رمزارز در ایران

بانک مرکزی: ابلاغیه چهار بندی رمز ارزها لغو نشده است

روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای در خصوص رمز ارزها اعلام کرد مفاد ابلاغیه چهاربندی بانک مرکزی به هیچ عنوان ابطال یا لغو نشده است.

دیروز طی انتشار اخبار بیان شد که بانک مرکزی نظر خود را در مورد انتشار رمز ارزها تغییر داده است و ابلاغیه پیشین را باطل کرده است. اما روابط عمومی بانک مرکزی بیانیه ای منتشر کرد که به صورت زیر می باشد:

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، با توجه به خبر منتشر شده در رسانه ها و فضای مجازی در خصوص «ابطال ابلاغیه بانک مرکزی در خصوص رمز ارزها»، روابط عمومی این بانک به اطلاع می رساند مفاد ابلاغیه چهاربندی بانک مرکزی به هیچ عنوان ابطال یا لغو نشده و سیاست بانک مرکزی که در این ابلاغیه تشریح شده است، چارچوب فعالیت مربوط به رمز ارزها در حوزه پولی را روشن می کند.

اطلاعیه بانک مرکزی با توجه به خبر منتشر شده در رسانه ها و فضای مجازی در خصوص «ابطال ابلاغیه بانک مرکزی در خصوص رمز ارزها» منتشر شده است.

در ابلاغیه قبلی بانک مرکزی که نوزدهم تیرماه منتشر شد، چهار بند زیر مورد تاکید قرار گرفته بود:

  • انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گرانبها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.
  • تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، غیرمجاز محسوب می شود. بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی که با نادیده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام یا نسبت به آن تبلیغ می کنند را برای خود محفوظ می داند.
  • هرگونه ضرر و زیان ناشی از فعالیت بر اساس شبکه‌های پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره‌ای بلوک و کسب و کارهای مرتبط با آن،‌ متوجه ناشر(ین)،‌پذیرنده (گان) و یا متعاملان آن است.
  • موضوع استخراج رمز ارزهای جهان روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، ضوابط آن مطابق با مقررات و مصوبه فوق ابلاغ می شود.

به نظر می رسد همچنان تصمیم گیری ها در این زمینه نهایی نشده است و برای انتشار کوین طبق قوانین قبلی باید پیش رفت. اینکه چه زمانی این قوانین تغییر می کنند نامشخص است اما تنها نکته قابل توجه این است که مسئولین و مقامات کشور به اهمیت ارزهای دیجیتال پی برده اند و اقدامات لازم در این زمینه را اتخاذ می کنند.

منبع
میهن بلاکچینایرنا

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا