اخبار خارجی

کاردانو برای ورود به فاز «باشو» آماده می‌شود

پروژه کاردانو در حال ورود به فاز باشو (Basho) است. در این فاز، برنامه‌های بهبود درون زنجیره‌ای و خارج از زنجیره‌ در اکوسیستم کاردانو عملیاتی می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از beincrypto، توسعه کاردانو در سال ۲۰۲۲ بسیار سریع و پربار خواهد بود. چارلز هاسکینسون در وبلاگ آموزشی خود به نقشه راه کاردانو در سال ۲۰۲۰ اشاره کرده است. در این گزارش خاطرنشان شده است که کاردانو از هیچگونه هزینه‌ای در خصوص توسعه بهبود درون و برون زنجیره‌ای که مسیر گسترش اکوسیستم برنامه‌های غیرمتمرکز را هموار می‌کند، دریغ نخواهد کرد.

بهبود درون زنجیره‌ای کاردانو

در فاز باشو شاهد منابعی خواهیم بود که بر روی بهینه‌سازی و مقیاس‌پذیری سرمایه‌گذاری شده‌اند تا پاسخگوی افزایش مورد انتظار برنامه‌های غیرمتمرکز بر بستر کاردانو باشد. یکی از موارد بهبود درون زنجیره‌ای کاردانو، افزایش مجدد حجم بلاک پس از افزایش اخیر به ۷۲ کیلوبایت خواهد بود. در پایپلاینینگ (Pipelining) که پردازش‌های موازی به منظور بهبود راندمان شبکه انجام می‌شود، شاهد کاهش زمان انتشار بلاک هستیم. این امر با ترکیب تایید و انتشار بلاک صورت می‌گیرد. بهبود درون زنجیره‌ای دیگر تاییدکنندگان ورودی خواهد بود. تاییدکنندگان (endorser) زمان انتشار بلاک و راندمان را بهبود می‌بخشند. این موضوع در نهایت به افزایش تعداد تراکنش‌ها در هر ثانیه منجر می‌شود.

بهبود دیگر، بهبود حافظه در مدیریت UTXO، توزیع سهام و توزیع همزمان سهام است.

این مدل توسعه‌پذیر UTXO شامل بهبودهایی در زبان اسکریپت‌نویسی پلوتوس است. این بهبودها شامل ورودی‌های مرجع (پروپوزال بهبود کاردانو 0031) پلوتوس داتومس (Plutus Datums) و اشتراک‌گذاری اسکریپت است.

بهبودهایی برای نودها وجود خواهد داشت که محاسبات توزیع پاداش و سهام‌گذاری به صورت روان‌تری انجام شود. بعضی از بخش‌های وضعیت پروتکل بر روی هارد ذخیره خواهد شد. این موضوع بدان معنا است که سیستم‌هایی که مقدار رم محدود دارند می‌توانند در صورت داشتن فضای ذخیره‌سازی کافی، به اجرای نودها بپردازند و مقیاس‌پذیری دیگر مشکل محسوب نمی‌شود.

بهبود برون زنجیره‌ای

بهبود خارج از زنجیره‌ مختلفی نیز برای مرحله باشو برنامه‌ریزی شده است. زنجیره‌های جانبی برای اولین بار معرفی خواهند شد. زنجیره جانبی، بلاک چینی است که از طریق یک پل (bridge) به بلاک چین اصلی متصل است تا استفاده از توکن یک زنجیره در زنجیره دیگر و سپس بازگشت به زنجیره اصلی را امکان‌پذیر سازد. زنجیره‌های جانبی از ماشین مجازی اتریوم که به بلاک چین اصلی کاردانو متصل خواهند شد شامل Milkomeda و Mamba خواهند بود.

در بهبود برون زنجیره‌ای دیگر کاردانو، شاهد انجام بعضی از تراکنش‌ها خارج از بلاکچین هستیم تا کارایی شبکه بهبود یابد. تراکنش‌های برون زنجیره‌ای از طریق یک مدل قابل اعتماد انجام می‌شوند. هایدرا (Hydra) بهبود برون زنجیره‌ای دیگری است که روشی برای پردازش تراکنش‌ها خارج از زنجیره اصلی ارائه می‌دهد. این روش که به منابع کمتری نیاز دارد از دفترکل توزیع‌شده زنجیره اصلی به عنوان لایه انجام تراکنش و تسویه استفاده می‌کند.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا