diligence) ETFهای اسپات بیت کوین هستند.

ارزیابی موشکافانه یک تحلیل جامع است که توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری پیش از تخصیص سرمایه به یک محصول خاص با هدف بررسی دقیق و همه جانبه ریسک‌ها و فرصت‌ها انجام می‌شود.

انتظار می‌رود شرکت ال‌پی‌ال فایننشال فرآیند ارزیابی خود را ظرف سه‌ماه آتی تکمیل کند. نکته قابل توجه این است که محصولاتی که در این ارزیابی عملکرد ضعیفی از خود به نمایش بگذارند، ممکن است در نهایت از بازار حذف شوند.

همزمان با تحقیقات شرکت‌های مختلف در رابطه با ETFهای بیت کوین، جیمز سیفارت (James Seyffart)، تحلیلگر ارشد بلومبرگ معتقد است پذیرش این صندوق‌های قابل معامله در بورس ممکن است کمتر از حد انتظار باشد. وی پیش‌بینی می‌کند این ETFها در سال اول ۱۰ میلیارد دلار سرمایه به خود جذب کنند.

سیفارت در این رابطه می‌گوید:

فکر نمی‌کنم در یکی دو سال اول بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه جذب کنیم. برای درک بهتر این مسئله، ETFهای طلا در بازار بورس آمریکا در مجموع ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده‌اند.

در همین حال، به نظر می‌رسد فیسبوک و اینستاگرام، دوتا از بزرگترین شبکه‌های اجتماعی جهان در حال تغییر سیاست‌های تبلیغاتی خود هستند و به زودی تبلیغ صندوق‌های ETF بیت کوین را‌ در آمریکا آغاز خواهند کرد.

همانطور که پیش از این گزارش دادیم، شرکت گوگل نیز اخیرا تبلیغات ETFهای بیت کوین برای شهروندان آمریکایی را آغاز کرد. برخی از کارشناسان معتقدند تبلیغ این صندوق‌ها توسط گوگل و شبکه‌های اجتماعی بزرگی مثل فیسبوک به مرور به پذیرش گسترده‌تر بیت کوین و ETFهای آن منجر خواهد شد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا