اخبار بیت کوین

بیانیه و عذرخواهی رسمی کوین تلگراف بابت انتشار خبر جعلی تایید ETF اسپات بلک راک

روز گذشته به دنبال خبر جعلی کوین تلگراف مبنی بر تایید شدن درخواست ETF اسپات شرکت بلک راک (BlackRock) توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، قیمت بیت کوین با جهش شدیدی همراه شد و به ۳۰،۰۰۰ دلار رسید. با این حال، در ادامه این شایعه تکذیب شد و بیت کوین به کانال ۲۸،۰۰۰ دلار بازگشت.

گفتنی است، داده‌های کوین گلس (CoinGlass) نشان می‌دهد ۷۲ میلیون دلار از پوزیشن‌های شورت در حرکت بیت کوین به سمت ۳۰٬۰۰۰ دلار و ۳۱ میلیون دلار از پوزیشن‌های لانگ در طول اصلاح قیمت به سمت ۲۸٬۰۰۰ دلار لیکویید شدند. این موضوع خشم بسیاری از کاربران را برانگیخت و موج انتقادات را به سمت رسانه کوین تلگراف به عنوان یکی از بزرگترین و مهم‌ترین رسانه‌های فضای کریپتو روانه کرد.

کوین تلگراف در واکنش به انتقادها و گمانه‌زنی‌ها بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن ضمن عذرخواهی از کاربران، اتفاقات روز گذشته را توضیح داد. متن این بیانیه به شرح زیر است:

خوانندگان عزیز کوین تلگراف،

از حمایت و اعتمادی که در ۱۰ سال گذشته به نشریه ما نشان داده‌اید بی‌نهایت سپاسگزاریم. در تلاشیم تا متفکرانه‌ترین، جذاب‌ترین و تاثیرگذارترین اخباری را که بر فضای ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارند ارائه کنیم.

اوایل امروز، طی پوشش‌های خبری متداول، تیم سوشال مدیا (شبکه‌های اجتماعی) کوین تلگراف خبری مبنی بر تایید درخواست صندوق قابل معامله بورسی (ETF) بیت کوین شرکت بلک راک با نام iShares را بدون تایید سردبیر در پلتفرم X (توییتر سابق) منتشر کرد. این خبر نادرست بود و به خاطر اطلاعات نادرست منتشر شد. منبع این خبر هم اسکرین شات تایید نشده‌ای از توییت کاربری بود که مدعی بود از رسانه بلومبرگ است.

کوین تلگراف در نهایت این خبر را در وب‌سایت خود منتشر نکرد، اما ما عمیقا از اشتباه صورت گرفته در شبکه اجتماعی X و تاثیر آن متاسفیم. بررسی داخلی اتفاقات صورت گرفته نشان داد رویه استاندارد ما برای ارسال اخبار فوری در شبکه‌های اجتماعی که در آن منابع قبل از پست کردن مطلب به تایید سردبیر می‌رسند، رعایت نشده است.

جدول زمانی اتفاقات روز گذشته به شرح زیر است:

ساعت ۱۳:۱۷:۳۰ به وقت UTC (حدود ساعت ۵ به وقت تهران):

تیم تحریریه از طریق کانال تلگرامی که کارمندان کوین تلگراف برای پیدا کردن اخبار جالب از آن استفاده می‌کند از شایعه مذکور مطلع شد. گفتگوی کامل در تصویر زیر به اشتراک گذاشته شده است (از عکس سمت راست به چپ بخوانید).

چت تلگرامی کوین تلگراف با منبع جعلی خبر
چت تلگرامی کوین تلگراف با منبع جعلی خبر
چت تلگرامی کوین تلگراف با منبع خبر جعلی
چت تلگرامی کوین تلگراف با منبع جعلی خبر

ساعت ۱۳:۱۹:۲۷ به وقت UTC: کارمند شماره ۱ متن این شایعه را که توسط یک حساب تلگرامی که در آن زمان حذف شده بود، از طریق نرم‌افزار اسلک (Slack)‌ به اشتراک گذاشت.

اشتراک متن شایعه
به اشتراک گذاری متن شایعه توسط کارمند کوین تلگراف؛ منبع: کوین تلگراف

ساعت ۱۳:۲۴:۱۶ به وقت UTC: با هدف انتشار هرچه سریع‌تر آخرین اخبار، کارمند شماره ۲ این خبر را بدون تایید قبلی و چک کردن منبع از سوی سردبیر در شبکه اجتماعی X ارسال کرد. این کار برخلاف رویه ارسال مطالب در شبکه‌های اجتماعی کوین تلگراف است که در آن تایید منبع و تایید سردبیر قبل از ارسال اخبار مورد نیاز است.

ساعت ۱۳:۴۸:۳۸ به وقت UTC: دنبال‌کنندگان کوین تلگراف در ادامه این مشکل را از طریق رسانه‌های اجتماعی به ما گزارش کردند.

انتشار خبر در دیگر رسانه ها
انتشار خبر در دیگر شبکه‌های اجتماعی؛ منبع: Cointelegraph

ساعت ۱۳:۵۲:۱۹ به وقت UTC: کارمند شماره ۱ اعلام کرد منبع مشخص شده را نمی‌تواند پیدا کند.

چت کارمند کوین تلگراف
اعلام کارمند کوین تلگراف مبنی بر حذف شدن حساب تلگرامی؛ منبع: Cointelegraph

ساعت ۱۳:۵۴:۱۴ به وقت UTC: کارمند شماره ۳ کوین تلگراف، خبر را در شبکه اجتماعی X ویرایش کرد تا مشخص شود اطلاعات منتشر شده تایید نشده‌اند.

ویرایش خبر کوین تلگراف
ویرایش خبر کوین تلگراف؛ منبع: Cointelegraph

ساعت ۱۴:۰۳:۴۲ به وقت UTC: کوین تلگراف با بلک راک و بلومبرگ تماس گرفت و پست منتشر شده را حذف کرد.

حذف خبر
حذف خبر کوین تلگراف، منبع: Cointelegraph

ساعت ۱۴:۳۲:۲۳ به وقت UTC: پس از دریافت تاییدیه بلک راک مبنی بر نادرست بودن این خبر، کوین تلگراف بیانیه زیر را صادر کرد:

بابت توییتی که منجر به انتشار اطلاعات نادرست در مورد تایید ETF بلک راک شد عذرخواهی می‌کنیم.

در حال حاضر، تحقیقات داخلی در حال انجام است. ما متعهد به شفافیت هستیم و پس از پایان یافتن تحقیقات ظرف ۳ ساعت، یافته‌های خود را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

توییت عذرخواهی کوین تلگراف
منبع: X

برای اطمینان از عدم تکرار چنین اتفاقاتی، تیم کوین تلگراف به طور کامل فرآیندهای مدیریت سوشال مدیای خود را به ویژه در زمان تایید اخبار فوری پیش از انتشار آن‌ها بررسی می‌کند. ما در حال گفتگو با تمام کارکنان دخیل در این اتفاق هستیم و تغییرات ساختاری لازم را انجام خواهیم داد.

این اتفاق به تیم کوین تلگراف یادآوری می‌کند که اقدامات ما پیامدهای جدی در سراسر جامعه رمزارزها دارد. ما متعهدیم که از این اشتباهات درس بگیریم و به بالاترین استانداردهای خبرنگاری پایبند باشیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا