تحلیل آنچین

پیش‌بینی سقف قیمت بیت کوین در چرخه آینده با شاخص کلاسیک آنچین

قیمت بیت کوین روز جمعه از مرز ۳۷٬۰۰۰ دلار فراتر رفت و به اوج ۱۸ ماهه خود رسید. به دنبال روند صعودی اخیر، در حال حاضر پیش‌بینی‌های مختلفی در رابطه با هدف قیمتی بیت کوین در چرخه آتی مطرح شده است.

به نقل از کوین تلگراف، بر اساس یک شاخص آنچین، در صورتی که تاریخ تکرار شود، قیمت بیت کوین می‌تواند در چرخه آینده خود به ۱۱۰٬۰۰۰ دلار افزایش یابد.

آیا بیت کوین در چرخه بعدی صد هزار دلاری خواهد شد؟

بسیاری پیش‌بینی می‌کنند قیمت بیت کوین پس از هاوینگ بعدی این شبکه بلاکچینی در ماه آپریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳)، به ۱۳۰،۰۰۰ دلار افزایش یابد که احتمالا زمان رسیدن به این هدف، اواخر سال ۲۰۲۵ خواهد بود.

بررسی شاخص‌های آنچین نیز می‌تواند در پیش‌بینی سقف قیمت بیت کوین در چرخه آتی به ما کمک کند. شاخص ترمینال پرایس (Terminal Price) روش ساده‌ای است که به گفته فیلیپ سوییفت (Philip Swift)، بنیانگذار پلتفرم لوک اینتو بیت کوین (Look Into Bitcoin) می‌توان از آن برای تخمین اوج قیمت بیت کوین در بلندمدت استفاده کرد.

برای محاسبه شاخص ترمینال پرایس نیاز است تا «ارزش منتقل شده» (Transferred Price) در این شبکه را اندازه‌گیری کرد که این کار را می‌توان با تقسیم شاخص CDD بر عرضه کنونی بیت کوین انجام داد.

شاخص CDD تعداد روزهایی را که مقدار مشخصی بیت کوین پیش از منتقل شدن، در کیف پول مبدا هولد شده اندازه‌گیری می‌کند. از این شاخص می‌توان برای ارزیابی وضعیت هولدرها و میزان فعالیت آن‌ها استفاده کرد.

نمودار شاخص ترمینال پرایس بیت کوین
نمودار شاخص ترمینال پرایس و بلنسد پرایس بیت کوین – منبع: Look Into Bitcoin

شاخص ترمینال پرایس که توسط چک میت (Checkmate)، تحلیلگر آنچین در شرکت گلس نود (Glassnode) ساخته شده است، در اوج هر چرخه قیمتی BTC وارد عمل می‌شود.

همانطور که در نمودار شاخص ترمینال پرایس مشخص است، این شاخص در چرخه‌های قبلی اکثر سقف‌های قیمتی بیت کوین از جمله سقف مربوط به آوریل سال ۲۰۲۱ و سقف سال ۲۰۱۷ را به درستی پیش‌بینی کرده و شاخص با نمودار قیمت برخورد داشته است، اما در تشخیص سقف ۶۹٬۰۰۰ دلاری اندکی دچار انحراف شد و به نمودار قیمت نرسید.

به گفته سوییفت، در چرخه آتی، خرید بیت کوین در نزدیکی هدف شاخص قیمت تعادل (Balanced Price) و فروش آن و برداشت سود در نزدیکی قیمت هدف شاخص ترمینال پرایس، استراتژی مناسبی برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران خواهد بود. شاخص قیمت تعادل همتای ترمینال پرایس در بازار نزولی است که به همین ترتیب برای تشخیص کف بازار مفید است.

توییت سوییفت
منبع: X

در عین حال، شاخص آنچین دیگری به نام پای سایکل تاپ (Pi Cycle Top) وجود دارد که با موفقیت سقف قیمت بیت کوین در چرخه قبلی را پیش‌بینی کرده است.

این شاخص از دو میانگین متحرک برای مشخص کردن سقف احتمالی بیت کوین استفاده می‌کند و محل تقاطع این دو میانگین متحرک را سقف احتمالی در نظر می‌گیرد.

نمودار شاخص پای سایکل تاپ بیت کوین - منبع: Philip Swift/X
نمودار شاخص پای سایکل تاپ بیت کوین – منبع: Philip Swift/X

فیلیپ سوییفت در رابطه با این شاخص می‌گوید:

شاخص پای سایکل تاپ با مشخص کردن سقف قیمت بیت کوین در چرخه قبلی بسیاری از جمله خود من را غافلگیر کرد. آیا در این چرخه هم دوباره اوج قیمتی بیت کوین را درست پیش‌بینی خواهد کرد؟

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا