تحلیل تکنیکالاخبار بیت کوین

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، استلار، TON ،MKR و XMR؛ ۲۰ شهریور ۱۴۰۲

در حالی که نوسانات بیت کوین بسیار محدود شده است، برخی از آلت کوین‌ها در شرف افزایش قیمت احتمالی قرار دارند و در صورت افزایش قیمت بیت کوین به بالای ۲۶،۵۰۰ دلار، می‌توانند خریداران را به خود جذب کنند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین در این هفته نیز در محدوده نوسانی کوچکی معامله شد و سومین کندل متوالی دوجی (Doji) در تایم فریم هفتگی آن ثبت شد. بازار ارزهای دیجیتال در این هفته هیچ واکنشی نسبت به منفی شدن بازارهای سهام آمریکا که طی آن شاخص S&P 500 حدود ۱.۳٪ و شاخص نزدک (Nasdaq) حدود ۱.۹٪ ریزش داشتند نشان نداد.

نمای کلی بازار ارزهای دیجیتال
نمای کلی بازار ارزهای دیجیتال؛ منبع: کوین ۳۶۰

عملکرد ضعیف بیت کوین باعث ریزش قیمت تعدادی از آلت کوین‌‌ها شده است به طوری که بسیاری از آنها به پایین‌ترین سطح چند هفته‌ای خود سقوط کرده‌اند. این امر نشان می‌دهد بازار کریپتو به شدت در کنترل خرس‌ها قرار دارد. عموما، بازارهای نزولی شناسایی معاملات صعودی کوتاه مدت را برای خریداران دشوار می‌کنند، زیرا رالی‌ها به سختی ادامه می‌یابند. با این حال، وجود چنین بازارهایی فرصت مناسبی را برای سرمایه‌گذاران بلندمدت فراهم می‌کنند تا سبد سرمایه‌گذاری خود را تکمیل کنند.

بر اساس گزارش اخیر امبردیتا (Amberdata)، ۲۴٪ از شرکت‌های مدیریت دارایی، در حال انتصاب مدیران ارشدی هستند که قرار است استراتژی‌های مربوط به بازار ارزهای دیجیتال را اجرا کنند. در همین راستا، ۱۳٪ از شرکت‌های دیگر نیز قصد دارند این استراتژی را اتخاذ کنند. در این گزارش پذیرش مدیریت ارشد نشان‌دهنده جدیت این شرکت‌ها در مورد اجرای استراتژی در مورد دارایی‌های کریپتو است.

با این اوصاف، آیا بیت کوین می‌تواند یک حرکت صعودی را آغاز کرده و علاقه خریداران را نسبت به آلت کوین‌ها افزایش دهد؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین را به همراه ۴ آلت کوین که در کوتاه مدت امیدوارکننده به نظر می‌رسند، بررسی خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در چند روز گذشته نزدیک به ۲۶٬۰۰۰ دلار معامله شده است که حکایت از کشمکش میان گاوها و خرس‌ها دارد.

نمودار روزانه قیمت BTC/USDT
نمودار روزانه قیمت BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

شیب نزولی میانگین‌های متحرک نشان‌دهنده برتری خرس‌هاست، اما واگرایی مثبت در شاخص قدرت نسبی (RSI) نشان می‌دهد فشار فروش در حال کاهش است. به این ترتیب، در مجموع این اندیکاتورها برتری واضحی را برای گاوها یا خرس‌ها نشان نمی‌دهند.

بنابراین، بهتر است قبل از تصمیم برای انجام معامله منتظر بمانیم تا قیمت بالای ۲۶٬۵۰۰ دلار باقی بماند یا اینکه به زیر ۲۴٬۸۰۰ دلار سقوط کند.

اگر گاوها از قیمت ۲۶٬۵۰۰ دلار عبور کنند، قیمت BTC می‌تواند به مقاومت ۲۸٬۱۴۳ دلار برسد. از سوی دیگر، ریزش قیمت به زیر ۲۴٬۸۰۰ دلار می‌تواند راه را برای سقوط به ۲۰٬۰۰۰ دلار باز کند.

نمودار ۴ ساعته قیمت BTC/USDT
نمودار ۴ ساعته قیمت BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

در تایم فریم ۴ ساعته، قیمت نزدیک به میانگین‌های متحرک معامله می شود که نشان‌دهنده عدم علاقه گاوها و خرس‌ها نسبت به انجام معامله است. بعید به نظر می‌رسد که این وضعیت برای مدت طولانی ادامه یابد و احتمالا طی چند روز آینده دامنه معاملات گسترش خواهد یافت.

در روند صعودی، عبور قیمت از ۲۶٬۵۰۰ دلار نشان می‌دهد برتری به نفع خریداران متمایل شده است. این اتفاق ممکن است یک حرکت صعودی را به سمت ۲۷٬۶۰۰ دلار و در نهایت به ۲۸٬۱۴۳ دلار آغاز کند.

از طرف دیگر، اگر قیمت به زیر ۲۵٬۳۰۰ دلار برسد، احتمال فروش افزایش یافته و قیمت بیت کوین ممکن است پایین‌ترین سطح روزانه در ۱۷ آگوست (۲۶ مرداد) در ۲۵٬۱۶۶ دلار را دوباره آزمایش کند.

تحلیل تکنیکال قیمت تن کوین

قیمت TON به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۱.۶۹ دلار) بازگشته است. در یک روند صعودی، اصلاح قیمت به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه معمولا فرصت ورود کم خطری را ارائه می‌دهد.

نمودار روزانه قیمت TON/USDT
نمودار روزانه قیمت TON/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

در اینجا، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه احتمالا به عنوان یک حمایت قوی عمل می‌کند. اگر قیمت از این حمایت به سمت بالا جهش کند، نشان می‌دهد احساسات مثبت شده و معامله‌گران با کاهش قیمت در حال خرید هستند. در این صورت، قیمت TON می‌تواند ابتدا تا ۱.۸۹ دلار افزایش یافته و پس از آن به ۲.۰۷ دلار صعود کند.

در مقابل، اگر کاهش قیمت ادامه یافته و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، می‌توان گفت گاوها در حال خروج از پوزیشن‌های معاملاتی خود هستند. این اتفاق می‌تواند درها را برای کاهش احتمالی قیمت تا ۱.۵۳ دلار و سپس به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۱.۴۵ دلار) باز کند.

نمودار ۴ ساعته قیمت TON/USDT
نمودار ۴ ساعته قیمت TON/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد خرس‌ها در تلاش هستند تا قیمت را به زیر سطح حمایت در ۱.۷۲ دلار کاهش دهند، اما گاوها همچنان موضع خود را حفظ کرده‌اند. شیب نزولی میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای و RSI در قلمرو منفی، خطر شکست نزولی را افزایش می‌دهند.

اگر حمایت ۱.۷۲ دلار شکسته شود، قیمت TON می‌تواند به ۱.۶۶ دلار سقوط کند و سپس به حمایت قوی در ۱.۵۳ دلار برسد. برعکس، اگر گاوها قیمت را بالاتر از میانگین‌های متحرک پیش ببرند، نشان‌دهنده شروع یک ریکاوی قوی‌تر به ۱.۹۰ دلار و متعاقبا به ۲ دلار خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت استلار

قیمت استلار (Stellar) در چند روز گذشته به خوبی افزایش یافته است که نشان‌دهنده تلاش خریداران برای بازگشت به بازار است.

نمودار روزانه قیمت XLM/USDT
نمودار روزانه قیمت XLM/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

قیمت XLM در ۴ سپتامبر (۱۳ شهریور) میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۱۲ دلار) را به سمت بالا شکست و در ادامه در ۵ و ۶ سپتامبر (۱۴ و ۱۵ شهریور) گاوها تلاش خرس‌ها را برای کاهش قیمت به زیر این سطح ناکام گذاشتند. این امر نشان می‌دهد گاوها تلاش دارند میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه را به حمایت تبدیل کنند.

اکنون، قیمت استلار به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۰.۱۳ دلار) رسیده است که به عنوان یک مانع رفتار می‌کند. یک نکته نسبتا مثبت به نفع خریداران این است که آنها میدان را خالی نکرده‌اند. این امر نشان می‌دهد گاوها برای خروج از بازار عجله‌ای ندارند. اگر قیمت به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه برسد، قیمت XLM می‌تواند تا ۰.۱۵ دلار و سپس به ۰.۱۷ دلار افزایش یابد.

اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، این دیدگاه صعودی در کوتاه مدت باطل می‌شود.

نمودار ۴ ساعته XLM/USDT
نمودار ۴ ساعته XLM/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

درتایم فریم ۴ ساعته، خرس‌ها تلاش می‌کنند تا ریکاوری قیمت را در مقاومت ۰.۱۳ دلار متوقف کنند، اما گاوها میدان را خالی نکرده‌اند. بازگشت مجدد قیمت به میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای نشان می‌دهد سطوح پایین‌تر همچنان خریداران را جذب می‌کنند. اگر قیمت بالاتر از مقاومت ۰.۱۳ دلار باقی بماند، استلار می‌تواند حرکت صعودی خود را تا ۰.۱۵ دلار آغاز کند.

اگر خرس‌ها بخواهند از حرکت صعودی جلوگیری کنند، باید به سرعت قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای بکشند. این امر می‌تواند فروش را تسریع کرده و قیمت را به میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای برساند.

تحلیل تکنیکال قیمت مونرو

قیمت مونرو (Monero) حمایت داینامیک (خط روند صعودی) را در چند روز گذشته حفظ کرده که نشان‌دهنده خرید در سطوح پایین‌تر است. قیمت XMR به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱۴۳ دلار) رسیده است که سطح مهمی است و باید مراقب آن بود.

نمودار روزانه قیمت XMR/USDT
نمودار روزانه قیمت XMR/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

اگر گاوها قیمت را به بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند، شروع یک ریکاوری پایدار را نشان می‌دهد. قیمت XMR سپس می‌تواند به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۱۵۱ دلار) صعود کند؛ جایی که خرس‌ها ممکن است دوباره دفاعی قوی از آن داشته باشند. اگر این مانع برطرف شود، قیمت XMR ممکن است تا ۱۶۰ دلار افزایش یابد.

خرس‌ها احتمالا برنامه‌های دیگری دارند. آنها سعی خواهند کرد از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه محافظت کنند و قیمت را به زیر خط روند صعودی بکشانند. اگر خرس‌ها موفق به انجام این کار شوند، ممکن است حد ضرر (Stop Loss) چندین پوزیشن معاملاتی فعال شود. این اتفاق می‌تواند قیمت را به ۱۳۰ دلار کاهش دهد.

نمودار ۴ ساعته قیمت XMR/USDT
نمودار ۴ ساعته قیمت XMR/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

نمودار ۴ ساعته شکل‌گیری یک الگوی مثلث متقارن را نشان می‌دهد. شیب مسطح میانگین‌های متحرک و RSI نزدیک به نقطه میانی، برتری واضحی را برای گاوها و خرس‌ها ایجاد نمی‌کنند.

اگر قیمت به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای سقوط کند، خرس‌ها سعی می‌کنند قیمت مونرو را به خط حمایت الگوی مثلث بکشند. برعکس، اگر قیمت به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای افزایش یابد، XMR می‌تواند به خط مقاومت الگوی مثلث برسد. شکست قیمت از بالا یا پایین مثلث می‌تواند نشانه شروع یک روند جدید باشد.

تحلیل تکنیکال قیمت میکر

قیمت میکر (Maker) بین میانگین‌های متحرک گیر کرده است که نشان‌دهنده عدم تصمیم‌گیری در میان گاوها و خرس‌ها است. یک نکته نسبتا مثبت به نفع گاوها این است که هنوز قیمت بالاتر از خط روند نزولی معامله می‌شود.

نمودار روزانه قیمت MKR/USDT
نمودار روزانه قیمت MKR/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱٬۱۱۹ دلار) به تدریج در حال صعود است، اما RSI نزدیک به نقطه میانی نشان‌دهنده فقدان حرکت صعودی است. خریداران باید قیمت را به بالاتر از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۱٬۱۵۷ دلار) برسانند تا نشان‌دهنده شروع حرکت صعودی به ۱٬۲۲۷ دلار باشد.

اگر قیمت دوباره وارد خط روند نزولی شود، این تحلیل صعودی می‌تواند در کوتاه مدت باطل شود. در این صورت، قیمت MKR می‌تواند به حمایت قوی در ۹۸۰ دلار سقوط کند. این سطح احتمالا شاهد خرید قوی توسط گاوها خواهد بود.

نمودار ۴ ساعته قیمت MKR/USDT
نمودار ۴ ساعته قیمت MKR/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد قیمت برای مدتی بین ۱٬۰۸۳ تا ۱٬۱۷۰ دلار در نوسان بوده است. شیب مسطح میانگین‌های متحرک و RSI در منطقه منفی نشان‌دهنده برتری جزئی برای فروشندگان است.

در صورت نزول، حمایت مهمی که باید مراقب آن باشیم ۱٬۱۰۲ دلار و سپس ۱٬۰۸۳ دلار است. در مقابل، اگر قیمت از سطح فعلی افزایش یافته و از میانگین‌های متحرک بالاتر رود، نشان می‌دهد گاوها در حال بازگشت هستند. در این صورت قیمت میکر ممکن است تا ۱٬۱۷۰ دلار افزایش یابد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا