کریپتو پدیا

ریسک قوی سیاه در بازار ارزهای دیجیتال

همانطور که سرمایه‌گذارهای زیادی تا کنون کشف کرده‌اند، چندین ریسک با سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال همراه است؛ ولی به گفته متیو هوگان (Matthew Hougan)، معاون بخش تحقیق و توسعه شرکت Biwise، ریسکی که اغلب درباره آن حرفی به میان نمی‌آید، ریسک قوی سیاه در بازار ارزهای دیجیتال است.

ریسک قوی سیاه  (Black Swan) به احتمال وقوع یک حادثه غیرمنتظره اشاره دارد. این عبارت برای اولین بار توسط ناسیم نیکولاس تالب (Nassim Nicholas Taleb)، اقتصاددان و استاد دانشگاه نیویورک، به معرفی عموم درآمد. به گفته او ریسک قوی سیاه دارای سه ویژگی است: نادر بودن، تاثیر بسیار شدید و قابل پیش‌بینی بودن با نگاهی در جهت معکوس.

شکل‌های مختلف ریسک قوی سیاه در بازار ارزهای دیجیتال

یک حادثه قوی سیاه می‌تواند به چندین شکل مختلف در صنعت ارزهای دیجیتال اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، هوگان به یک بزرگنمایی خطر نظارتی اشاره کرد که به دلیل یک ترید کلان ارزهای دیجیتال در صرافی‌های کشورهای خاص انجام می‌شود. سخت‌گیری بر روی ترید ارزهای دیجیتال در صرافی‌های خاص توسط دولت در چنین کشورهایی، می‌تواند باعث سقوط قیمت ارزها شود.

اتریوم تا همین چند سال اخیر با چنین شرایطی مواجه بود. صرافی‌های چینی تا پایان سال ۲۰۱۶ برای حجم ترید اتر، رکوردی بیش از ۹۰٪ ارائه کردند. سخت‌گیری دولت چین بر صرافی‌ها در ابتدای سال ۲۰۱۷ کمک کرد که آنها تریدهای خود را بین صرافی‌های دیگر، به ویژه صرافی‌هایی در ژاپن و کره جنوبی، پخش کنند.

کاردانو هم در این مسئله مورد مشابهی محسوب می‌شود. این ارز دیجیتال تقریبا فقط در صرافی‌های کره جنوبی مبادله می‌شود. فقط یک صرافی – به نام Upbit – هفته گذشته اعلام کرد که ۷۰٪ حجم کلی معاملاتش به ارز کاردانو اختصاص داشته است.

قطعی در یک صرافی یا سخت‌گیری بر روی صرافی‌های ارز دیجیتال توسط دولت کره می‌تواند باعث سقوط قیمت شود. در حال حاضر سابقه‌ای برای وقوع چنین اتفاقی وجود دارد. بعد از اینکه وزیر دادگستری کره جنوبی اعلام کرد که دولت در حال آماده‌سازی لایحه‌ای برای ممنوع کردن ترید ارزهای دیجیتال از طریق صرافی‌ها است، قیمت کاردانو ۳۰٪ سقوط کرد.

تاثیر ریسک قوی سیاه بر روی بازارهای سازمانی

بر اساس گفته هوگان، ریسک قوی سیاه بخشی از یک خطر نظارتی «بزرگ و بیرونی» است که از قبل تاثیرهایی در میان اکوسیستم ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. برای مثال، صرافی‌های ارز دیجیتال از سیستم نظارت بر خود استفاده کرده‌اند تا از هک شدن جلوگیری کنند و تضمین یک حداقل ایمنی را برای مشتریان فراهم کنند؛ در حالی که دولت‌ها و آژانس‌های قانون‌گذاری در سرتاسر دنیا تاثیر ارزهای دیجیتال بر بازارهای مالی را درک کرده و ارزیابی می‌کنند.

حوادث تاریخی ریسک قوی سیاه

در تاریخ جهان، تعداد زیادی حادثه ریسک قوی سیاه وجود داشته است. بعضی از آنها به خاطر تغییرات افراطی معروف شده‌اند که در شیوه کار کردن افراد ایجاد کردند و بعضی دیگر به خاطر عواقب ویرانگری که داشتند. وقتی ضربه اصلی ناشی از تمام این حوادث از بین رفت، به آنها به دید حوادثی نگاه میشد که پیش‌بینی آنها کار راحتی نبود و طبق تئوری قوی سیاه، حوادثی بودند که باید اتفاق می‌افتادند.

برخلاف باور عموم، توسعه اینترنت هم یک حادثه قوی سیاه بود. وقتی در ابتدا اینترنت به جهان معرفی شد، پروتکلی برای وسیله‌های مختلف بود که قابلیت برقراری ارتباط آنها با یکدیگر را ارائه میداد. این مسئله باعث افزایش شدید تعداد افرادی شد که از اینترنت استفاده می‌کردند و در نتیجه این امر، تعداد شرکت‌هایی که سرویس آنها مبتنی بر اینترنت بود به طور عظیمی افزایش پیدا کرد.

قطعی اینترنت، یک ریسک قوی سیاه در بازار ارزهای دیجیتال

همانطور که گفته شد، فراگیر شدن اینترنت به ایجاد کسب و کارهایی منتهی شد که قبلا وجود نداشتند و امکان وجود آنها بدون اینترنت فراهم نبود. کسب و کارهای مربوط به حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال هم در این دسته قرار می‌گیرند. برای فعالیت در این حوزه نیاز است که افراد هر لحظه به اینترنت دسترسی داشته باشند تا بتوانند به حضور خود در شبکه بلاک چین، ماینینگ، ترید کردن و باقی فعالیت‌ها ادامه دهند. بدیهی است که قطعی اینترنت برای چنین کسب و کاری به معنای قطع شدن فعالیت و ضررهای کلان است و از طرف دیگر، قطع شدن طولانی مدت اینترنت مسئله‌ای نیست که کسی آن را در لیست پیش‌بینی‌هایش قرار دهد.

بنابراین طبق تئوری‌های توضیح داده شده، قطعی اخیر اینترنت یک ریسک قوی سیاه بود که در بازار ارزهای دیجیتال به وقوع پیوست و موجب شد افراد زیادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، به شکل کلان متضرر شوند. شاید این مسئله باعث شود تریدرها، ماینرها و سرمایه‌گذارها از این به بعد قطعی اینترنت را هم به لیست ریسک‌هایی اضافه کنند که باید برای ادامه فعالیت در این عرصه، آمادگی مواجهه با آنها را داشته باشند.

 

منبع
Investopedia

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا