اخبار خارجی

آیا شرایط لازم برای اجرای هارد فورک واسیل کاردانو فراهم است؟

شرکت اینپوت اوت پوت، شرکت توسعه‌دهنده کاردانو می‌گوید تنها تعداد معدودی از صرافی‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز باقی مانده‌اند که باید فرآیندهای لازم را نهایی کنند تا پیش‌نیاز اجرای هارد فورک واسیل محقق شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتواسلیت، پس از آپدیت مرج اتریوم، اینبار نوبت به شبکه کاردانو رسیده است تا توجه اهالی کریپتو را به هاردفورک واسیل (Vasil) جلب کند.

هارد فورک واسیل ابتدا برای ۲۹ ژوئن (۸ تیر) برنامه‌ریزی شده بود؛ اما حواشی پیش آمده ناشی از سقوط ترا و پیدا کردن اختلال و باگ در شبکه‌های آزمایشی، واسیل را به تاخیر انداخت.

در ابتدای سپتامبر (اواسط شهریور)، شرکت اینپوت اوت پوت (Input Output)، تاریخ اجرای واسیل در ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) را تایید کرد. دو هفته بعد، توسعه‌دهندگان مقاله «آمادگی اکوسیستم» خود را به روز کردند و تایید کردند که ارتقا در مسیر انتشار قرار دارد.

واسیل آغازگر پذیرش جهانی کاردانو است

هاردفورک واسیل در فاز باشو (Basho) قرار می‌گیرد که در مورد بهینه‌سازی و بهبود مقیاس پذیری و قابلیت همکاری بلاکچین است. باشو پله‌ای برای تحقق جاه‌طلبی‌های زنجیره‌ای در پذیرش جهانی با ایجاد حجم بالای تراکنش در نظر گرفته می‌شود.

به طور خاص، Vasil از طریق یک سری پیشرفت‌ها، از جمله ویژگی pipelining، برای انتشار بلاک کارآمدتر و اجرای چندین پیشنهاد بهبود کاردانو (CIP) که حول ذخیره داده‌ها و کارایی دسترسی متمرکز است، به بهینه‌سازی دست خواهد یافت.

این ارتقا با استفاده از رویکرد ترکیب کننده هارد فورک (HFC) کاردانو پیشرفت‌های قابل توجهی را به همراه خواهد داشت و با افزایش توان عملیاتی، کارایی اسکریپت و کاهش تاخیر در مخابره بلاک، عملکرد شبکه را افزایش می‌دهد.

آخرین وضعیت هاردفورک واسیل کاردانو

سه شاخص باید به «مقدار بحرانی» برسند تا هاردفورک Vasil در شبکه اصلی را آغاز کنند.

  • ۷۵٪ از بلاک‌های شبکه اصلی باید توسط نودهای کاندید نسخه ۱.۳۵.۳ واسیل ایجاد شود.
  • ۲۵ صرافی باید به آخرین نسخه نرم افزار ارتقا یافته باشند.
  • ۱۰ برنامه غیرمتمرکز (dApps) برتر (بر اساس TVL) باید استفاده از نسخه ۱.۳۵.۳ را تایید کنند.

از ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور)، ۹۸٪ از تولید بلاک با استفاده از نرم افزار به روز شده انجام شد، به این معنی که اپراتورهای استخر استیکینگ (SPOs) وظیفه خود را انجام داده‌اند.

اینپوت اوت پوت صرافی‌ها را بر اساس حجم ADA که مدیریت می‌کنند به دو دسته «Top» و «سایر» تقسیم کرده است. در مجموع، در هر دو دسته، ۲۱ صرافی آماده هستند.

با این حال، چندین صرافی برتر هنوز روی اجرای ارتقا کار می‌کنند، از جمله کوین بیس، XT.com و HitBTC. صرافی ZB.com هنوز فرآیند را شروع نکرده است.

از دیگر صرافی‌هایی که هنوز روی پیاده‌سازی کار می‌کنند، می‌توان به صرافی‌های شناخته‌شده‌ای چون کراکن، هوبی، کوکوین و Crypto.com اشاره کرد.

اینپوت اوت پوت ۱۲ پروژه dApp را فهرست کرده است که نیمی از آن‌ها فاز آزمایشی خود را به پایان رسانده و آماده اجرا هستند. با این حال، در زمان نوشتن این مطلب برنامه‌های Minswap، SundaeSwap، MuseliSwap، ADAX Pro VyFinance و Meld هنوز آزمایش خود را نهایی نکرده‌اند.

  • هاردفورک واسیل کاردانو کی انجام می‌شود؟

سه شاخص باید به «مقدار بحرانی» برسند تا هاردفورک واسیل در شبکه اصلی اجرا شود. اجرای این هاردفورک برای ۳۱ شهریور برنامه‌ریزی شده است.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا