اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

گزارشی تکان‌دهنده از بازار کریپتو؛ بلاکچین کاردانو پادشاه ارزهای دیجیتالِ مرده است!

شرکت آلفا کوئست (AlphaQuest) به تازگی گزارشی از اکوسیستم کریپتو منتشر کرده و در آن با اشاره به تعداد پروژه‌های شکست خورده در بلاکچین کاردانو، آن را «پادشاه ارزهای دیجیتال مرده» توصیف کرده است.

به نقل از بیت کوینیست و به گفته نویسندگان این گزارش، در حال حاضر پروژه‌های شکست خورده بسیار زیادی در بلاکچین کاردانو وجود دارند و این شبکه از این حیث رکورددار است.

به گفته آلفا کوئست، ۷۴٪ از پروژه‌های اکوسیستم کاردانو «از بین رفته‌اند» و این شبکه در کنار شبکه ترا، از این لحاظ در صدر جدول قرار دارد.

این شرکت معیارهای خود برای مرده خواندن یک شبکه بلاکچینی را این چنین تعریف کرده است: اکوسیستم‌هایی که در آن بیش از ۵۰٪ از پروژه‌ها شکست خورده‌اند یا نقدینگی و حجم معاملاتی پایینی دارند یا وب‌سایت و توییتر آنها غیرفعال شده یا از لیست کوین مارکت کپ حذف شده‌اند تحت عنوان «مرده» طبقه‌بندی می‌شوند.

بر اساس یافته‌های این گزارش، از سال ۲۰۲۳ ارزش کلی بازار رمزارزها کاهش قابل توجهی را تجربه کرده که منجر به از بین رفتن بیش از ۶۵٪ پروژه‌هایی که ادعا می‌شد نوآورانه هستند شده است.

از میان ۱۲ هزار ارز دیجیتال بررسی شده، بین سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ تقریبا ۶۰٪ از آنها ناپدید شده و نام بخش زیادی از آنها از کوین مارکت کپ حذف شده است.

از میان پروژه‌های مرده، ۹۲.۶٪ نقدینگی یا حجم معاملاتی پایینی تجربه کرده‌اند، وب‌سایت ۵۰.۹٪ از آنها دیگر فعال نیست، ۴۷.۶٪ از آنها از لیست کوین مارکت کپ حذف شده‌اند، حساب توییتری ۳۵.۶٪ از آنها حذف شده و ۲۶.۹٪ از آنها در سه ماه اخیر هیچ فعالیتی در این شبکه اجتماعی نداشته‌اند.

به جز اکوسیستم کاردانو، آلفا کوئست معتقد است پروژه‌های دیگری از جمله هارمونی (Harmony)، پروتکل نیر (NEAR Protocol)، زیلیکا (Zilliqa)، سلو (Celo) و مون ریور (Moonriver) نیز در لیست بلاکچین‌های مرده وجود دارند.

در این گزارش آمده است:

تعداد قابل توجهی از پروژه‌های ارز دیجیتال عمر کوتاهی دارند. ۲۱.۷۷٪ از آنها کمتر از یک سال و ۱۱.۶۵٪ از آنها کمتر از ۶ ماه دوام می‌آورند. تنها ۲۲.۴۰٪ از پروژه‌ها با موفقیت بیش از ۴ سال زنده می‌مانند.

مدت زمان فعالیت پروژه‌های ارز دیجیتال مختلف - منبع: alphaquest
مدت زمان فعالیت پروژه‌های ارز دیجیتال مختلف – منبع: alphaquest

به گفته شرکت آلفا کوئست، ۷۲٪ از پروژه‌هایی که در بولران سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ راه‌اندازی شدند از بین رفته‌اند. این گزارش همچنین بر تاثیر فروپاشی اکوسیستم ترا و ورشکستگی صرافی FTX بر بازار نیز تاکید کرده است. بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده، به دنبال فروپاشی ترا، ۳۵٪ از پروژه‌های ارز دیجیتال از بین رفته‌اند. ورشکستگی صرافی FTX نیز به سقوط ۳۲٪ از این پروژه‌ها دامن زده است.

نویسندگان آلفا کوئست معتقدند حجم بالای کلاهبرداری‌ها در صنعت کریپتو طی چند سال اخیر به طور قابل توجهی شهرت این صنعت را خدشه‌دار کرده و خسارات مالی قابل توجهی را برای کاربران و سرمایه‌گذاران به همراه داشته است.

علیرغم این آمار و از بین رفتن بخش زیادی از پروژه‌های ارز دیجیتال، این شرکت معتقد است صنعت ارزهای دیجیتال، همچنان قطب نوآوری است و هر ماه ابتکارهای جدیدی در آن ظهور می‌کند. آلفا کوئست همچنین با اشاره به انعطاف‌پذیری بالا و قابلیت انطباق صنعت کریپتو پیش‌بینی می‌کند این حوزه در بلندمدت تاثیر مثبتی بر امور مالی جهانی بگذارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا