اخبار خارجی

کف قیمت بیت کوین در کجا قرار دارد؟ نظر تحلیل‌گران چیست؟

بیت کوین ممکن است در سال جاری، به کف قیمت چرخه کنونی‌اش برسد؛ کفی که ممکن است قیمت را تا ۵۰٪ کاهش دهد و به ۱۴،۰۰۰ دلار برساند. این تحلیل با بررسی چرخه‌های قیمتی بیت کوین در گذشته به دست آمده است که در آن قیمت بیت کوین پس از رسیدن به اوج تاریخی جدید، حدود ۸۰٪ ریزش پیدا می‌کند و چرخه به انتها می‌رسد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، یکی از تحلیلگران شرکت تحلیل آنچین کریپتو کوانت به نام ونچر فاندر (Venturefounder) در رشته توییتی از سال ۲۰۲۲ به عنوان سال «تسلیم شدن بیت کوین» یاد کرده است و معتقد است بیت کوین در این سال به شدت سقوط خواهد کرد.

به گفته این تحلیلگر، بر اساس الگوهای تاریخی مربوط به چرخه‌های هاوینگ بیت کوین، امسال، سال سیاه چرخه ۴ ساله بیت کوین خواهد بود و این ارز به شدت سقوط خواهد کرد.

درست مانند سال ۲۰۱۸ و بازار نزولی آن، بیت کوین بایستی در مقاطعی در سال ۲۰۲۲، به یک کف قیمتی برسد و با توجه به میزان ریزش‌ها از بالاترین سطوح در سالیان اخیر، این کف قیمتی می‌تواند بین ۱۴،۰۰۰ تا ۲۱،۰۰۰ دلار باشد.

در یکی از توییت‌های ونچر فاندر آمده است:

۶۷۰ روز تا هاوینگ بعدی بیت کوین فرصت داریم، ما به موقع به عملکرد بیت کوین در قیاس با چرخه‌های گذشته رسیده‌ایم.

وی در ادامه نوشته است:

در ۶۷۰ روز آینده، بیت کوین ظرف ۶ ماه تسلیم خواهد شد و به کف چرخه (۱۴،۰۰۰ تا ۲۱،۰۰۰ دلار) می‌رسد. سپس در بیشتر سال ۲۰۲۳ بین ۲۸،۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ دلار نوسان خواهد داشت و دوباره تا هاوینگ بعدی، به ۴۰،۰۰۰ دلار خواهد رسید.

چنین پیش‌بینی چندان هم دور از انتظار نیست و در تاریخ بیت کوین تکرار شده است. در دسامبر (آذر) سال ۲۰۱۸، بیت کوین به ۳،۱۰۰ دلار رسید و هفت ماه پس از آن تا ۱۳،۸۰۰ دلار افزایش یافت اما در ادامه به کف ۳،۶۰۰ دلاری در ماه مارس () سال ۲۰۲۰ بازگشت. در این مسیر، بیت کوین حتی با اوج سال ۲۰۱۹ هم نتوانست به رکورد تاریخی ۲۰،۰۰۰ دلاری دسامبر (آذر) سال ۲۰۱۷ برسد.

علیرغم این پیش‌بینی‌ها، ونچر فاندر معتقد است افرادی که در حال حاضر تمایل به سرمایه‌گذاری و خرید بیت کوین دارند، تصمیم درستی گرفته‌اند.

وی در این رابطه اظهار داشت:

به عبارت دیگر، خرید بیت کوین از این نقطه تا ۶ تا ۱۲ ماه آینده به همان اندازه خوب است و احتمالا بهترین نرخ بازگشت به سرمایه ۳ ساله را خواهد داشت.

وی افزود:

ممکن است ما در حال حاضر در کف قیمت بیت کوین نباشیم اما در محدوده‌ای از چرخه بیت کوین قرار داریم که کف قیمتی در آن رخ می‌دهد.

تحلیلگر مطرحی با نام فیلب فیلب چرخه‌های قیمتی بیت کوین را با توجه به رویداد هاوینگ، مطابق شکل زیر مقایسه کرده است. در این شکل ۳ چرخه قیمتی برای بیت کوین تعیین شده است که نمودار آن با توجه به درصد تغییر قیمت بیت کوین از مبدا روز هاوینگ رسم شده است. مطابق این تحلیل مااکنون حدودا در نیمه این چرخه و در روزهای انتهایی کاهش قیمت به سر می‌بریم (نمودار سبز رنگ).

مقایسه چرخه‌های قیمتی بیت کوین منبع: دیسنتریدر
مقایسه چرخه‌های قیمتی بیت کوین منبع: دیسنتریدر

پیش‌بینی در رابطه با کف قیمت بیت کوین همچنان ادامه دارد

همزمان با ونچر فاندر، برخی دیگر از تحلیلگران هم معتقدند قیمت بیت کوین هنوز تا کف فاصله دارد و ممکن است تا همان حوالی ۱۴،۰۰۰ دلار کاهش یابد. هدف مذکور، نشان‌دهنده افت ۸۰ درصدی از اوج تاریخی ۶۹،۰۰۰ دلاری است که با میزان ریزش چرخه‌ گذشته مطابقت دارد.

بر اساس داده‌های شرکت تجزیه و تحلیل گلسنود، احتمال کاهش قیمت از سطوح فعلی وجود دارد.

نمودار میزان افت از اوج تاریخی
نمودار میزان افت از اوج تاریخی منبع: گلسنود

ماه گذشته، رکت کپیتال، تحلیلگر مطرح بازار ارز دیجیتال پیش‌بینی کرد در صورت کاهش قیمت بیت کوین به زیر میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای، احتمالا به ۱۵،۵۰۰ دلار خواهیم رسید.

در مسیر افت قیمت بیت کوین، خرس‌ها ممکن است در کاهش بیشتر قیمت با موانعی مواجه شوند. مایکرواستراتژی، که بیشترین میزان بیت کوین را در میان سایر شرکت‌ها در اختیار دارد، متعهد شده تا در صورت سقوط بیت کوین تا ۲۰،۰۰۰ دلار، به صورت آبشاری بیت کوین بخرد.

آرتور هیز، مدیرعامل سابق بیت مکس نیز گفته است به خرید بیت کوین با قیمت ۲۰،۰۰۰ دلار علاقه‌مند است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا