تحلیل آنچین

تحلیل آنچین بیت کوین اختصاصی میهن بلاکچین: ماینرها تسلیم شده‌اند

در حالی که قیمت بیت کوین اوایل ماه ژوئن از مرز ۷۰٬۰۰۰ دلار عبور کرده بود، این ارز دیجیتال در هفته‌های اخیر در مدار نزولی قرار گرفته و به کانال ۶۴٬۰۰۰ دلاری سقوط کرده است. ریزش قیمت بیت کوین در حالی رخ می‌دهد که از ۱۳ ژوئن (۲۴ خرداد) تاکنون، جریان ورودی ETFهای اسپات این ارز دیجیتال منفی بوده و در مجموع بیش از ۹۵۰ میلیون دلار از این صندوق‌ها خارج شده است؛ اتفاقی که ترس را در میان معامله‌گران زنده کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

همزمان با کاهش قیمت، هش ریت بلاکچین بیت کوین نیز از اوج ماه می خود فاصله زیادی گرفته و به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این امر باعث شده تا بار دیگر زمزمه‌ها از تسلیم شدن ماینرها و افزایش فشار فروش آنها مطرح شود. در این مطلب از میهن بلاکچین، من و رضا قصد داریم تا با زیر ذره‌بین بردن شاخص‌های آنچین مختلف، وضعیت این روزهای بیت کوین و ماینرها را بررسی کنیم.

افزایش فشار بر ماینرها پس از هاوینگ

پس از هاوینگ اخیر، هزینه متوسط استخراج بیت‌کوین به طور قابل توجهی افزایش یافت و از قیمت بیت‌کوین پیشی گرفت. این وضعیت تا ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد)، یعنی هفته گذشته، همچنان ادامه داشت. همانطور که در نمودار مشخص است، ماینرها در طی دو ماه با ضرر اقدام به استخراج کردند.

افزایش هزینه‌های ماینینگ به دلیل کاهش پاداش استخراج و افزایش سختی شبکه، منجر به فشار بر ماینرها شده است. بسیاری از ماینرها با این چالش‌ها مواجه هستند که آیا استخراج بیت‌کوین همچنان برایشان سودآور است یا خیر، زیرا هزینه‌های بالای برق و تجهیزات باعث شده که سودآوری استخراج کاهش یابد و برای آنان به صرفه نباشد.

در حوالی رویداد هاوینگ بیت‌کوین، درصد بالایی از درآمد ماینرها را کارمزد تراکنش‌ها تشکیل دادند که این امر به دلیل افزایش علاقه به رونز (Runes) رخ داد. در چند رویداد دیگر نیز جهشی در درصد کارمزدها دیده می‌شود. با وجود اینکه نسبت کارمزد به پاداش بلاک بیت‌کوین در درآمد ماینرها افزایش یافته است، اما هنوز به مقداری که برای سودآوری ماینرها لازم است، نرسیده است. این وضعیت، ماینرها را در شرایطی دشوار قرار داده است که باید با افزایش هزینه‌ها و کاهش پاداش استخراج مقابله کنند.

کاهش شدید هش ریت بیت کوین

اگر نگاهی به نمودار هش ریت بیت کوین بیندازیم، می‌بینیم پس از هاوینگ چهارم بیت کوین، هش ریت این شبکه عمدتا کاهش یافته است. کاهش هش ریت بیت کوین را می‌توان به خاموش کردن دستگاه‌های استخراج قدیمی و غیرسودآور نسبت داد.

هاوینگ هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد و به دنبال آن پاداش استخراج به نصف کاهش می‌یابد. با کاهش پاداش‌ها بسیاری از ماینرها به این نتیجه رسیدند که استخراج بیت کوین دیگر برایشان سودآور نیست و مجبور به خاموش کردن دستگاه‌های خود شدند.

به دنبال آخرین هاوینگ، پاداش استخراج از ۶.۲۵ بیت‌ کوین به ۳.۱۲۵ واحد کاهش یافت. در نهایت، این اتفاق باعث شد تا هزینه‌های استخراج با پاداش جدید دیگر همخوانی نداشته باشد و عملا بخشی از ماینرها را از رده خارج کرد.

همانطور که در نمودار هش ریت مشخص است، این پارامتر از زمان هاوینگ بیت کوین عمدتا کاهش یافته است. با این حال اواخر ماه می به دلیل آنلاین شدن دوباره ماینرهای از پیش خریداری شده یا ارتقای دستگاه‌های استخراج قدیمی، دوباره هش ریت به صورت مقطعی افزایش یافت. احتمالا ماینرها در آن زمان به دنبال این بوده‌اند تا از سختی استخراج پایین شبکه بیشترین بهره را ببرند. با این حال با تنظیم دوباره سختی استخراج ماینرهای قدیمی عملا دوباره از رده خارج شدند.

یکی دیگر از شاخص‌هایی که با استفاده از آن می‌توان وضعیت ماینرها و احتمال کاپیتولاسیون آنها را بررسی کرد، شاخص روبان‌های هش (Indicator Ribbons Hash) است. این شاخص به خوبی دوره‌هایی که فعالیت ماینرها به دلیل چالش‌های مختلف در بازار کاهش می‌یابد را تعیین می‌کند.

در شاخص هش ریبونز، میانگین متحرک ساده ۳۰ و ۶۰ روزه هش ریت بررسی می‌شود و هر زمان که میانگین متحرک ۳۰ روزه از همتای ۶۰ روزه خود پایین‌تر برود، اصطلاحا سیگنال کاپیتولاسیون صادر می‌کند.

همانطور که در نمودار زیر مشخص است، از ۹ می میانگین متحرک ساده ۳۰ روزه هش ریت بیت کوین به زیر میانگین ۶۰ روزه سقوط کرده و عملا شاهد تسلیم شدن ماینرها بوده‌ایم.

شاخص روبان‌های هش - منبع: Look Into Bitcoin
شاخص روبان‌های هش – منبع: Look Into Bitcoin

وضعیت فروش ماینرها چگونه است؟

برای بررسی بهتر وضعیت ماینرها بهتر است میزان فروش آنها را هم زیر ذره‌بین ببریم. بر اساس نمودار زیر، میزان بیت کوین منتقل شده از طرف ماینرها به صرافی‌های ارز دیجیتال تقریبا ثابت مانده است. این در حالی است که هاوینگ باعث شد تا عملا بیت کوین تولید‌شده در روز به نصف کاهش یابد.

این وضعیت نشان می‌دهد که ماینرها با وجود کاهش تولید بیت‌کوین، همچنان به فروش دارایی‌های خود ادامه می‌دهند تا هزینه‌های عملیاتی و حفظ سودآوری خود را تأمین کنند. این ثابت ماندن انتقال بیت‌کوین به صرافی‌ها پس از هاوینگ، نشانه‌ای دیگر از خروج ماینرها از این صنعت است.

سخن پایانی

وقتی که ماینرها در فاز تسلیم شدن (Capitulation) قرار می‌گیرند، این وضعیت معمولاً به دلیل افزایش هزینه‌های استخراج، کاهش قیمت بیت‌کوین یا کاهش پاداش استخراج رخ می‌دهد. این فاز می‌تواند تأثیرات مختلفی بر بازار و قیمت بیت‌کوین داشته باشد:

  1. افزایش فشار فروش: ماینرهایی که قادر به ادامه فعالیت نیستند، مجبور به فروش بیت‌کوین‌های خود می‌شوند تا هزینه‌های عملیاتی خود را پوشش دهند. این می‌تواند به صورت موقت باعث کاهش قیمت بیت‌کوین شود.
  2. خوج ماینرهای ضعیف: ماینرهای ضعیف و آنهایی که هزینه‌های بالاتری دارند از بازار خارج می‌شوند. این منجر به کاهش سختی شبکه می‌شود که باعث می‌شود ماینرهای باقی‌مانده بتوانند با هزینه کمتری استخراج کنند.
  3. جایگزینی با ماینرهای قوی‌تر: پس از خروج ماینرهای ضعیف، ماینرهای قوی‌تر با هزینه‌های عملیاتی پایین‌تر وارد بازار می‌شوند. این ماینرها تمایل کمتری به فروش بیت‌کوین‌های خود دارند، زیرا می‌توانند با هزینه کمتری استخراج کنند و در نتیجه ممکن است ترجیح دهند بیت‌کوین‌های خود را نگه دارند تا در آینده با قیمت بالاتری بفروشند.
  4. بازگشت قیمت: با خروج ماینرهای ضعیف و جایگزینی آنها با ماینرهای قوی‌تر که فشار فروش کمتری دارند، بازار می‌تواند به تعادل برسد و با کاهش فشار فروش، قیمت بیت‌کوین دوباره افزایش یابد.

این چرخه می‌تواند نشان‌دهنده یک روند طبیعی در بازار بیت‌کوین باشد که طی آن، بازیگران ضعیف‌تر حذف شده و جای خود را به بازیگران قوی‌تر می‌دهند،که در نهایت می‌تواند به بهبود کلی بازار و افزایش قیمت بیت‌کوین منجر شود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا