اخبار آلتکوین

اقدام اجرایی CFTC علیه ۳ پلتفرم دیفای؛ آیا دیفای در آمریکا ممنوع می‌شود؟

علیرغم افزایش محبوبیت اکوسیستم دیفای در میان جامعه رمزارزها، کمیسیون معاملات آتی کالا آمریکا (CFTC) اعلام کرد به دلیل نقض قوانین، ۳ پلتفرم دیفای اوپین (Opyn)، زیرو اکس (ZeroEx)، و دریدکس (Deridex) را که دفتر آنها در کشور آمریکا قرار دارد، جریمه کرده است.

به نقل از بی‌این کریپتو، کمیسیون معاملات آتی کالا مدعی است دو پلتفرم اوپین و دریدکس به عنوان پلتفرم‌های سواپ (SEF) یا فروش قراردادهای فیوچرز و آپشن (DCM) ثبت نشده‌ و فرآیند احراز هویت مشتریان را مطابق با قانون رازداری بانکی انجام نداده‌اند. زیرو اکس نیز به ارائه و فروش غیرقانونی کالا به صورت اهرم‌دار و با مارجین در قالب ارزهای دیجیتال متهم شده است.

این شرکت‌ها از پلتفرم‌های مهم فضای دیفای به شمار می‌روند و از پروتکل‌های نرم‌افزاری مبتنی بر بلاکچین و قراردادهای هوشمند برای انجام تراکنش‌ها در محیطی غیرمتمرکز استفاده می‌کنند. با این حال، کمیسیون معاملات آتی کالا معتقد است استفاده از این فناوری‌ها آنها را از مطابقت با قانون معاف نمی‌کند.

ایان مک گینلی (Ian McGinley) از کمیسیون معاملات آتی در این رابطه می‌گوید:

با گذشت زمان، شرکت‌های دیفای به این ایده رسیدند که با استفاده از قرارداد هوشمند، تراکنش‌های غیرقانونی قانونی می‌شوند! اما اینطور نیست. فضای دیفای ممکن است جدید، پیچیده و در حال تکامل باشد اما بخش اجرایی نیز به پیشروی ادامه می‌دهد و به سراغ پلتفرم‌های ثبت نشده‌ای می‌رود که امکان خرید و فروش قراردادهای مشتقات دارایی‌های دیجیتال را برای شهروندان آمریکایی فراهم می‌کنند.

به دنبال این اقدام اجرایی، سه پلتفرم اوپین، زیرو اکس و دریدکس موظف‌ شده‌اند به ترتیب ۲۵۰٬۰۰۰، ۲۰۰٬۰۰۰ و ۱۰۰٬۰۰۰ دلار جریمه پرداخت کنند. به‌علاوه، این سه پلتفرم باید نقض بیشتر قوانین بورس کالا و کمیسیون معاملات آتی را متوقف کنند.

CFTC پلتفرم MTI را ۱.۷ میلیارد دلار جریمه کرد

همچنین، کمیسیون معاملات آتی کالا پلتفرم ورشکسته میرر تریدینگ اینترنشنال (MTI) را با اتهام کلاهبرداری مرتبط با بیت کوین، ۱.۷ میلیارد دلار جریمه کرد. به گفته CFTC، میرر تریدینگ در این طرح کلاهبرداری که با معاملات فارکس و معاملات ارزهای دیجیتال مرتبط بوده ۳۰٬۰۰۰ بیت کوین را از حدود ۲۳٬۰۰۰ آمریکایی دریافت کرده و به توافقات خود عمل نکرده است.

MTI در اواخر سال ۲۰۲۰ پس از اینکه یکی از مدیرانش از کشور فرار کرد و تمام بیت کوینی را که سرمایه‌گذاران به شرکت سپرده بودند تصاحب کرد، به طور موقت منحل شد.

گفته می‌شود کلاهبرداری MTI یکی از بزرگترین طرح های پانزی دارایی‌های دیجیتال است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا