اخبار خارجی

آیا صرافی‌ها می‌توانند از لیکویید شدن پی‌درپی جلوگیری کنند؟

این چرخه‌ای است که بارها و بارها در بازار شاهد آن بوده‌ایم؛ لیکویید شدن‌های آبشاری یا پشت سر هم ناشی از یک بازار خرد بیش‌ازحد هیجانی با موقعیت‌های معاملاتی با لوریج بیش‌ازحد. این دقیقا همان چیزی است که اخیرا گریبان گیر بازار شد. فروش گسترده سازمان‌ها در روزهای ۱۲ و ۱۳ آذر موج جدیدی از لیکویید شدن‌های آبشاری را آغاز کرد و طی آن، بیش از ۳۷۵،۰۰۰ موقعیت با ارزشی بالغ بر ۱.۸ میلیارد دلار لیکویید شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از بلاک کریپتو، پیش از این اتفاق، سود باز در پلتفرم‌های آتی از ۲۳ میلیارد دلار فراتر رفته بود و در نزدیکی اوج خود قرار داشت. نسبت قراردادهای خرید استقراضی (Long) به فروش استقراضی (Short) در صرافی بایننس نیز در تاریخ ۴ دسامبر به ۵.۷ رسید که خبر از خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به بازار می‌داد.

معامله گران معتقدند این آمار و ارقام بیشتر به دلیل فعالیت سرمایه‌گذاران خرد با لوریج بیش‌ازحد بوده است. لوریج یا اهرم این امکان را برای معامله گران فراهم می‌کند تا با قرض گرفتن مقداری پول از پلتفرم معاملاتی، سود خود را چند برابر کنند. البته این کار شمشیر دو لبه است و به همان اندازه ممکن است ضرر چندین برابری نیز گریبان گیر معامله‌گر شود. در حالی که صرافی‌های رمزارز در طول سالیان اخیر میزان لوریج ارائه‌شده به کاربران را کاهش داده‌اند، ریچارد روزنبلوم، بنیان‌گذار GSR معتقد است هنوز در سمت سرمایه‌گذاران خرد، لوریج‌های زیادی وجود دارد.

به عقیده روزنبلوم، نسبت معامله گران خردی که در بازار رمزارز از لوریج در معاملات خود استفاده می‌کنند بیشتر از بازارهای سنتی است. به همین خاطر، با افت در قیمت، موقعیت‌های بسیاری لیکویید شده و یا بسیاری از موقعیت‌های معاملاتی خود خارج می‌شوند.

ضرر و زیان وارده ممکن است معامله گران را به سمت فروش بیشتر سوق دهد که به‌خودی‌خود، اثر لیکویید شدن را بیشتر می‌کند.

روزنبلوم معتقد است معامله گران باید به دلیل سه ویژگی نوسانات بالا، عدم وجود فرآیند قطع مدار و بازار بدون توقف کریپتو انتظار تکرار این چرخه را داشته باشند.

آیا صرافی‌های رمز ارز می‌توانند از لیکویید شدن پیاپی جلوگیری کنند؟

ماهیت ۲۴ ساعته بازار رمزارزها در کنار فقدان حفاظ تحمیل‌شده توسط صرافی‌ها بدان معنی است که معامله گران در این بازار، زمان کمتری برای هضم اطلاعات همچون بازارهای سنتی دارند.

در سال ۱۹۸۷ در بازار سهام آمریکا طی رویدادی که دوشنبه سیاه نامیده می‌شود، سهام داو بیش از ۲۲.۶ ٪ سقوط کرد و به همین خاطر پروسه قطع مدار انجام شد. قطع مدار اقدامی نظارتی است که با هدف ایجاد وقفه در معاملات به منظور جلوگیری از هیجانی شدن بازار صورت می‌گیرد. این پروسه به شکل خودکار انجام شده و بدین صورت است که هرگاه بازار با کاهش زیادی مواجه شود، نوعی وقفه در معاملات به وجود می‌آید. در واقع این سیستم نوعی اقدام کنترلی جهت جلوگیری از آسیب به سرمایه‌گذاران است.

بعید است این فرآیند در صرافی‌ها انجام شود چراکه با ماهیت باز و غیرمتمرکز رمزارزها در تناقض خواهد بود. با این حال، برخی از پلتفرم‌های معاملاتی تاکنون محدودیت‌های خاصی را برای جلوگیری از به هم خوردن بازار در نظر گرفته‌اند. به عنوان مثال، سال گذشته یکی از مدیران این پلتفرم‌ها در گفتگویی با The Block عنوان کرد که شرکتش در حال بررسی محدودیت‌های احتمالی برای جلوگیری از هدایت بازار توسط اشخاص خاص است.

این مدیر در این رابطه اظهار داشت:

شما می‌توانید یک دوره غیرفعال در بازار داشته باشید. فرض کنید شخصی ۵٪ از سفارشات Order Book را تکمیل کند، باید شرایطی اتفاق بیفتد که سایرین نیز خود را با آن تطبیق دهند. ممکن است در آینده آن را اجرا کنیم. مشارکت‌کنندگان زیادی وجود دارند که می‌خواهند به سرعت و تهاجمی معامله کنند. به محض اینکه قطع مدار را اجرا کنیم، در وضعیت پرت قرار می‌گیریم که می‌تواند به تجارت آسیب برساند.

یکی دیگر از مدیران در تایید صحبت‌های فرد پیشین اظهار داشت:

این به تجارت آسیب می‌زند و این نظریه بازی است. هیچ صرافی نمی‌خواهد از قطع مدار استفاده کند چراکه تجارت را به سمت دیگری منتقل می‌کند.

با این حال، برخی از صرافی‌ها تاکنون اقداماتی را برای راه‌اندازی حفاظ خود انجام داده‌اند. به عنوان مثال، صرافی کوین بیس می‌گوید ممکن است به صلاحدید خود، پس از توقف معاملات یک دارایی، بسته به شرایط بازار، مزایده‌ای را آغاز کند تا بازار منصفانه و منظمی را تضمین نماید.

علاوه بر این، ممکن است چند راه‌حل جایگزین وجود داشته باشد. پارادایم، پلتفرم فعال در بازار مشتقات در حال ایجاد مزایده‌های لیکویید خارج از صرافی است که لیکویید شدن‌ها را خارج از دفتر سفارش اصلی مدیریت کرده تا تاثیر آن را بر بازار کاهش دهد.

منبع
theblockcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا