تحلیل فاندامنتالرپورتاژ آگهی

گزارش کوین ایران درباره نحوه عملکرد صرافی‌های ایرانی

رتبه‌بندی صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی کوین ‌ایران برای نخستین بار در پاییز ۱۳۹۹ منتشر شد. هدف از انجام این رتبه‌بندی، افزایش شفافیت و بهبود عملکرد سرویس‌دهنده‌های متمرکز مبادلاتی ارزهای رمزنگاری شده در ایران بوده است. در اولین نسخه این رتبه‌بندی، چهار صرافی مطرح رمز ارزی ایرانی مورد پژوهش قرار گرفتند؛ نوبیتکس (Nobitex)، اکسیر (Exir)، والکس (Wallex) و رمزینکس (Ramzinex) رتبه یک تا چهار نخستین رتبه‌بندی بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی را به خود اختصاص دادند.

در این گزارش، نتایج نسخهٔ دوم رتبه‌بندی صرافی‌های ایرانی است که در کنار توسعه روش‌شناسی رتبه‌بندی نخست، تعداد صرافی مورد ارزیابی خود را به ۲۴ عدد افزایش داده است. همانند رتبه‌بندی نخست، شاخص‌های بسیاری به منظور ارزیابی هرچه بهتر صرافی‌ها توسعه داده شده‌اند.

این اکسچنج‌ها از نظر میزان قانون‌مداری، امنیت، کیفیت بازار، کیفیت تیم اجرایی و تجربه کاربران از سرویس‌ها بررسی شده‌اند. Coiniran معتقد است که حجم بازار یک صرافی اگرچه شاید نخستین معیار برای سنجش کیفیت یک صرافی باشد، اما نمی‌تواند نمایندهٔ شایسته برای ارزیابی کیفی صرافی‌ها باشد.

این گزارش توسط وبسایت خبری و آموزشی کوین ایران تهیه شده است

شاخص‌های رتبه‌بندی بهترین صرافی‌های رمز ارز ایرانی از دیدگاه کوین ایران

به طور معمول وقتی یک کاربر می‌خواهد وارد دنیای تبادل کریپتوکارنسی‌ها شود، نگرانی‌های او می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • آیا می‌توانم به اطلاعات منتشرشده توسط این صرافی اعتماد کنم؟
  • آیا امکان دستکاری در بازار صرافی‌ها وجود دارد؟
  • آیا دارایی‌های من امن و بیمه شده است؟
  • آیا این صرافی API خوبی دارد؟

انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال ایرانی، نباید تنها مبتنی بر حجم بازار آن باشد؛ بلکه باید بر اساس کیفیت سرویس‌دهی و شفافیت عرضه اطلاعات در آن صورت گیرد. زیرا حجم و نقدینگی می‌توانند به راحتی دستکاری شوند. اکسچنج‌ها با استفاده از مکانیزم‌های تشویقی نظیر رقابت‌های مبادلاتی و اهدای رمز ارز رایگان، به راحتی می‌توانند حجم مبادلات در پلتفرم خود را افزایش دهند. پس به منظور انتخاب یک صرافی مناسب، باید مجموعه‌ای از فاکتورهای متفاوت مد نظر قرار گیرند؛ به همین خاطر است که رتبه‌بندی کوین ایران شش شاخص اصلی و دو شاخص فرعی دارد و سعی می‌کند از زوایای مختلفی سرویس‌های صرافی‌های رمزارزی ایرانی را مورد ارزیابی قرار دهد.

در شکل زیر شاخص‌های اصلی شکل‌دهنده رتبه هر صرافی و میزان تاثیرگذاری هر کدام را مشاهده می‌کنید:

شاخص‌های رتبه‌بندی بهترین صرافی‌های رمز ارز ایرانی از دیدگاه کوین ایران

 این رتبه‌بندی با استفاده از نمره تجمیعی هر مجموعه، یک نشان کیفی به هر صرافی کریپتو اعطا می‌کند و بر اساس آن اکسچنج‌های ایرانی را به سه گروه صرافی‌های با ریسک کم، صرافی‌های با ریسک متوسط و صرافی‌ها