اخبار آلتکویناخبار عمومی

قوانین سختگیرانه ایالت کالیفرنیا برای فضای رمزارز؛ تکلیف استیبل‌کوین‌ها چه می‌شود؟

گاوین نیوسام (Gavin Newsom) در آستانه امضای لایحه‌ای است که اخیرا تصویب شده است. این لایحه، صرافی رمزارزها و سایر شرکت‌های کریپتو را ملزم می‌کند تا برای انجام فعالیت‌های خود در ایالت کالیفرنیا، مجوز ویژه این ایالت را دریافت کنند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، قانون دارایی‌های امور مالی دیجیتال که به آن، «بیت لایسنس (BitLicense)» کالیفرنیا گفته می‌شود، پس از تصویب بیت لایسنس نیویورک در سال ۲۰۱۵ انجام می‌پذیرد. قانون کالیفرنیا در صورت تایید و امضای نیوسام، در ماه ژانویه ۲۰۲۵ اجرا خواهد شد. 

تیموتی گریسون (Timothy Grayson) عضو مجلس و حامی این لایحه گفته است اگرچه جدید و بکر بودن عرصه رمزارز، همان نکته‌ای است که سرمایه‌گذاری در آن را هیجان انگیز می‌کند، اما این موضوع، سرمایه‌گذاری در عرصه کریپتو را برای مشتریان پرریسک‌تر می‌کند زیرا کسب‌وکارهای رمزارز به‌طور صحیح قانونگذاری نشده‌اند و مجبور نیستند از قوانینی پیروی کنند که برای سایر کسب‌وکارها اعمال می‌شود.

در میان الزامات و پیش‌نیازهای این لایحه، ممنوعیت فعالیت نهادهای دارای مجوز کالیفرنیا با استیبل کوین‌ها است، مگر آنکه استیبل کوین مذکور توسط بانک صادر شده باشد یا از جانب اداره محافظت و نوآوری در امور مالی کالیفرنیا مجوز دریافت کرده باشد. این لایحه مشابه با لایحه‌ای در کنگره آمریکا است که صادرکنندگان استیبل کوین‌ها را ملزم می‌کرد تا پروانه بانکی داشته باشند. هرچند این لایحه هرگز تصویب نشد.

بند دیگر در بخش مرتبط با استیبل کوین‌های این لایحه، صادرکنندگان استیبل کوین‌ها که اوراق بهادار به عنوان ذخیره در اختیار دارند را ملزم می‌کند تا سرمایه‌ای بیشتر از ارزش استیبل کوین مذکور داشته باشند. به علاوه، در این لایحه بیان شده است که ارزش بازار استیبل کوین مذکور باید با استفاده از اصول حسابداری پذیرفته‌شده GAAP محاسبه شود. GAAP مجموعه‌ای از قوانین، استانداردها و رویه‌های حسابداری است که توسط هیات استانداردهای حسابداری امور مالی (FASB) صادر شده است.

اتحادیه بلاکچین در توییتر نوشته است که این لایحه، محدودیت‌های کوته نظرانه و ناکارآمدی ایجاد می‌کند که مانع از فعالیت سرمایه‌گذاران و خروج بسیاری از آنها از ایالت کالیفرنیا خواهد شد.

این لایحه دومین تلاش قانون‌گذاران و مقامات کالیفرنیا برای ایجاد چارچوبی مشابه با بیت لایسنس است. تلاش اول آنها در سال ۲۰۱۵ به شکست انجامید و پس از مخالفت سناتور این ایالت کنار گذاشته شد.

در شورای ایالت کالیفرنیا، این لایحه ۷۱ رای مثبت و صفر رای منفی دریافت کرد. ۹ عضو شورا از مشارکت در رای‌گیری امتناع کردند. در صحن مجلس سنای ایالتی، این لایحه ۳۱ رای مثبت و ۶ رای منفی دریافت کرد و هر ۶ رای منفی از جانب سناتورهای جمهوری‌خواه بود.

نیوسام تا ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) فرصت دارد این لایحه را تصویب یا رد کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا