اخبار بیت کوین

شباهت وضعیت قیمت بیت کوین با دوران آغاز شیوع کرونا + تحلیل آنچین

در حالی که عملکرد بیت کوین در روزهای اخیر بسیاری از سرمایه‌گذاران را نگران کرده است، تحلیل داده‌های آنچین به شباهت جالبی میان شرایط اخیر بیت کوین با وضعیت آن پس از سقوط ماه مارچ ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) اشاره می‌کند. بر اساس این داده‌ها، احتمالا قیمت بیت کوین در اواسط فروش گسترده قرار دارد یا اینکه ریزش آن تمام شده و در حال بهبود است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف و بر اساس تحلیل اخیر پلتفرم کریپتوکوانت، در حال حاضر شاهد جهش شدیدی در خروجی‌های خرج نشده تراکنش‌ها یا به اصطلاح UTXOهای در ضرر هستیم و مقدار آنها به بالاترین سطح از سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

منظور از UTXO مقدار بیت کوینی است که پس از انجام یک تراکنش در آدرس کاربر باقی می‌ماند و اساس تحلیل آنچین است. پلتفرم تحلیلی کریپتوکوانت با استفاده از شاخصی با نام UTXO‌های در ضرر (UTXOs in Loss) مقدار UTXO‌هایی را که ارزش فعلی آنها پایین‌تر از قیمت خرید آنهاست بررسی می‌کند.

در حال حاضر، مقدار UTXO‌های در ضرر به اوج خود از ماه مارچ ۲۰۲۰ رسیده است. در آن زمان با شیوع ویروس کرونا، قیمت بیت کوین با ۶۰٪ ریزش به پایین‌ترین سطح خود از ماه مارچ ۲۰۱۹ کاهش یافت؛ سطوحی که در ادامه دیگر قیمت به آنها بازنگشت.

با توجه به این داده‌ها، وومینکیو (Woominkyu) تحلیلگر کریپتوکوانت معتقد است احتمالا بیت کوین در اواسط فروش گسترده قرار دارد یا ریزش تمام شده و در حال ریکاوری قیمت است.

وی در این رابطه گفت:

سطح فعلی شاخص «UTXO‌های در ضرر» مشابه رویداد قوی سیاه مارچ تا آوریل ۲۰۲۰ است که به دلیل شیوع کرونا رخ داد. افرادی که منتظر رویداد قوی سیاه دیگری هستند باید به این نکته توجه کنند؛ چرا که شاید در میانه این رویداد قرار داشته باشیم.

منظور از ریسک یا رویداد قوی سیاه، اتفاقاتی است که نمی‌توان آنها را پیش‌بینی کرد و ندرتا پیش آمده و باعث ریزش سنگین بازارهای مالی می‌شوند.

نمودار UTXOهای در ضرر - منبع: CryptoQuant
نمودار UTXOهای در ضرر – منبع: CryptoQuant

از نظر درصدی، ۳۸٪ از UTXOها تا پایان ماه آگوست (مرداد) در ضرر بوده‌اند که بالاترین سطح از آوریل ۲۰۲۰ تاکنون است.

وومینکیو افزود:

زمانی که بسیاری از UTXOها در ضرر هستند، سرمایه‌گذاران ممکن است تمایل بیشتری به فروش داشته باشند که به اضطراب بازار اشاره دارد. برعکس، زمانی که اکثر UTXOها در سود هستند، چشم‌انداز خوش‌بینانه و تمایل به سرمایه‌گذاری بیشتری در میان سرمایه‌گذاران وجود دارد.

افزایش تعداد سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت که در ضرر هستند

در حال حاضر، بیت کوین بدون هیچ روند خاصی در رکود به سر برده و قیمت آن در محدوده مشخصی نوسان می‌کند. بررسی شاخص قیمت تحقق یافته (Realized Price) گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت در ضرر هستند.

شاخص قیمت تحقق یافته، قیمت بیت کوین را بر اساس ارزش زمان شکل‌گیری UTXOها به دست می‌آورد و معیار مهمی برای ارزیابی وضعیت سرمایه‌گذاران است. در حال حاضر، با توجه به شاخص قیمت تحقق یافته سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت، زمانی که قیمت بیت کوین پایین‌تر از ۲۷،۰۰۰ دلار است، این سرمایه‌گذاران در ضرر هستند. البته هنوز کاپیتولاسیون یا تسلیم شدن این دسته از سرمایه‌گذاران رخ نداده است.

شاخص قیمت تحقق یافته گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاران - منبع: CryptoQuant
شاخص قیمت تحقق یافته گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاران – منبع: CryptoQuant

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا