تحلیل آنچین

تحلیل آنچین بیت کوین؛ وضعیت کنونی BTC چگونه است؟

بیت کوین شب گذشته همه را غافلگیر کرد و با بیش از ۱۰٪ افزایش قیمت، برای اولین بار از نوامبر ۲۰۲۱ از ۵۷٬۰۰۰ دلار عبور کرد. شاید بتوان گفت تقاضای چشمگیر چه در بازار اسپات و چه در ETFها دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت اخیر بوده است اما مشخصه هر بازار سالم، اصلاح قیمت است. در این مطلب وضعیت فعلی شبکه بیت کوین را از پنجره دیتای آنچین بررسی می‌کنیم و نظر تحلیلگران را در مورد ادامه روند این ارز دیجیتال زیر ذره‌بین می‌بریم.

به گزارش میهن بلاکچین، بر اساس عقیده‌ی شایع در میان معامله‌گران، بازارها تنها در یک مسیر حرکت نمی‌کنند و در طول تمام روندها شاهد رشد و سقوط قیمت هستیم. در حال حاضر با اوج گرفتن تب و تاب بیت کوین و حاکم شدن «طمع شدید» بر بازار و رسیدن شاخص ترس و طمع کریپتو به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۲۱، برخی معتقدند زنگ خطر برای اصلاح قیمت جزیی یا گسترده به صدا درآمده است. آیا شرایط بازار مؤید این وضعیت است؟

افزایش افسارگسیخته موجودی نهنگ‌ها

بررسی موجودی نهنگ‌ها یکی از پارامترهایی است که در بازه‌های مختلف بازار اطلاعات خوبی در اختیارمان می‌گذارد. به نمودار زیر توجه کنید.

تعداد کیف پول‌های حاوی ۱۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ بیت کوین - منبع: CryptoQuant
تعداد کیف پول‌های حاوی ۱۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ بیت کوین – منبع: CryptoQuant

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، از ۲۰ ژانویه (۳۰ دی)، درست ۹ روز پس از تایید ETFهای اسپات بیت کوین تعداد آدرس‌های حاوی ۱۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ واحد بیت کوین به طور چشمگیری افزایش یافته و این روند تا به اینجای کار ادامه داشته است. تعداد بیت کوین‌های در اختیار این دسته از نهنگ‌ها نیز در همین بازه از ۴.۷ میلیون واحد به ۴.۹۲ میلیون واحد رسیده است.

ظاهرا سرمایه‌گذاران بزرگ بیت کوین بی‌وقفه در حال خرید و انباشت بیشتر این ارز دیجیتال هستند. این مسئله در کنار افزایش تقاضا از سوی ETFهای اسپات می‌تواند در ادامه به رشد بیشتر قیمت دامن بزند.

هولدرهای ۲ تا ۳ ساله بیت کوین در سود قرار گرفته‌اند

با جهش اخیر بیت کوین، قیمت این ارز دیجیتال فاصله خود را از قیمت تحقق یافته هولدرهای ۲ تا ۳ ساله که معادل میانگین خرید آنهاست افزایش داد. پیش از این در ماه ژانویه این سطح (۴۸٬۹۰۰ دلار) بارها از صعود بیت کوین جلوگیری کرده بود اما قیمت در نهایت از این مقاومت عبور کرد و حالا فاصله خود را با آن افزایش داده است.

قیمت تحقق یافته هولدرهای بیت کوین با توجه به مدت زمان هولد آنها - منبع: CryptoQuant
قیمت تحقق یافته هولدرهای بیت کوین با توجه به مدت زمان هولد آنها – منبع: CryptoQuant

مقاومت ۵۵٬۰۰۰ دلاری دیگر مقاومت مهم در مسیر بیت کوین بود که شب گذشته با موفقیت شکسته شد. با این تفاسیر، به نظر می‌رسد بیت کوین در مسیر رسیدن به اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری نوامبر ۲۰۲۱ خود کار سختی در پیش نداشته باشد و در صورت عدم وقوع اتفاق غیرمنتظره، بالاخره در آینده‌ای نزدیک آن را آزمایش کند.

آیا احتمال ریزش وجود دارد؟

هیچ شکی وجود ندارد که با تداوم تقاضای فعلی، صعود می‌تواند ادامه داشته باشد. اما برخی بررسی برخی از شاخص‌های آنچین نشان می‌دهند بازار «بیش از حد داغ شده» و این هیجان ممکن است در ادامه پیش از صعود بیشتر، به اصلاح قیمت بیت کوین منجر شود.

نمودار UTXOهای در سود بیت کوین - منبع: CryptoQuant
نمودار UTXOهای در سود بیت کوین – منبع: CryptoQuant

به نمودار بالا توجه کنید. در حال حاضر، بیش از ۹۷٪ از UTXOهای شبکه بیت کوین در سود قرار گرفته‌اند. از نظر تاریخی معمولا زمانی که بیش از ۹۵٪ از UTXOها در سود قرار می‌گیرند، بازار اصلاح می‌شود. آخرین بار این اتفاق در تاریخ ۸ ژانویه (۱۸ دی) رخ داد. در آن زمان، ۹۵.۸٪ از UTXOهای بیت کوین در سود قرار داشتند اما قیمت ۳ روز بعد اصلاح شد و از ۴۶٬۰۰۰ دلار به ۴۱٬۷۰۰ دلار رسید.

به گفته کریزی بلاک (Crazzyblockk)، یکی از تحلیلگران کریپتوکوانت، با افزایش اخیر قیمت بیت کوین و عبور آن از ۵۷٬۰۰۰ دلار، سود هولدرهای کوتاه‌مدت بیت کوین به ۲۴٪ افزایش یافته که نیمی از آن به سرمایه‌گذارانی تعلق دارد که کمتر از ۱ ماه از زمان خرید آنها می‌گذرد.

نمودار سود هولدرهای کوتاه‌مدت بیت کوین - منبع: CryptoQuant
نمودار سود هولدرهای کوتاه‌مدت بیت کوین – منبع: CryptoQuant

این تحلیلگر معتقد است افزایش شدید قیمت‌ها و سود هولدرها می‌تواند به اصلاح قیمت منجر شود. وی معتقد است علیرغم دید صعودی بازار نسبت به هاوینگ آتی، ممکن است در سود قرار گرفتن هولدرهای کوتاه‌مدت آنها را به فروش و خروج از بازار ترغیب کند و با افزایش بیشتر قیمت بدون اصلاح شدن، احتمال فشار فروش تشدید خواهد شد.

نظر نویسنده: با توجه به تقاضای کنونی و شکسته شدن مقاومت‌های مهم بیت کوین، بعید به نظر می‌رسد این ارز دیجیتال کار سختی را برای رکوردشکنی داشته باشد. با این حال، ورود شاخص ترس و طمع به محدوده «طمع شدید» و افزایش سود هولدرها، به خصوص سرمایه‌گذاران تازه‌وارد به بازار می‌تواند زمینه را برای افزایش فشار فروش و اصلاح بازار در کوتاه‌مدت فراهم کند. بعید به نظر می‌رسد حتی با اصلاح بازار، روند صعودی بیت کوین تغییر کند و احتمالا این ارز دیجیتال پس از متعادل شدن وضعیت دوباره به سراغ اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری خود خواهد رفت. با این حال، تا زمان اصلاح بازار که بخشی از یک روند سالم است، باید با احتیاط بازار را نظاره کرد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا