مقالات عمومی

آیا فاز صفر اتریوم ۲.۰ رویاهای ویتالیک بوترین را محقق می کند؟!

موسس اتریوم در جدیدترین پادکست درباره مقیاس پذیری اتریوم، شباهت های آن با لیبرا و سایر مسائل صحبت کرد. ویتالیک بوترین درباره عرضه فاز صفر پروژه بزرگ مقیاس پذیری اتریوم در اوایل سال بعد بسیار مطمئن است اما درباره افرادی که برای کسب مشوق و سود از بلاک چین استفاده می‌کنند از اطمینان کمتری برخوردار است.

موسس اتریوم در برنامه پادکست ۸۰ هزار ساعت، نظرات خود را بیان کرد و پاسخگوی مسائل دیگری نظیر کوین لیبرا بود. این پادکست غیرانتفاعی، بر حل کردن بغرنج ترین مشکلات جهان متمرکز است، موضوعی که بوترین ۲۵ ساله از صحبت درباره آن لذت می‌برد.

وی گفت که جوانب فنی مقیاس پذیری بزرگ اتریوم آماده است و هدف شبکه، اجرای ده ها هزار تراکنش در ثانیه می‌باشد.

اما نکته ای که هم چنان ویتالیک بوترین را نگران می‌کند، تعاملات واقعی است. بخش عمده ای از این ترس ها بر اساس این موضوع است که آیا مردم از شبکه گواه اثبات سهام به روش غیرمتمرکز استفاده خواهند کرد یا گزینه ساده را انتخاب می‌کنند و سهم خود را به معاملات اختصاص می‌دهند.

تنبلی مردم در چه حد است؟!

بوترین در این خصوص گفت:

برای مثال، آیا مردم تنبل خواهند بود و تمام نودهای خود را در AWS اجرا خواهند کرد؟ آیا مردم از این هم تنبل تر می‌باشند و پول خود را به بایننس ارسال می‌کنند تا بایننس برای آنها معامله کند؟ آیا مردم به روش های ناایمن از سرمایه خود استفاده می‌کنند که منجر به هک شدن آنها شود؟ واقعا غیرمتمرکزسازی چگونه خواهد بود؟

وی افزود:

بخشی از این شک و شبهه ها در حال برطرف شدن است. من کاملا مطمئنم که هیچ مانعی وجود نخواهد داشت و پلتفرم اتریوم در این زمینه پیشتاز خواهد بود.

بوترین هم چنین تایید کرد که توسعه دهندگان اتریوم از مشاهده رویدادهای حاصل از رقابت با بلاک چین کازمس (Cosmos) نکات خوبی دریافت کرده اند. کازمس اخیرا بلاک چین گواه اثبات سهام خود را عرضه کرده است.

بوترین در این خصوص افزود:

هنگامی که اتریوم ۲.۰ عرضه شود، در خصوص این استراتژی چندمنظوره صحبت خواهیم کرد، همانگونه که ابتدا ما بودیم که گواه اثبات سهام را عرضه و اجرا کردیم و پس از اثبات آن، شاردینگ را معرفی کردیم.

طی ضبط این پادکست، هیجان ویتالیک بوترین درباره تغییرات آتی اتریوم کاملا قابل مشاهده بود. شاردینگ باعث می‌شود که بلاک چین اتریوم سریعتر از سایر پلتفرم ها شود.

بوترین گفت:

بلاک چین ها به روشی که در حال حاضر وجود دارند بیشتر شبیه یک شوخی می‌مانند، اینطور نیست؟ نمی‌توانید اقتصاد جهانی را بر مبنای ۱۵ تراکنش در ثانیه اجرا کنید. بنابراین من قطعا درباره تبدیل شدن اتریوم به سیستمی که می‌توانیم به آن افتخار کنیم هیجان زده ام.

برنامه های بوترین برای اتریوم بسیار بلندپروازانه است. او قبلاً گفته بود که اتریوم ۱.۰ تلاش بی نظم چند نفر برای ایجاد دنیای رایانه ای بود. اما اتریوم ۲.۰ یک دنیای رایانه ای واقعی خواهد بود.

وی معتقد است که تاکنون تمرکز بلاک چین تقریبا به طور کامل بر روی ارزهای دیجیتال بوده است، اما چیزی فراتر از این موضوع است که او را هیجان زده می‌کند.

جذب سرمایه چهاربرابری!

طی ضبط این پادکست ۳ ساعته، ویتالیک بوترین به مدت طولانی درباره شوق خود برای جذب سرمایه چهاربرابری صحبت کرد که روشی جدید برای جذب سرمایه پروژه ها بر اساس اصول ریاضیاتی است. بوترین اذعان داشت که در رای گیری چهاربرابری نیز مشکلات حل نشده بسیاری باقی خواهد ماند. رای گیری چهاربرابری یک رویه تصمیم گیری جمعی است که شرکت کنندگان به جای آنکه فقط بگویند موافق یا مخالف موضوع می‌باشند، احساس خود را در رابطه با آن بیان می‌کنند.

ویتالیک بوترین هم چنین به “بازیابی کلید اجتماع” اشاره کرد که روشی برای ذخیره سازی آدرس کلیدی و مهم و تصمیم گیری درباره تعداد افرادی است که از بلاک چین به طور ناکارآمد یا بیشتر از مقدار مورد نیاز استفاده می‌کنند.

چندین خبر غافلگیرکننده در این پادکست!

ویتالیک بوترین گفت معتقد است که ثبات استیبل کوین های مورد انتقاد قرار گرفته شده از ثبات خود افراد بیشتر است. او بیان کرد:

نکته ای که در صدد بهینه سازی آن می‌باشید، عدم پیشرفت و بهبود روزانه نمی‌باشد، بلکه به حداقل رساندن این احتمال است که این موضوع روزی دست به کار فاجعه باری بزند.

بوترین گفت معتقد است که مردم، سختی ناشناس بودن را دست کم می‌گیرند و درباره جرایم ارز دیجیتال اغراق می‌کنند. اما در خصوص ریسک هایی که همراه با هوش مصنوعی می‌باشد آگاه است و آن را به استفاده از سیستم های احمق برای کنترل سیستم های هوشمند تعبیر کرد. هرچند وی معتقد است که مشوق ها می‌تواند برای بهبود شرایط استفاده شوند.

شاید غافلگیرکننده ترین نکته، نگرش او باشد به طوری که اذعان داشت از دیدگاه فنی، کوین لیبرا شباهت بسیار زیادی به اتریوم دارد.

وی با بیان این موضوع که در لایه های مقدماتی لیبرا، حریم خصوصی وضعیت افتضاحی دارد، اظهارنظر جنجالی ای عنوان کرد. اما در ادامه گفت که با تلاش ناموفق فیسبوک درباره عبور از هجمه های موجود همدردی می‌کند. این هجمه ها بیان می‌کنند که کوین لیبرا در واقع کوین زاکربرگ است.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا