اخبار خارجی

آفریقای مرکزی برای بلاکچین ملی خود (Sango) سایدچین بیت کوین راه‌اندازی می‌کند

جمهوری آفریقای مرکزی (CAR) راه‌اندازی رمزارز خود به نام سنگو کوین (Sango Coin) را اعلام کرد. این اولین باری نیست که این کشور علاقه خود به دنیای رمزارز را نشان می‌دهد. این کشور در ماه آوریل (فروردین) نیز به عنوان اولین کشور آفریقایی ظاهر شد که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفته است. اکنون، جمهوری آفریقای مرکزی اعلام کرده است که در پروژه Sango، زنجیره جانبی (sidechain) بیت کوین را راه‌اندازی خواهد کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از watcher.guru، آفریقای مرکزی، پلتفرم سنگو را در ۲۵ جولای (۳ مرداد) عرضه خواهد کرد. پلتفرم Sango به عنوان هسته‌ای برای فعالیت‌هایی مانند تامین مالی جمعی، مشارکت اجتماعی و توزیع عمل می‌کند. کاربران اکنون می‌توانند با ثبت نام و احراز هویت (KYC) در پلتفرم، پس از راه‌اندازی سنگو کوین در ۲۵ جولای از آن استفاده کنند.

همانطور که در وایت‌پیپر سنگو مشخص شده است، Sango به عنوان یک زنجیره جانبی خصوصی بیت کوین عمل می‌کند که ویژگی‌های آن مشابه شبکه لیکویید (Liquid Network) محصول شرکت بلاک استریم است. سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که چرا از بیت کوین آنطور که هست استفاده نکنیم؟

وایت پیپر به چند دلیل اشاره کرده است. یکی از موارد مقیاس پذیری بیتکوین است.

بیت کوین برای نقل و انتقالات بزرگ طراحی شده است، اما برای عملیات‌های روزانه و روزمره مناسب نیست. ظرفیت شبکه بیت کوین به گونه‌ای است که در هر ثانیه بین ۵ الی ۷ تراکنش را پردازش می‌کند که رقم بسیار پایینی است و پاسخگوی میلیون‌ها کاربر آفریقایی که قصد استفاده از آن را دارند نخواهد بود.

علاوه بر این، زیرساخت الکترونیکی دولت آفریقای مرکزی به دلایل حفظ حریم خصوصی نمی‌تواند در یک بلاک چین عمومی نمایش داده شود. بنابراین، استفاده از بلاک چین BTC امکان پذیر نخواهد بود.

نحوه عملکرد زنجیره جانبی سنگو چگونه است؟

طبق گزارش‌ها، لایه ۲ این پروژه شامل قابلیت همکاری بیت کوین از طریق مکانیزم برابری ارزش (Peg) دو طرفه خواهد بود. تعداد معینی از اعتبار‌سنج‌ها مسئول مراقبت از خزانه بیت کوین آفریقای مرکزی خواهند بود. پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین در حیطه اختیارات این اعتبارسنج‌ها قرار می‌گیرد. علاوه بر این، آن‌ها قوانین سایدچین را نیز تایید خواهند کرد. زنجیره جانبی شامل ۲۱ اعتبار سنج (ولیدیتور) گره است و توسط گروهی از مقامات منتخب نظارت می‌شود.

علاوه بر این، کاربرانی که بیت کوین را به زنجیره جانبی سنگو واریز می‌کنند، یک بیت کوین رپد شده به نام سنگو بیت کوین (Sango BTC) به اختصار s-BTC تولید می‌کنند. کاربران می‌توانند بیتکوین‌های رپد شده خود را بدهند و مقادیر بیشتری SANGO دریافت کنند.

منبع
watcher

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا