مقالات

خرید استقراضی بیت کوین و فروش استقراضی نفت؛ آیا در سال ۲۰۲۰ ممکن است؟

بیت کوین در این هفته پیشرفت قیمت خوبی داشته است. قیمت طلا نیز صعودی بوده اما قیمت نفت جهت برعکس داشته است. آیا این موضوع نشانه هایی از اتفاقات آینده است؟

بازگشت بیت کوین به نقطه امن به دلیل ترس از ویروس کرونا

بیت کوین که در این هفته حدود ۸ درصد رشد داشته است، به سطح ۱۰۰۰۰ دلار بازگشت. این حرکت همزمان با ترس از گسترش ویروس کرونا(Coronavirus) چینی در سطح جهان اتفاق افتاد و باعث ایجاد اختلال گسترده در سراسر جهان شده است.

با افزایش تعداد افراد آلوده به ویروس و اجرای ممنوعیت های سفر، یوان چین سقوط کرده و بازارهای سهام در سراسر آسیا در حال عقب نشینی هستند.

به علت سال جدید چینی (Lunar New Year) بازارهای محلی بسته مانده اند اما شاخص Nikkei 225 ژاپن ۲ درصد ریزش داشته است. Sensex هند نیز قافیه را باخته و SET تایلند به علت ترس بیشتر از تاثیر این موضوع بر صنعت توریسم که تحت سلطه مسافران چینی است، ۳ درصد سقوط کرده است.

براساس گزارش ها، هنگ کنگ جاذبه های توریستی اصلی خود را در آخر هفته تعطیل کرد و چین تایپه نیز گفته که تقریباً همه بازدید کنندگان از چین را ممنوع کرده است.

قیمت نفت نیز سقوط کرده است

برخلاف زمانی که تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه افزایش یافته بود، قیمت نفت اخیرا کاهش داشت. به گزارش رویترز(Reuters) عربستان سعودی از نزدیک تحولات بازارهای جهانی نفت ناشی از پیش بینی های مبهم آن را مشاهده می کند.

قیمت نفت خام نیز در هفته گذشته بیش از ۲ درصد کاهش یافت و به پایین ترین سطح چند ماه اخیر رسید. ترس اولیه مهار نکردن شیوع این ویروس می تواند تأثیر شدیدی بر بازارهای جهانی از جمله نفت و کالاها داشته باشد.

وزیر نیروی عربستان، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان این واکنش را به شیوع بیماری سارس(SARS) که هفده سال پیش فشار فوری بر قیمت نفت نداشت، تشبیه کرد.

چنین بدبینی شدیدی در سال ۲۰۰۳ و در زمان شیوع سارس نیز رخ داد بنابراین باعث کاهش چشمگیر در تقاضای نفت نمی شود.

وی اطمینان دارد كه عربستان و سایر اعضای OPEC از توانایی و انعطاف لازم برای پاسخ به هرگونه پیشرفت برخوردار باشند. این گروه برای حمایت از قیمت ها، عرضه نفت را کاهش داده و برای کاهش بیشتر در ماه مارس توافق کرده است.

سو ژو(Su Zhu) مدیر عامل Three Arrows Capital لغزش نفت را نادیده نگرفت و اظهار داشت که خرید استقراضی بیت کوین و فروش استقراضی نفت می تواند یک تجارت در دهه ۲۰۲۰ باشد.

وی در توئیتی در ۲۷ ژانویه گفت:

خرید استقراضی بیت کوین/ فروش استقراضی نفت تجارت دهه ۲۰۲۰ است.

برعکس آن، قیمت طلا و بیت کوین همگام با هم پیش می روند و روایت بازگشت به نقطه امن یک بار دیگر تقویت می شود. تحلیلگران با توجه به نزدیک شدن به نرخ بهره این هفته دوباره به ۱۶۰۰ دلار چشم دوخته اند.

برای دومین بار در سال جاری و در دو شرایط کاملاً متفاوت، بیت کوین مانند ذخیره دارایی ارزش نسبت به اخبار نامطلوب واکنش نشان داده است. اینکه آیا این موضوع با قیمت نفت ارتباط دارد یا خیر، تنها آن را مشخص می کند، اما احتمالا گردش نفت برای ثابت نگه داشتن قیمت ها دستکاری می شود.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا