جهانی در کنترل ربات‌ها؛ تلفیق هوش مصنوعی و بلاک چین

شرکت هایی که تصمیم به سرمایه گذاری در فن آوری های قدیمی تر دارند، به طور ناگهانی به حاشیه رانده می شوند، در حالی که کسانی که همسو با تغییرات تکنولوژیکی نوین می شوند، از دیگران متمایز شده و به سرعت پیشگامان صنعت می شوند. هوش مصنوعی (AI) یکی از مهمترین عوامل جنبش نوآوری است که توسط کارآفرینان و کاربران به طور یکسان مورد علاقه است. این تکنولوژی صنایع متعددی را از جمله کشاورزی، خدمات مشتری، مراقبت های بهداشتی، تولید، پشتیبانی فنی، بازی و غیره متحول کرده است.

تکنولوژی بلاک چین نیز نیروی دیگری است که روی آن در تغییر جهان تکنولوژی حساب می شود. اگر چه در حال حاضر این تکنولوژی مترادف با بخش مالی است، اما استفاده های بی پایانی از فن آوری بلاک چین در زمینه حمل و نقل، رأی گیری، آموزش، امور خیریه و اجرای قانون وجود دارد و این به این دلیل است که بلاک چین  قابل استفاده در هر بخشی است که نیازمند قاطعیت و همچنین دسترسی عمومی برای تائید عملکرد داده ها باشد.

با در نظر گرفتن پذیرش گسترده هوش مصنوعی و بلاک چین در بخش های مختلف، همگرایی این دو نتایج شگفت انگیزی را در همه جنبه ها به دست خواهد آورد.

بلاک چین، هر چند به طور ماهیتی قدرتمند باشد، اما با همراهی هوش مصنوعی می تواند به سطح بالاتری از قدرت و کارایی رشد بیابد.  پیرو این مشارکت ویژگی ها و قابلیت های جدید افزایش یافته و  در فضایی ایمن تر خدمات ارائه داده می شود.

امنیت

 اکنون فناوری بلاک چین، به دلیل فعالیت شرکت هایی که تاکتیک های امنیتی سایبری را برای دارایی های دیجیتال بهتر کرده اند، از هر زمان دیگر ایمن تر است. با پیاده سازی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، این سطح از امنیت به درجات بالاتری دست یافته است که امنیت درخواستهای گسترده در آینده را تضمین می کند.

کارایی

هوش مصنوعی می تواند برای کمک به کاهش ردپای کربن در فن آوری بلاک چین و هزینه های تعمیر و نگهداری در هنگام استفاده از این تکنولوژی اقدام کند. هزینه های برآورد شده از جمله انرژی مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال سالانه به حدود ۶۰۰ میلیون دلار می رسد. هوش مصنوعی می تواند به محاسبات بهینه سازی برای کاهش بار استخراج کننده کمک کند و در نتیجه، زمان تأخیر در شبکه را کاهش داده و موجب تسریع در روند معاملات و تراکنش ها شود.

اعتماد

به کارگیری هوش مصنوعی در راستی آزمایی، پیگیری سوابق و روند پردازش سیستم نقش بسزایی دارد. این امر به نوبه خود باعث اعتماد بیشتر بین رباتها، افزایش تعامل بین ماشین ها، هماهنگ کردن تصمیمات رباتها و ایجاد امکان اشتراک گذاری اطلاعات و داده ها می شود.

بازارهای جدید

ایمن سازی دوباره اطلاعات شخصی در هر شرایطی منجر به فروش آن، بازار داده ها، بازار های مدل و معرفی سیستم های اطلاعاتی و حتی منجر به بازارهای هوش مصنوعی می شود. به طور کلی بازار اشتراک گذاری داده ها را آسان تر و ایمن تر انجام خواهد داد که این امر به بازیکنان کوچکتر این بازار کمک می کند تا به رقابت بپردازند.

کارآفرینان از مزایای همگرایی هوش مصنوعی و تکنولوژی بلاک چین  نکات بسیاری دریافت می کنند و از این رخداد در راستای  نوآوری ها و حل مشکلات استفاده می کنند.

درنهایت میتوان نتیجه گرفت تلفیق این دو صنعت اتفاقات خوبی را به ارمغان خواهد آورد. سه نکته از مهترین نتایج همکاری این دو تکنولوژی را می‌توان موارد زیر دانست:

ذخیره و استفاده از داده های شخصی

بلاک چین ها پدیده ای ایده آل برای ذخیره سازی اطلاعات حساس و شخصی است که هنگامی که پردازش هوشمندانه با تکنولوژی هوش مصنوعی صورت می گیرد می تواند راه گشای ارزش های فراوان و موجب افزایش رفاه در زندگی ما باشد. مانند سیستم های هوشمند مراقبت های پزشکی که بر اساس اسکن های پزشکی و سوابق بیمار تشخیص دقیقی ارائه دهد.

 درک تصمیمات هوش مصنوعی

درک تصمیمات انجام شده توسط هوش مصنوعی اغلب امری دشوار برای بشر محسوب می شود، مانند این که چگونه این پدیده تعیین می کند که آیا معاملات مالی باید مسدود شود یا مورد بررسی قرار گیرد. اگر تصميمات به شکل داده های نقطه به نقطه بر روي يك بلاک چین ثبت شود، رسیدگی به این سوابق اطلاعاتی ساده تر و با اعتماد بیشتر مبنی بر عدم هرگونه دستکاری در داده ها را در اختیار قرار خواهد داد.

 مدیریت بهتر بلاک چین ها با هوش مصنوعی

هنگامی که به شکستن کدها می پردازد، کارشناسان انسانی در طول زمان با تمرین در این امر بهبود می یابند. هر ماشین با قدرت یادگیری بالا و یک الگوریتم استخراج به صرف مدت زمان طولانی برای تبدیل شدن به یک متخصص نیاز ندارد، زیرا اگر این ماشین از طریق داده های آموزشی درست تغذیه شود، تقریبا بلافاصله می تواند مهارت های خود را افزایش داده و سریع تر وارد عمل شود.

 بسیاری از محققان و شرکت هایی که استفاده های ارزشمند از هوش مصنوعی و بلاک چین را مشاهده می کنند، شروع به حمایت و استفاده از آن ها کرده اند، خصوصا در مورد ابزارهای سازمانی که توسط هوش مصنوعی اداره می شوند. همچنین این امر در اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی نیز قابل مشاهده است. میتریل ایجاد محتوا و تعاملات ارزشمندی در رسانه های اجتماعی برای کاربران به صورت رمزنگاری انجام می دهد. پلتفرم شبکه اجتماعی آنها، لیت، چیزی را که میتریل “استخراج اجتماعی” نامیده است، به عنوان پاداش حضور موثر کاربران و تاثرات محتواهای تولیده شده از سوی ایشان ارائه می دهد.

 همگرایی هوش مصنوعی و بلاک چین حتی در قالب کشف هوشمند نیز ظاهر می شود. Bubblo یک اپلیکیشن کشف در لحظه است که به کاربران ۵ توصیه در رابطه با بارها، رستوران ها و مکان های دیگر ارائه می کند. کاربرانی که داده ها را تولید می کنند، به عنوان تشویق توکن پاداش می گیرند. آنها همچنین برای کاربران بازاری راه اندازی کرده اند تا  دسترسی بهتری به اطلاعات ناشناس خود در صرافی برای تخفیف، پاداش و سود داشته باشند. حتی ممکن است این توکن ها توسط توسعه دهندگان هوش مصنوعی که خواستار مجموعه اطلاعات برای آموزش الگوریتم های خود هستند مورد استفاده قرار بگیرد.

فن آوری های انقلابی مانند سیستم های هوش مصنوعی و بلاک چین به طور جداگانه و به خودی خود دچار اختلال می شوند. اما هنگامی که همگرایی میان آنها صورت بگیرد، یکدیگر را تکمیل و تقویت می کنند و این به کارآفرینان بستگی دارد تا برای کشف راه های تازه، به دست آوردن مزایای بینش عمیق تر وبهره وری بیشتر این دو پدیده را در کنار یکدیگر راه اندازی کنند.

نظر شما چیست؟ آیا تلفیق این دو تکنولوژی می‌تواند راه گشای بسیاری از مشکلات باشد؟


54321
امتیاز 2.7 از 3 رای

منبع forbes
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر