مبتدی مقالات

چگونه مدیران فناوری و اطلاعات بانک‌ها را به سمت دیجیتال شدن می‌برند ؟

چگونه مدیران ارشد فناوری و اطلاعات در بانک‌ها (banks) در چشم‌انداز مالی در حال تکامل امروز موفق می‌شوند و تقاضای سازمان‌ها و مشتریان را برآورد می‌کنند؟ همچنان که فناوری‌های نوینی مانند بلاک چین (blockchain) ظاهر می‌شوند و چشم‌انداز بانکداری را تغییر می‌دهند، مدیران ارشد فناوری و اطلاعات در بانک‌ها وظایف خطیری دارند و باید در این راستا به انقلاب بپردازند و تحول‌آفرینی کنند.

مدیران ارشد اطلاعاتی می‌توانند بیشترین ارتباط را با رده‌های بالای سازمان داشته باشند. مدیران ارشد اطلاعات و فناوری می‌توانند فعالیت‌های بانک را تسریع کنند و این فعالیت‌ها را بهبود ببخشند. این مدیران می‌توانند رهبرانی استراتژیک (strategic) باشند که هدف‌های کوتاه مدت و دراز مدت آنها بر سطح موفقیت بانک‌ها تاثیر داشته باشد.

برای درک نقش اساسی مدیران ارشد اطلاعات، باید ابتدا درک کنیم که چگونه این نقش‌ها با تغییر سازمان بانک‌ها، در حال تغییر هستند. بانک‌ها امروزه در حال تبدیل به سازمان‌هایی چابک و نوگرا هستند که از داده‌ها و راه‌حل‌های بهینه برای مرتفع کردن نیاز‌های مشتریان خود استفاده می‌کنند.

تغییر نقش مدیران ارشد اطلاعات در بانک‌ها 

بانک‌ها

در گذشته تنها نقش مدیران ارشد اطلاعات تقویت و تسریع عملکرد‌های بانکی موجود بود. اما مدیران اطلاعاتی تحلیلگر و متمرکز بر فناوری همواره در صدد استفاده از داده‌ها برای ارائه خدمات و محصولات استاندارد به مشتریان بوده‌اند.

اکنون مدیران ارشد اطلاعات در بانک‌های دیجیتال به دریافت واریزی‌ها و پردازش پرداخت‌های دیجیتال می‌پردازند که این چیزی بیش از یک عملکرد اساسی و منبع درآمد است. این گنجینه باارزش از داده‌های مشتریان می‌تواند به ایجاد محصولات دیجیتال مهمی بیانجامد. البته برای این کار باید نگرش کارمندان این سازمان‌ها هم تغییر کند.

مدیران ارشد اطلاعاتی در این میان باید بانک‌ها را انعطاف‌پذیر‌تر کنند و خدمات آنها را بهبود دهند. امروزه با استفاده از فین‌تک (fintech) می‌توان پلتفرم‌هایی (platform) چابک ایجاد کرد که سریعا با استفاده از فناوری موجود بهبود یابند و به کسب و کار‌ها اجازه دهند که بی‌وقفه به کار خود ادامه دهند.

مدیران ارشد اطلاعات طلایه‌دار این انقلاب دیجیتال بانکی هستند. آنان باید به نظارت و تحلیل رفتار بپردازند که این وظیفه خطیری است. برای این مهم، بانک‌ها باید از داده‌های مشتریان استفاده بهینه کنند که این کار نقش اساسی را در صنایع مالی دارد. امروزه مصرف‌کننده‌ها با گزینه‌های پیچیده‌ای مواجه هستند که بانک‌ها با استفاده از رویکرد مذکور می‌توانند نهایت کمک را به آنها کنند.

مدیران ارشد اطلاعاتی لازم است که روابط خود را در درون بانک گسترش دهند و این روابط را با مدیران رده بالا و با کارمندان روزمره بسط دهند. امروزه مدیران ارشد اطلاعاتی نقش مهمی در مشارکت بانک‌ها با اشخاص ثالث دارند و در توسعه نیازمندی‌های اجرایی در کوتاه مدت و دراز مدت نیز بسیار مفید هستند.

در این میان، رابطه مدیران ارشد اطلاعاتی با مدیران بازاریابی و تیم‌های محصول بسیار حائز اهمیت است. با توجه به اهمیتی که تبدیل داده به محصول پیدا کرده است، مشارکت با این بخش‌ها در حرکت به سمت بانکداری دیجیتال بسیار مهم است. این نوع رابطه باعث بیمه شدن بانک‌ها و سازمان‌ها در برابر رقبای تازه وارد خواهد شد.

مدیران ارشد اطلاعاتی باید در ضمن حال بیشترین مواظبت و مراقبت را از داده‌های مشتریان به عمل آورند و آسایش خاطر آنها را تامین کنند. عبور از بانکداری سنتی به بانکداری دیجیتال آسان نیست و این مدیران باید هم رضایت سازمان‌ها و هم رضایت مشتریان را جلب کنند. تحول دیجیتال بانک‌ها چیز آسانی نیست و تنها یک تغییر محض مبتنی بر فناوری نیست. این تحول نیازمند تغییر فرهنگ، رفتار و شیوه عمل است.

کلام آخر

هدف مدیران ارشد اطلاعاتی باید این باشد که بانک‌ها را تبدیل به پلتفرمی دیجیتال کنند که فعالیت‌های خود را به مشتریانش نزدیک‌تر می‌کند. بانک‌ها باید به تحلیل رفتار مشتری بپردازند و نیاز‌های آنها را بسنجند. بانک‌ها در این تحلیل‌های خود باید از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی استفاده کنند. مطالعات نشان می‌دهد که مشتریان نیز مایل به تحلیل رفتار آنها و مرتفع کردن نیاز‌هایشان هستند.

مدیران ارشد اطلاعتی که مورد حمایت قرار می‌گیرند و دارای ارتباط و انعطاف‌پذیری برای استفاده بهینه از داده‌ها هستند و ابزار‌های تحلیلی مناسب در اختیار دارند، در نهایت تبدیل به افرادی می‌شوند که به برنده شدن در این مسابقه کمک می‌کنند و راه‌حل‌ها و تجارب شخصی متناسب با نیاز مشتریان را فراهم می‌کنند. نظر شما چیست؟ آیا بانکداری دیجیتال در آینده‌ای نزدیک فراگیر می‌شود؟ نظرات خود را از ما دریغ نکنید.

منبع
information-age

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا