اخبار خارجی

افزایش ۱۲.۵٪ حجم بلاک‌ها در کاردانو؛ کاردانو مقیاس‌پذیری را آهسته و پیوسته پیش می‌برد

کاردانو تغییرات زیادی را بر روی بلاکچین خود از زمان اجرای قابلیت قراردادهای هوشمند اعمال کرده است. از آن زمان میزان استفاده از شبکه افزایش یافته است و بنابرین نیاز به مقیاس‌پذیری بیشتر حس می‌شود. از ماه سپتامبر (شهریور) پیشرفت‌هایی زیادی بر روی شبکه اتفاق افتاده است و آخرین آن‌ها افزایش سایز بلاک‌های این شبکه است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از نیوز بی‌تی‌سی، کاردانو در وبلاگ خود اعلام کرد که سایز بلاک‌های خود را به میزان ۱۲.۵٪ افزایش خواهد داد تا پاسخگوی افزایش ترافیک بر روی شبکه خود باشد. ۸کیلو بایت افزایش اعمال شده باعث شده است حجم بلاک‌های کاردانو به ۷۲KB برسد. با این کار در یک بلاک تعداد بیشتری از تراکنش‌ها قرار خواهند گرفت و بنابرین در هر ثانیه تعداد تراکنش‌های بیشتری پردازش خواهند شد.

در سال گذشته به طور میانگین ۱۰,۰۰۰ تراکنش در روز پردازش می‌شدند و اکنون با افزایش چشمگیری این میزان به ۲۰۰,۰۰۰ تراکنش در روز رسیده است. افزایش ۱۲.۵٪ شاید عدد بزرگی نباشد اما می‌تواند تا حدی جوابگوی افزایش استفاده از این شبکه باشد.

فاکتور دیگری که منجر به افزایش سایز بلاک‌ها می‌شود، برنامه‌های غیرمتمرکزی است که انتظار می‌رود به زودی بر روی شبکه اجرا شوند. از آنجایی که قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند با پیاده‌سازی هارد فورک آلونزو قبلا بر روی کاردانو فراهم شده است، با گذشت زمان این برنامه‌ها به تدریج بر روی شبکه اجرایی خواهند شد که منجر به افزایش ترافیک خواهند شد و اهمیت افزایش سایز بلاک‌ها را دوچندان می‌کند.

افزایش سایز حافظه زبان برنامه‌نویسی Plutus برای توسعه‌دهندگان

حجم بلاک‌ها تنها چیزی نیست که افزایش پیدا کرده است بلکه سایز حافظه زبان برنامه‌نویسی پلوتوس نیز با افزایش ۱۲.۵٪ همراه شده است. در حال حاضر این میزان برابر ۱۱.۲۵ میلیون واحد بر تراکنش است. در پستی که در وبلاگ کاردانو منتشر شد، جان وودز (John Woods) مدیر معماری کاردانو توضیح داد که به علت تقاضای زیاد از سمت توسعه‌دهندگان این تغییر اتفاق افتاده است. این افزایش به توسعه‌کنندگان در زمینه‌های تست و به‌کارگیری نرم‌افزارهای غیرمتمرکز کمک خواهد کرد.

افزایش محدودیت حافظه Plutus به این معنی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند در سطح بالاتری کدنویسی انجام دهند. همچنین کدهای حال حاضر قادر خواهند بود تا تعداد داده‌های بیشتری را پردازش کنند که منجر به افزایش همزمانی (concurrency) اجرا شدن آن‌ها و در نتیجه افزایش قابلیت‌های آن‌ها خواهد شد.

شایان ذکر است پس از آنکه اولین قرارداد هوشمندی که در شبکه آزمایشی کاردانو اجرا شد، کاربرانی که از آن برنامه برای مبادله توکن (سواپ توکن) استفاده کرده‌اند همگی با یک خطای مرتبط با هم‌زمانی (Concurrency) مواجه شدند. هم‌زمانی در علوم رایانه به پردازش محاسباتی هم‌زمان گفته می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله «قرارداد هوشمند کاردانو در شبکه آزمایشی با مشکل مواجه شد» را مطالعه کنید.

وودز همچنین اشاره کرد که این تنها گام اول در مجموعه تغییراتی است که قرار است در زمینه افزایش قابلیت‌های پلوتوس صورت بگیرد.

افزایش سایز بلاک‌ها و همینطور افزایش حافظه در پلوتوس در شبکه کاردانو به آرامی در حال انجام است. کاردانو سیاست آهستگی و پیوستگی در افزایش مقیاس‌پذیری خود پیشه کرده است. افزایش ۱۲.۵٪ نشان می‌دهد که توسعه‌دهندگان کاردانو عجله‌ای برای ایجاد تغییراتی که ممکن است تاثیر منفی بر روی شبکه بگذارد را ندارند.

به نظر شما آیا افزایش حجم بلاک‌ها در کاردانو می‌تواند توسعه‌دهندگان را به استفاده از این شبکه ترغیب کند؟

منبع
newsbtc

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا