اخبار آلتکویناخبار بلاکچیناخبار عمومی

قرارداد هوشمند کاردانو در شبکه آزمایشی با مشکل مواجه شد

با اینکه تا موعد اضافه شدن قراردادهای هوشمند به شبکه اصلی کاردانو مدت زمان زیادی باقی نمانده است، با این حال با پدیدار شدن یک مشکل اساسی در شبکه آزمایشی آن، منتقدان موجی از تمسخر را در شبکه‌های اجتماعی به راه‌انداخته‌اند و آن را پایانی برای کاردانو می‌دانند. چارلز هاسکینسون خالق کاردانو نیز در پاسخ به این ادعاها ویدیویی منتشر کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین روز چهارشنبه اول سپتامبر ۲۰۲۱ شبکه آزمایشی کاردانو وارد فاز هارد فورک آلونزو شد و از آن پس این شبکه آزمایشی می‌تواند از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند. دو روز بعد از آن، مین‌سواپ (Minswap) اولین برنامه غیر متمرکز روی این شبکه آزمایشی عمومی اجرا شد. با این حال تمام کاربرانی که از آن استفاده کرده‌اند همزمان با هم با یک مشکل اساسی روبه‌رو شده‌اند.

مشکل قراردادهای هوشمند کاردانو چیست؟

کاربرانی که از این برنامه برای مبادله توکن (سواپ توکن) استفاده کرده‌اند همگی با یک خطای مرتبط با هم‌زمانی (Concurrency) مواجه شده‌اند. هم‌زمانی در علوم رایانه به پردازش محاسباتی هم‌زمان گفته می‌شود. این خطا توسط تیم مین‌سواپ نیز تایید شده است.

شروع به کار قراردادهای هوشمند در شبکه آزمایشی عمومی کاردانو، تحت تاثیر کمپین تمسخری قرار گرفته است که توسط یکی از پرنفوذترین افراد جامعه Ethhub.io، آنتونی ساسانو (Anthony Sassano) راه‌اندازی شده است. ساسانو با انتشار تعدادی اسکرین‌شات از یک رشته پست منتشر شده در شبکه اجتماعی ردیت، که در آن به معضل هم‌‌زمانی کاردانو در پلتفرم مینسواپ (Minswap) اشاره شده بود، زمینه‌ساز موجی علیه این شبکه در توییتر شد. متن توییت او به این صورت است:

اولین برنامه غیر متمرکز امروز بر روی کاردانو اجرا شد و هواداران پر و پا قرص آدا بالاخره متوجه می‌شوند که نمی‌توان با استفاده از داوری همتا (peer review) از دست مشکلات ساختاری فرار کرد.

توییت آنتونی ساسانو در خصوص معضل همزمانی کاردانو

کاربران پلتفرم مین‌سواپ در هنگام تبادل توکن‌ها یا اضافه کردن نقدینگی با خطا مواجه می‌شدند. سیستم حسابداری کاردانو که «خروجی تراکنش خرج نشده گسترده» (EUTXO) نام دارد، تنها قادر به پردازش یک خروجی تراکنش به ازای هر بلوک است. این مساله عملا مین‌سواپ (و پلتفرم‌های مشابه) را غیرقابل استفاده می‌سازد.

پس از اینکه رشته توییت ساسانو مورد توجه کاربران قرار گرفت، بسیاری به این نتیجه رسیدند که قراردادهای هوشمند کاردانو بی‌استفاده است و این شبکه دچار مشکل شده است.

حتی برخی از افراد جامعه کاربران رمزارزها، این مشکل را معادل با حکم مرگ کاردانو دانستند و از تحقیقات مبتنی بر داوری همتا تیم کاردانو (peer-reviewed research) انتقاد کردند.

یکی از تندترین انتقادهای مطرح شده از سمت متیو کایه، مدیر اجرایی بلاک‌هد کپیتال در توییتر منتشر شده است. او در این خصوص عنوان کرده است:

من معتقدم IOHKMedia پس از B1 بزرگ‌ترین کلاهبرداری زمان است و حتی از ریپل دغل‌بازتر است.

تمسخر و انتقاد از کاردانو

توضیحات چارلز هاسکینسون، خالق کاردانو

در این حین، چارلز هاسکینسون، مدیر ارشد اجرایی بنیاد کاردانو، جلوی دوربین ظاهر شد و در جواب اتهام‌های اخیر، آن‌ها را سرو صدای الکی و فاد (FUD به معنی ترس، عدم قطعیت و شک) خواند.

[کاربران] ردیت موافق نخواهند بود. توییتر موافق نخواهد بود. تلگرام موافق نخواهد بود. اما دوستان، این‌ها نویز و هراس‌افکنی است. ساختن شبکه توزیع‌شده‌ای که کاملا مقیاس‌پذیر و غیر متمرکز باشد و پذیرای عوامل بیزانسی باشد یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست.

خالق کاردانو در ادامه توضیح می‌دهد که مقیاس‌پذیری قراردادهای هوشمند نیازمند راهکارهای پردازش خارج از شبکه (Off chain) همچون هیدرا (Hydra) خواهد بود. او به سرمایه‌گذاری میلیون دلاری اتریوم در راهکارهایی همچون رول‌آپ‌های آپیتیمیستیک (Optimistic) اشاره کرد و اذعان داشت:

شما نمی‌توانید این سیستم‌ها را به نحوی بسازید که به میلیاردها تراکنش در ثانیه بر روی یک سیستم برسد. باید آنها را جدا کنید و به هر کدام تسلط پیدا کنید، باید تراکنش‌ها را تجمیع کنید، باید پیش پردازش انجام دهید، باید چیزهای مختلف را به حوزه‌های دیگر منتقل کنید.

هاسکینسون همچنین اعلام کرد در صورت نیاز بازار و رشد فعالیت‌های تجاری شبکه، امکان ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز بسیار پیچیده به شکل یک سایدچین (Side-chain) وجود دارد. وی توضیح داد:

با این وجود، هم‌اکنون چندین راه‌حل در حال توسعه و بررسی است. پروژه اوکام (Occam.fi)، که محصول دوره پرورش توسعه‌دهنده اکوسیستم کاردانو است، راهکاری غیرمتمرکز برای مشکل هم‌زمانی یافته است. ارگو دکس (ErgoDex) به وسیله تجمیع تراکنش‌ها توانسته است این معضل را حل کند اما راه‌حل این پروژه به متمرکز شدن سیستم منجر می‌شود.

به نظر شما آیا این معضل به زودی مرتفع می‌گردد و آیا مشکل به وجود آمده می‌تواند بر قیمت کاردانو اثرگذار باشد؟

منبع
U.todaycryptoglobe

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا