پیشرفته آموزشیسیستم‌های کسب درآمد

معرفی و آموزش کار با Opyn، بستری برای معاملات آپشن در دیفای + ویدیو

یکی از چالش‌های همیشگی معامله‌گران به‌خصوص در بازار ارزهای دیجیتال که نوسان زیادی دارد، جلوگیری از ضرر بیش از حد در شرایط نزولی بازار است. در کنار این مساله، آن‌ها همواره به‌دنبال راهی برای کسب درآمد و سود بیشتر هستند. اما آیا واقعا راهی وجود دارد که بتوان در شرایط ریزشی بازار کمتر متضرر شد و در روند افزایشی بیشتر سود کرد؟ اوپین (Opyn) با سرویس جدید خود یعنی اسکوایث (Squeeth) این امکان را فراهم کرده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی و آموزش کار با Opyn و سرویس Squeet‌h بپردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

معرفی و آموزش کار با Opyn و سرویس Squeeth

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

اوپین یک پلتفرم مبادلاتی برای قراردادهای آپشن در فضای Defi است. این پلتفرم با استفاده از پروتکل کانوکسیتی Convexity این امکان را به معامله‌گران می‌دهد که در صورت افزایش قیمت سود بیشتری به‌دست بیاورند و در طرف دیگر در صورت ریزش بازار کمتر متضرر شوند. البته این حالت در مقایسه با زمانی است که تریدرها از لوریج برای معامله استفاده می‌کند.

اوپین برای پیاده‌سازی این سیستم از سرویسی به‌نام Squeeth استفاده می‌کند. Squeeth یک Power Perpetual است. در این نوع از قراردادها، یک دارایی را به‌عنوان دارایی هدف در نظر می‌گیرند و طبق قرارداد به یک توان مشخص می‌رسانند. در Squeeth همان‌طور که از نامش پیداست، دارایی مورد نظر اتریوم و توان انتخابی، ۲ است. این سبک از قرارداد به‌خاطر استفاده از پروتکل کانوکسیتی است. از طرف دیگر با توجه به پرپچوال بودن این قرارداد، هیچ تاریخ انقضا و قیمت اعمالی (Strike Price) برای آن‌ها تعیین نمی‌شود.

در ادامه این مقاله در حین آموزش نحوه کار با پلتفرم Opyn و سرویس Squeeth، درباره اینکه قراردادهای آپشن به چه صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و سرویس Squeeth چه محصولات دیگری دارد، صحبت خواهیم کرد. اما قبل از آن به توضیح برخی مفاهیم که دانستن آن‌ها به درک بهتر عملکرد Squeeth کمک می‌کند، می‌پردازیم.

مفاهیم مهم سرویس Squeeth 

از آنجایی که سرویس اسکوایث، قراردادهای آپشن را در دیفای پیاده‌سازی می‌کند، برخی از مفاهیم این حوزه را باید توضیح داد.

آموزش کار با Opyn

قیمت شاخص (Index Price): قیمت اتریوم به توان دو است.

قیمت دارایی تحت معامله (Mark Price): مارک پرایس قیمت خرید و فروش Squeeth در یونی سواپ است. این عکس متعلق به زمان فیلمبرداری ویدیوی آموزشی است و به این خاطر استفاده شده که در ویدیو به فاندینگ ریت منفی اشاره کردیم. در حال حاضر (۲۰ اسفند ۱۴۰۰) قیمت مارک در سرویس Squeeth برابر۶٬۸۸۱٬۳۲۷ دلار است. قیمت OSQTH در یونی سواپ چیزی حدود ۵۵۲.۶ دلار است. از آنجایی که فاندینگ ریت از اختلاف مارک پرایس و ایندکس پرایس به‌دست می‌آید، برای نزدیک کردن قیمت OSQTH از فرمول زیر استفاده می‌کنند و Mark Price را به‌دست می‌آورند.

قیمت Squeeth = ((قیمت دلاری OSQTH)/(عامل نرمال‌سازی)) × ۱۰٬۰۰۰

فاندینگ ریت: به‌طور کلی فاندینگ ریت مبلغ، درصد یا نسبتی از اختلاف قیمتی قراردادهای آپشن نسبت به قیمت اسپات است که از دارندگان پوزیشن‌های لانگ گرفته و به دارندگان پوزیشن شورت داده می‌شود. در سرویس Squeeth پلتفرم Opyn نیز این چنین است. اختلاف میان مارک پرایس و ایندکس پرایس به‌عنوان فاندیگ ریت در نظر گرفته می‌شود و از دارندگان پوزیشن‌های لانگ به دارندگان پوزیشن شورت داده می‌شود.

انتظار می‌رود که با توجه به جریان پرداختی، شاخص فاندینگ ریت همواره مثبت باشد. اما همان‌طور که در تصویر بالا نیز مشاهده می‌کنید، در برخی مواقع فاندینگ ریت منفی می‌شود و انتقال از پوزیشن‌های شورت به پوزیشن‌های لانگ صورت می‌گیرد.

لازم به‌ذکر است که جریان پرداختی به‌صورت مستقیم و نقدی اتفاق نمی‌افتد و فرایند فاندینگ ریت به‌صورت مداوم و با تغییر در ارزش قراردادها لحاظ می‌شود. به این نوع فاندینگ ریت، In kind می‌گویند.

عامل نرمال‌سازی (Normalization Factor): این فاکتور برای تعدیل ارزش پوزیشن‌ها که تحت تاثیر فاندینگ ریت روزانه قرار گرفته‌اند، پیاده‌سازی می‌شود. برای خریداران و کسانی که وارد پوزیشن لانگ شده‌اند، عامل نرمال‌سازی باعث می‌شود که ارزش OSQTH نسبت به قیمت شاخص و با توجه به نوع فاندینگ ریت، به آرامی کاهش پیدا کند. در طرف دیگر کسانی که وارد پوزیشن شورت شده یا توکن Squeeth را ساخته‌اند، با توجه به دریافت فاندینگ ریت، از بدهی‌شان کاسته شود.

اتصال کیف پول به Squeeth

نحوه اتصال کیف پول به Squeeth ‌و آموزش کار با Opyn

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، در قسمت بالا و سمت راست سایت، دکمه اتصال کیف پول وجود دارد. با کلیک روی آن یک لیست از کیف پول‌هایی که می‌توانید به Squeeth وصل کنید، ظاهر می‌شود.

کار با کیف پول‌های مناسب Opyn

متداول‌ترین انتخاب کاربران به‌جهت راحتی در کار، متامسک است. با انتخاب گزینه مربوط، کیف پول شما به پلتفرم وصل خواهد شد.

معرفی بخش‌های مختلف سرویس Squeeth

سرویس Squeeth توکنی به‌نام OSQTH و با استاندارد ERC20 دارد. این توکن نقش کاربردی در پلتفرم Opyn ایفا می‌کند، زیرا برای ورود به پوزیشن‌ها و قراردادهای مختلف، کاربران باید این توکن را داشته باشند. در ادامه به معرفی و آموزش کار با بخش‌های مختلف سرویس Squeeth می‌پردازیم.

پوزیشن لانگ در سرویس Squeeth

کاربران می‌توانند با پرداخت اتر و دریافت OSQTH، وارد پوزیشن لانگ شوند. تنها کافیست مطابق با تصویر زیر، در بخش Long و تب Open مقدار اتریوم مورد نظر خود را وارد کنید.

اموزش کار با پوزیشن لانگ در Opyn

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، در صورت پرداخت ۱۰ اتر، شما مالک ۴۵.۹۶ OSQTH خواهید شد. ارزش دلاری هر کدام نیز در کنار مقدارشان نوشته شده است. نکته مهمی که اینجا وجود دارد، پیاده‌سازی پروتکل کانوکسیتی است.

در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم که سرویس Squeeth از اتر به توان ۲ به‌عنوان دارایی شاخص استفاده می‌کند. یعنی اگر اتر ۲ برابر شود، قیمت توکن ما که در اینجا OSQTH است، ۴ برابر می‌شود؛ اما در صورت ریزش قیمت به‌میزان ۵۰ درصد،‌ توکن ما کمتر از ۱۰۰ درصد افت قیمت پیدا خواهد کرد. به این خاطر است که پوزیشن لانگ در سرویس Squeeth تنها در صورتی لیکویید می‌شود که قیمت اتر به صفر برسد.

در تصویر بالا نیز می‌توان این موضوع را دید. در صورتی که قیمت اتر دو برابر شود، ارزش توکن‌های OSQTH ما که در حال حاضر ۲۵٬۸۶۱ دلار است، به ۱۰۳٬۴۴۵ دلار خواهد رسید. یعنی ۴ برابر می‌شود. از طرف دیگر اگر قیمت اتر ۵۰ درصد کاهش پیدا کند، ارزش توکن ما ۷۵ درصد کاهش می‌یابد و به ۶٬۴۶۵ دلار می‌رسد. این کاهش کمتر در مقایسه با یک پوزیشن با لوریج ۲ بیان می‌شود.

لوریج به صورت خطی محاسبه می‌شود. به ‌فرض مثال اگر وارد یک پوزیشن با لوریج ۲ شوید، هر تغییر قیمتی دو برابر حساب می‌شود. اگر قیمت ۱۰ درصد در هر جهتی تغییر کند، حسابی شما بیست درصد تغییر می‌کند. باتوجه به تصویر زیر، تفاوت عملکرد Squeeth و یک پوزیشن با لوریج ۲ کاملا مشهود است.

تفاوت عملکرد Squeeth و لوریج ۲

در انتها اگر به‌دنبال بستن پوزیشن لانگ خود هستید، تنها کافیست از قسمت Long تب Close را انتخاب کنید و پوزیشن خود را ببندید.

پوزیشن شورت در Squeeth

در سرویس Squeeth برخلاف پوزیشن لانگ، پوزیشن شورت لیکویید می‌شود؛ به‌همین خاطر کاربرانی که می‌خواهند وارد این پوزیشن شوند باید وثیقه‌گذاری کنند. در حال حاضر  حداقل به ۶.۹ اتر برای وثیقه نیاز است. دارندگان پوزیشن شورت علاوه‌بر کسب درآمد از محل کاهش قیمت اتریوم، از فاندینگ ریتی که دارندگان پوزیشن لانگ پرداخت می‌کنند نیز منتفع می‌شوند.

ویژگی منحصربه‌فردی که پوزیشن شورت Squeeth دارد این است که دیگر نیازی نیست معامله‌گران به‌صورت کامل وثیقه‌گذاری کنند. کسانی که می‌خواهند وارد پوزیشن شورت شوند، می‌توانند به‌صورت نسبی (Partial) وثیقه‌گذاری کنند.

آموزش کار با پوزیشن شورت در Opyn

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، پس تعیین مقدار وثیقه، نسبت وثیقه‌گذاری را باید در بازه پر ریسک (Risky) تا امن (Safe) انتخاب کنید. با انتخاب مقدار نسبت مورد نظر، پلتفرم برای شما قیمتی که قراردادتان در آن لیکویید می‌شود را محاسبه می‌کند.

استراتژی‌های معاملاتی

سرویس Squeeth برای این که کاربران بتوانند در شرایط مختلف بازار کسب سود کنند، استراتژی‌های معاملاتی را در قالب روش‌های خودکار پیاده‌سازی می‌کند. کاربران با سپرده کردن اتر می‌توانند از قراردادهای مربوط به استراتژی استفاده کنند. این قراردادهای به‌صورت خودکار استراتژی را مدیریت می‌کنند.

Squeeth‌ سه استراتژی گاو (Bull)، خرس (Bear) و خرچنگ (Crab) دارد که در حال حاضر، تنها استراتژی خرچنگ فعال است. این استراتژی برای زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بازار رنج می‌زد یا در اصطلاح به‌صورت Sideway‌ حرکت می‌کند. درصورتی که قیمت اتر در محدوده ۶+ تا ۶- درصد نوسان داشته باشد، این استراتژی درآمدزا است. با فعال‌سازی این قرارداد، سرویس Squeeth‌ به‌‌صورت خودکار با خرید و فروش اتر در برابر Squeeth‌ وارد پوزیشن‌های لانگ و شورت می‌شود.

برای استفاده از استراتژی، وارد بخش Startegies شوید. با توجه به تصویر زیر، در بخش مورد نظر، میزان اتری که می‌خواهید وارد قرارداد کنید را وارد و سپس دکمه Deposit را کلیک کنید.

کار با استراتژی در سرویس Squeeth

نکات حائز اهمیت سرویس Squeeth در پلتفرم Opyn

  • این سرویس در کشورهایی مانند آمریکا که قوانین سخت‌گیرانه رگولاتوری در زمینه مالی دارند، قابل استفاده نیست. از طرف دیگر کشورهایی نظیر ایران که تحریم هستند نیز نمی‌توانند از این سایت و سرویس استفاده کنند؛ بنابراین اگر قصد دارید از Squeeth استفاده کنید، حتما از VPN که به کشور آمریکا مربوط نمی‌شود، استفاده کنید.
  • در مواقعی که بازار در حال نوسان کم دامنه است و به‌عبارتی Sideway حرکت می‌کند، ورود یا نگهداری پوزیشن لانگ منطقی به‌نظر نمی‌رسد؛ زیرا با توجه به عامل نرمال‌سازی و فاندینگ ریتی که بر قراردادها لحاظ می‌شود،‌ ارزش قرارداد کاهش و در نهایت سود معامله‌گر کم می‌شود. در این شرایط بهتر است بخشی از قرارداد خود را بفروشید یا از استراتژی خرچنگ استفاده کنید.
  • با توجه به مکانیسم فاندینگ ریت در Squeeth، به‌نظر می‌رسد دارندگان پوزیشن‌های شورت همواره دارای یک مشوق هستند و یک منبع درآمدی برای آن‌ها وجود دارد. به‌ندرت پیش می‌آید که فاندینگ ریت منفی باشد و از قراردادهای شورت به قراردادهای لانگ داده شود؛ بنابراین در نظر داشتن پوزیشن شورت در استراتژی معاملاتی می‌تواند منطقی به‌نظر برسد.

 

جمع‌بندی

در این مقاله درباره پلتفرم Opyn و سرویس Squeeth که برای مبادلات آپشن در دیفای استفاده می‌شود صحبت کردیم و نحوه کار با آن را به‌صورت متنی و ویدیویی آموزش دادیم. بازار آپشن در عین این که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، اما ابزارهای جالبی در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد که بتوانند قیمت‌ها را پیش‌بینی کنند.

آیا شما تجربه معامله در بازار آپشن را داشته‌اید؟ تجربه کار با Opyn‌ سرویس Squeeth‌ را چطور؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا