اخبار خارجی

چینالیسیس از ابزار جدیدی برای ردیابی توکن‌های مسروقه رونمایی کرد

شرکت تحلیل بلاکچین چینالیسیس (Chainalysis) ابزار جدیدی به نام استوری‌لاین (Storyline) را معرفی کرده است که به کمک آن می‌توان به رصد و نظارت بر تراکنش‌ها و توکن‌های موجود در پروتکل‌های دیفای و بلاکچین‌های مختلف پرداخت و رمزارزهای سرقتی را ردیابی کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، شرکت تحلیل بلاک چین چینالیسیس ابزار جدیدی برای رصد تراکنش‌های موجود در پروتکل‌های دیفای و بلاکچین‌های مختلف عرضه کرده است.

چینالیسیس روز چهارشنبه نسخه آزمایشی بتا نرم‌افزار استوری‌لاین (Storyline) را عرضه کرد. استوری‌لاین که به عنوان ابزار بومی وب۳ در زمینه تحلیل بلاک چین معرفی شده، در صدد آن است تا به رصد تراکنش‌های قراردادهای هوشمند با تمرکز بر توکن‌های NFT و پلتفرم‌های دیفای بپردازد. در یک سال گذشته محبوبیت و گسترش توکن‌های NFT و دیفای در عرصه رمزارزها به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

چینالیسیس در گزارشات سالانه خود تحلیل‌های بلاک چین و ترندها و اتفاقات مرتبط با جرایم در عرصه رمزارزها را ارائه می‌دهد. در چشم‌انداز عرصه رمزارزها که دائما در حال تغییر است، شاهد این نکته هستیم که دیفای و توکن‌های NFT به موضوعات مهمی در این اکوسیستم تبدیل شده‌اند، به طوری که چینالیسیس تخمین زده است این دو حوزه بیش از نیمی از تراکنش‌های رمزارز در سراسر جهان را به خود اختصاص دهند.

یکی از مشکلات این افزایش محبوبیت در اکوسیستم کریپتو، افزایش تعداد جرایم مبتنی بر رمزارز است که از پروتکل‌های مختلف و تاثیرگذار بر این صنعت بهره می‌برند. در سال ۲۰۲۱ شاهد این موضوع بودیم که پروتکل‌های دیفای، مقدار ارزش زیاد و روبه‌رشدی را از جانب آدرس‌های غیرقانونی پردازش کرده‌اند. علاوه بر این، هکرها پلتفرم‌های مذکور را هدف قرار داده‌اند تا به هک و سرقت سرمایه‌های موجود در آنها بپردازند.

هرچند ارزش و مقدار این سرقت‌ها را نمی‌توان به درستی مشخص کرد. چینالیسیس تخمین زده است که ۹۷٪ از ۱.۶۸ میلیارد دلار رمزارز سرقت‌شده در سال ۲۰۲۲ به پروتکل‌های دیفای اختصاص دارد. چینالیسیس هم‌چنین خاطرنشان کرده است که درصد عمده و قابل توجهی از هک پروتکل‌های دیفای در سال گذشته توسط گروه‌های هکر کره شمالی صورت گرفته است.

چالش اصلی برای صرافی‌های رمزارز، پروتکل‌های دیفای و بازرسان این است که به رصد تراکنش‌های غیرقانونی در پروتکل‌های دیفای بپردازند. ماهیت این پلتفرم‌های پیچیده است، به طوری که قراردادهای هوشمند خودکار به ایجاد تراکنش‌های پیچیده می‌پردازند که اغلب اوقات، این تراکنش‌ها بین بلاکچین‌های مختلف انجام می‌شود.

یکی از عمکلردها و ویژگی‌های مهم پروتکل‌های دیفای، قابلیت تغییر زنجیره (chain-hop) است. این قابلیت به کاربران امکان می‌دهد تا به تبادل یا انتقال رمزارزهای مختلف در یک تراکنش بپردازند. فرایند خرید توکن NFT نیز شامل بخش‌های مختلفی نظیر قراردادهای هوشمند مختلف در بازارهای متفاوت است.

استوری‌لاین به کاربران امکان می‌دهد تا مسیر تراکنش خود را ایجاد کنند که با یک هش تراکنش آغاز می‌شود. بدین ترتیب، می‌توان تایم‌لاینی با تراکنش‌ها و تعاملات قابل ذکر توکن‌ها ایجاد کرد.

این ویژگی خودکار به نرم‌افزار این امکان را می‌دهد تا به تفسیر قراردادهای هوشمند بپردازد و انواع تراکنش‌های رایج نظیر خرید توکن NFT یا تبادل توکن‌ها را برچسب و نشانه‌گذاری کند. کاربران می‌توانند آدرس‌ها و تراکنش‌های مرتبط در بلاک چین‌های مختلف را اضافه کنند. این کار می‌تواند به نظارت آدرس‌ها، توکن‌ها و تراکنش‌های خاص و مشخص کمک کند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا