اخبار خارجی

تحلیلگر مطرح: در صورت ریزش از ۳۵,۰۰۰ دلار چرخه صعودی بیت کوین به اتمام می‌رسد

قیمت بیت کوین در روز پنجشنبه همگام با بازار بورس وال استریت دچار ریزش شد. در روز جمعه حتی قیمت تا محدوده ۳۵,۲۵۸ دلار نیز پایین آمد. با فرا رسیدن تعطیلات پایان هفته بازارهای مالی آمریکا، اکنون BTC ساعت‌های آرامی را سپری می‌کند اما تحلیلگران هشدار داده‌اند که ممکن است این ریزش‌ها ادامه دار باشند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، مایک نووگراتز (Mike Novogratz) مدیرعامل گلکسی دیجیتال در مصاحبه‌ای اعلام کرد که به نظر او ریزش‌های بازار نزدک و S&P500 به اتمام نرسیده است. این ریزش‌ها متاثر از اعلام اخبار افزایش بهنره سالانه از سمت فدرال رزرو بوده است و به نظر نووگراتز استراتژی فرود نرم (soft landing) فدرال رزرو شکست خواهد خورد. فرود نرم در اقتصاد، کاهش ملایم در رشد اقتصادی به وسیله افزایش نرخ بهره و کاهش محرک‌های اقتصادی است به طوری که از رکود جلوگیری شود. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که قیمت بیت کوین همبستگی زیادی با این بازارها پیدا کرده است.

تحلیلگر مطرحی با نام رکت کپیتال (Rekt Capital) در توییتی اعلام کرد:

به نظر می‌رسد که ناحیه ۳۸,۰۰۰ دلار به مقاومت جدیدی برای بیت کوین تبدیل شده است. این بدان معنی است که BTC به محدوده ۲۸,۰۰۰ تا ۳۸,۰۰۰ دلار بازگشته است. این همان محدوده‌ای است که قیمت بیت کوین در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۱ در آن مشغول به نوسان بود.

این تحلیلگر در نمودار تایم فریم هفتگی بیت کوین به ۲ خط روند تحت عنوان حمایت‌های اصلی BTC در روند صعودی اشاره کرده است. در صورت عدم بازیابی قیمت تا فردا شب و بسته شدن کندل هفتگی زیر این خط (خط مشکی) می‌توان گفت این حمایت از دست رفته است. این خط روند از کف‌های قیمتی در بسته شدن کندل‌‌های هفتگی تشکیل شده بودند که هر بار بالاتر از کف قبلی تشکیل می‌شدند. اما خط روند دوم (خط سبز) و دومین حمایت کلیدی بیت کوین از اتصال کف‌های قیمتی بیت کوین در روند ۱ سال اخیر این رمزارز تشکیل شده است. در حال حاضر حمایت این خط روند در ناحیه ۳۵,۰۰۰ دلار قرار دارد. سقوط قیمت به زیر این قیمت، این حمایت بیت کوین را نیز بی اعتبار خواهد کرد.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو

رکت کپیتال از دست رفتن این ۲ خط روند را به منزله تایید روند نزولی نام برده است.

تحلیلگر دیگری با نام کوین اسونسون (Kevin Svenson) در توییتی به نمودار تایم فریم ماهانه بیت کوین پرداخته است. او ۳ چرخه صعودی را برای بیت کوین در نظر گرفته است. مطابق این نمودار، قیمت بیت کوین برای اولین بار از آغاز چرخه صعودی در سال ۲۰۲۰ کندل ماهانه خود را زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ ماهه خود بسته است. اسونسون این موضوع را یک نشانه از پایان چرخه صعودی اشاره شده نامیده است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ماهانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ماهانه منبع: تریدینگ ویو

تحلیل آنچین قیمت بیت کوین

داده‌های درون زنجیره‌ای پلتفرم گلسنود نشان می‌دهند که برآیند نرخ ورود و خروج روزانه BTC به صرافی‌ها به مثبت ۱۴,۹۹۲ بیت کوین رسیده است. این میزان بدین معنی است که از یک طرف حجم مبادلات این رمزارز ممکن است افزایش یابد و از طرف دیگر احتمال ایجاد فشار فروش بیشتر خواهد شد.

همچنین تعداد بیت کوین‌های که به مدت ۵ تا ۷ سال دست نخورده باقی‌ مانده‌اند از آغاز ماه آپریل (فروردین) تا کنون از ۶۶۰,۰۰۰ به ۶۸۲,۰۰۰ BTC افزایش داشته است. این بدان معنی است که هولدرهای بلند مدت بیت کوین هنوز تصمیم به فروش دارایی خود نگرفته‌اند.

نمودار تعداد بیت کوین‌های دست نخورده به مدت ۵ تا ۷ سال منبع: گلسنود
نمودار تعداد بیت کوین‌های دست نخورده به مدت ۵ تا ۷ سال منبع: گلسنود

شاخص بعدی نسبت MVRV است که برابر نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی دارایی است. حد بالای این شاخص برابر ۳.۷ و حد پایین آن برابر ۱ درنظر گرفته می‌شود. در حال حاضر این شاخص بیت کوین برابر ۱.۵۵ است که نماینگر این است که قیمت بیت کوین کمتر از ارزش واقعی آن ارزش‌گذاری شده است که دلیل آن غلبه خرس‌ها بر بازار است.

نمودار نسبت MVRV بیت کوین
نمودار نسبت MVRV بیت کوین
  • تحلیل قیمت بیت کوین:

قیمت بیت کوین در نزدیکی حمایت‌های هفتگی و ماهانه خود قرار گرفته است. ریزش قیمت به پایین‌تر از ناحیه ۳۵,۰۰۰ دلار می‌تواند به این معنی باشد که چرخه صعودی بیت کوین به انتها رسیده است. این چرخه از سال ۲۰۲۰ شکل گرفته بود. باید منتظر ماند و دید همبستگی قیمت بیت کوین با بازار بورس آمریکا کمتر خواهد شد یا بازار رمزارزها نیز در ریزش‌های احتمالی هفته آینده بازار بورس، قرمزپوش خواهد شد.

منبع
cointelegraphambcrypto

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا