اخبار خارجی

۵ نکته مهم این هفته بیت کوین؛ سه شنبه روز سرنوشت‌ساز لایحه زیرساختی رمزارز آمریکا

هفته سوم روند صعودی بیت کوین با کاهش قیمت طلا به کمترین سطح خود طی ۴ ماه اخیر همراه شده است. در زمان نگارش این خبر ارز دیجیتال BTC با قیمت ۴۵،۶۹۲ دلار خرید و فروش می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌تلگراف، بیت کوین هفته جاری را با ۴۰۰۰ دلار افزایش قیمت دیگر آغاز کرد. آیا این رمزارز می‌تواند سطح قیمت کنونی را حفظ کند؟

پس از آنکه بیت کوین هفته گذشته را با افزایش قیمت پشت‌سر گذاشت با کاهش قیمت از اوج قیمت مقطعی خود مواجه شد. آخر هفته، احساس بازار متفاوتی را شاهد بوده‌ایم.

شنبه و یک‌شنبه طبق انتظارات گاوها پیش رفت، به طوری که بیت کوین از چند سطح مقاومتی عبور کرد و قیمت ۴۵,۰۰۰ دلار را پشت‌سر گذاشت. گاوها اکنون اعتماد به نفس زیادی کسب کرده‌اند، اما می‌‌دانند که در عرصه بیت کوین، هر اتفاقی ممکن است رخ دهد.

در ادامه به ۵ عاملی می‌پردازیم که می‌توانند بر نوسان قیمت بیت کوین طی روزهای آتی تاثیرگذار باشند.

سه‌شنبه روز سرنوشت‌ساز لایحه زیرساختی

همانند هفته گذشته، قانونگذاران آمریکا در روز دوشنبه به بررسی صنعت رمزارزها می‌پردازند. گفتگو درباره لایحه زیرساختی ادامه می‌یابد و انتظار می‌رود روز سه‌شنبه به رای‌گیری گذاشته شود.

در این لایحه یک تریلیون دلاری، بند ۳۰ میلیارد دلاری درباره رمزارزها وجود دارد که کسب‌وکارهای این عرصه را ملزم به پرداخت مالیات می‌کند. این لایحه، عصبانیت جامعه رمزارزها را برانگیخته است، به طوری که حتی سناتورهای آمریکا نیز اصلاحیه‌هایی برای تغییر این لایحه ارائه داده‌اند.

با نزدیک شدن به روز سه‌شنبه، حاضران در بازار اکنون این موضوع را پذیرفته‌اند که حتی اگر نتیجه نشست روز سه‌شنبه مطابق میل این بازار نباشد، حداقل عرصه رمزارزها توجه همگان را به خود جلب کرده است.

سم بنکمن فراید مدیرعامل صرافی FTX در توییتر درباره این لایحه نوشت:

اولین چیزی که جامعه رمز ارزها باید انجام میداد این بود که دولت آمریکا بداند ماده‌ای در این لایحه وجود دارد که باید شفاف سازی شود. این موضوع با موفقیت انجام شده است.

اما تا زمانی که این لایحه تصویب شود، ممکن است بازار رمز ارزها هم‌چنان در خصوص شایعات و پیش‌بینی‌ها حساس باشد.

بنکمن فراید در پایان خاطرنشان ساخت که هرگونه عقب‌نشینی از جانب عرصه رمز ارزها باید سازنده باشد.

وی گفت:

اما از لحاظ فاندامنتال، بزرگترین و مهم‌ترین نکته این نیست که جامعه ارزهای دیجیتال صدای خود را به گوش همگان برساند. اکنون زمان این است که به صورت منطقی پیش برویم و این نکته را مشخص کنیم که هدف ما اقدام منطقی است.

کاهش ارزش طلا به کمترین سطح خود طی ۴ ماه اخیر

کل عرصه اقتصاد کلان، نظرات متفاوتی نسبت به بیت کوین دارند. پس از کاهش قیمت فلزات گرانبها و عملکرد نامناسب بازار بورس، ممکن است شاهد روند نزولی بازار رمزارزها نیز باشیم. 

قیمت طلا از ۱۷۶۳ دلار در هر اونس به ۱۶۸۶ دلار رسید و سپس اندکی بازیابی شد و توانست ضررهای روز جمعه را جبران کند. اما در ادامه به کمترین سطح قیمت خود از پایان ماه مارس تاکنون رسیده است.

اگرچه طرفداران بیت کوین در گذشته از افزایش قیمت طلا سود برده‌اند، اما شرایط کنونی باعث شد که این بازار را مورد تمسخر قرار دهند.

آنتونی پامپلیانو در این خصوص گفته است:

طی دهه آتی شاهد کاهش ارزش بازار طلا خواهیم بود.

سایر افراد نیز به ارتباط و همبستگی عملکرد بیت کوین و پیشرفت مجلس سنای آمریکا اشاره کرده و گفته‌اند که این شرایط ممکن است تغییر کند.

نمودار کندل یک روزه قیمت طلا
نمودار قیمت طلا، تایم‌فریم روزانه

نوسان قیمت بیت کوین و عبور از سطح مقاومتی

عملکرد بیت کوین طی روزهای اخیر بسیار چشمگیر بوده است و خرس‌ها را به تکاپو انداخته است. آخر هفته شاهد افزایش قیمت بیت کوین به بالاتر از ۴۵,۴۰۰ دلار در صرافی بیت‌استمپ بودیم و قبل از آنکه به قیمت ۴۳,۵۰۰ دلار اصلاح شود، نقطه برگشت قابل توجهی را ثبت کرد.

در حال حاضر، سطح قیمت بیت کوین ثابت مانده و افزایش هفتگی ۴۰۰۰ دلاری را نشان می‌دهد.

نمودار کندل هفتگی قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین، تایم فریم ۷ روزه

یکی از تحلیلگران به اسم Rekt Capital گفته است:

این هفته، بیت کوین کاملا از محدوده قیمت چند ماه اخیر خارج شده است.

وی در ادامه گفت:

بیت کوین میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه خود را مجددا به سطح حمایتی تبدیل کرده است. بیت کوین هم‌چنین به میانگین متحرک نمایی ۲۱ هفته‌ای خود به عنوان سطح حمایتی دست یافته است. هفته بسیار خوبی بود.

بررسی سطوح خرید و فروش معامله‌گران در بایننس، تبدیل شدن سطح مقاومتی به سطح حمایتی را نشان می‌دهد. سطح قیمت ۴۱,۵۰۰ دلار به سطح حمایتی منسجمی تبدیل شده است، در حالی که فروشندگان به سطوح قیمت بالاتر از روز یک‌شنبه رسیده‌اند.

مایکل ون‌ده‌پوپ یکی از تحلیلگران و معامله‌گران بازار رمز ارزها گفته است:

هفته صعودی خوبی برای بازار بود. به شدت مشتاق این هستم تا ببینم آیا هفته‌های آتی نیز روند صعودی به همراه خواهند داشت یا اصلاح سالمی برای بیت کوین و اتریوم رخ می‌دهد. 

سختی شبکه به رکورد چند ماه اخیر نزدیک می‌شود

طرفداران عوامل فاندامنتال بیت کوین هم‌چنان هفته خوبی خواهند داشت زیرا هش‌ریت و سختی شبکه با رشد سریعی همراه هستند.

هش‌ریت بیت کوین با سرعت زیادی به ۱۰۰ اگزاهش در ثانیه رسیده است که نشان می‌دهد سخت‌افزارهای زیادی به شبکه بازگشته‌اند.

هش‌ریت ۱۰۵ اگزاهش در ثانیه در روز دوشنبه تقریبا ۲۰ اگزاهش از کمترین میزان خود در ماه ژوئن بیشتر بوده است و تقریبا ۶۳ اگزاهش با رکورد خود فاصله دارد.

سختی شبکه که در پایان ماه جولای اولین تنظیم مثبت و صعودی خود را طی دو ماه و نیم اخیر تجربه کرد، با ۷ درصد رشد دیگر همراه شد.

نمودار سختی شبکه بیت کوین

این دو عامل فاندامنتال به تقویت تجهیزات استخراج اشاره می‌کنند. این شرایط به دلیل حمایت از جانب ماینرهایی بوده است که از کشور چین به کشورهای دیگر جابه‌جا شده‌اند و طبیعتاً سخت‌افزارهای آنها نیز به کشورهای دیگر انتقال یافته است.

ویلی وو در خصوص ارتباط بین افزایش عوامل فاندامنتال و قیمت بیت کوین گفته است:

فاندامنتال‌ها نوسان کوتاه‌مدت قیمت را پیش‌بینی نمی‌کنند، اما افزایش قیمت اخیر می‌تواند به دلیل رشد فاندامنتال‌ها باشد.

بازار در “طمع شدید” قرار دارد

ارتباط و همبستگی بین قیمت و احساس بازار می‌تواند به افرادی که به ادامه روند صعودی معتقد هستند، هشدار دهد.

شاخص ترس و طمع کریپتو چند روز قبل در محدوده خنثی قرار داشت، اما در آخر هفته سریعا به محدوده طمع وارد شد. گفتنی است شاخص ترس و طمع در محدوده صفر تا صد قرار دارد و عدد ۱۰۰ به معنای حداکثر طمع است.

علیرغم افزایش قیمت ۵۵۰۰ دلاری بیت کوین در آخر هفته، روز یک‌شنبه این شاخص به عدد ۷۴ رسید که در مرز طمع شدید است.

این شاخص در روز دوشنبه همراه با قیمت اصلاح شد و اکنون بر روی عدد ۶۵ قرار دارد. هرچند هم‌چنان در محدوده طمع قرار دارد. طی اوج روندهای صعودی، عدد این شاخص بر روی ۹۵ قرار داشته است.

نمودار شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال

به نظر شما عوامل فوق چه تاثیری بر بیت کوین خواهند گذاشت؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا