تحلیل تکنیکال

تحلیل جامع وضعیت قیمت ETH؛ آیا اتریوم ۴٬۰۰۰ دلاری رویایی دور از انتظار است؟

کاهش قیمت اتر به دلیل اصلاح بازار ارزهای دیجیتال، افزایش بازده اوراق قرضه و کاهش انباشت نهنگ‌ها رخ داده است. عوامل کلان اقتصادی مانند بحران املاک ایالات متحده و چین و نگرانی‌های قانونی نیز از دیگر عواملی هستند که بر بازار فشار وارد کرده‌اند. از این رو، در این مطلب، به تحلیل جامعی از وضعیت قیمت اتریوم پرداخته‌ایم

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، افزایش بازده اوراق قرضه، به ویژه اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات متحده، جذابیت دارایی‌های پرریسک مانند ارزهای دیجیتال از جمله اتر را کاهش داده است. اما آیا با همه این اوصاف می‌توان به فتح قله ۴٬۰۰۰ دلار امیدوار بود؟ در ادامه با ما همراه باشید.

کاهش قیمت اتر پیش از نشست فدرال رزرو

اتریوم روز گذشته با ۴.۵٪ کاهش به زیر ۳٬۵۰۰ دلار کاهش پیدا کرد. کاهش قیمت اتر همراه با اصلاح سراسری بازار ارز دیجیتال و کاهش ۳.۵٪ ارزش خالص بازار رخ داد.

نمودار قیمت و ارزش کل بازار - منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت و ارزش کل بازار – منبع: تریدینگ ویو

قیمت اتریوم قبل از نشست FOMC و انتشار داده‌های تورم ایالات متحده کاهش پیدا کرده است. علاوه بر این، کاهش تمایل انباشت در میان نهنگ‌های اتریوم، فشار فروش را در بازار اتر افزایش می‌دهد. افزایش بازده اوراق قرضه در درجه اول عامل فروش ارزهای دیجیتال در روزهای اخیر بوده است، در نتیجه، روز گذشته قیمت اتر را تحت فشار قرار داد.

بازده اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات متحده هفته گذشته افزایش یافت و اکنون که سرمایه‌گذاران منتظر پیش‌بینی‌های نرخ بهره فدرال رزرو ،نمودار نقطه‌ای (Dot Plot) هستند که در ۱۲ ژوئن (۲۳ خرداد) منتشر می‌شود، همچنان اشتها به این اوراق بالا باقی مانده است.

بازده ۱۰ ساله خزانه داری - منبع: تریدینگ ویو
بازده ۱۰ ساله خزانه داری – منبع: تریدینگ ویو

اوراق قرضه با بازده بالاتر معمولا میل به هولد دارایی‌های پرریسک مانند ارزهای دیجیتال را کاهش می‌دهد و این بازدهی ممکن است به دلیل کاهش کمتر نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ نسبت به آنچه که مقامات فدرال رزرو قبلا پیش‌بینی کرده بودند، بالا باقی بماند.

در ماه مارس، مقامات فدرال رزرو انتظار داشتند تا پایان سال ۲۰۲۴، مقدار ۰.۷۵٪ نرخ بهره را کاهش دهند. با این حال، به دلیل داده‌های اقتصادی قوی، از جمله رشد شغلی قوی در ماه می، ممکن است این پیش‌بینی را اصلاح کنند. تریدرهای اوراق قرضه نیز انتظار کاهش نرخ خود را از ماه ژوئن به دسامبر افزایش داده‌اند.

احتمالات نرخ هدف برای نشست دسامبر - منبع: CME
احتمالات نرخ هدف برای نشست دسامبر – منبع: CME

چشم‌انداز سیاست فدرال رزرو و داده‌های تورم می‌تواند به طور قابل توجهی بر اوراق قرضه تأثیر بگذارد که نشان می‌دهد اتر ممکن است پس از تحرکات بازار خزانه‌داری نیز دچار نوسان شود.

نهنگ‌های اتر وارد حالت توزیع شده‌اند

کاهش قیمت اتر در روز گذشته به دنبال کاهش شدید موجودی اتریوم نهنگ‌های آن اتفاق افتاد. قابل ذکر است که موجودی اتر کیف پول‌هایی با موجودی ۱ میلیون تا ۱۰ میلیون اتریوم (رنگ قهوه‌ای در نمودار پایین) در هفته گذشته ۱٪ کاهش یافته است که همزمان با افزایش موجودی در گروه ۱۰۰٬۰۰۰ تا ۱ میلیون اتریوم (رنگ مشکی در نمودار پایین) است.

توزیع سرمایه اتر بین نهنگ‌ها - منبع: سنتیمنت
توزیع سرمایه اتر بین نهنگ‌ها – منبع: سنتیمنت

این تغییر نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بزرگ اتریوم در حال توزیع و فروش موجودی خود هستند و به دسته پایین‌تری می‌روند.

کاهش قیمت اتر پس از رسیدن به ناحیه اشباع خرید

از نقطه نظر تحلیل تکنیکال، کاهش قیمت اتر بخشی از اصلاحی است که پس از عبور شاخص قدرت نسبی (RSI) روزانه آن از بالای ۷۰ یا ناحیه اشباع خرید آغاز شد. اشباع خرید معمولا قبل از یک دوره اصلاح یا تثبیت قیمت رخ می‌دهد.

نمودار روزانه قیمت اتر - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت اتر – منبع: تریدینگ ویو

قیمت اتریوم اکنون نزدیک به تلاقی سطح حمایتی میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ در نمودار بالا، ۳٬۵۳۵ دلار) و سطح ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی در نزدیکی ۳٬۴۷۵ دلار در حال معامله است.

یک شکست نزولی و بسته شدن کندل قیمت در زیر این نقطه تلاقی می‌تواند قیمت اتر را در ماه ژوئن به ۳٬۴۰۰ دلار برسانند. در مقابل، بازگشت صعودی از این نقطه تلاقی می‌تواند قیمت را مشابه به جهش ماه مارس، به ۳٬۶۰۰ دلار تا ۳٬۸۰۰ دلار برساند.

ادامه کاهش قیمت اتریوم؟

پیتر برنت (Peter Brandt)، تحلیلگر معروف، باری دیگر اتریوم را مورد توجه قرار داده و چشم‌انداز منفی خود را درباره آن شرح داده است. در نموداری که توسط پیتر برنت به اشتراک گذاشته شده است، وی اشاره کرد که نمودار اتریوم در تایم فریم ماهانه یک الگوی سر و شانه را نشان می‌دهد و افزود:

این یک الگوی سر و شانه نزولی را نشان می‌دهد. متاسفانه من روی کریپتو شورت نمی‌گیرم.

با مشاهده این روند، پیتر برنت بیان کرد که قیمت اتریوم در کوتاه مدت با کاهش بیشتری روبرو خواهد شد. شایان ذکر است که طی ماه گذشته، کف قیمت اتریوم ۲٬۸۶۳.۵۴ دلار بوده است. اگر تغییر روند مشاهده شده توسط پیتر برنت اتفاق بیفتد، اهداف قیمتی ۳٬۰۰۰ و ۲٬۸۰۰ دلار نواحی حمایت اصلی خواهند بود. در حالی که این موضوع نگران‌کننده است، اتریوم در حال حاضر نگرانی‌های مبرم‌تری دارد.

حتی اگر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) هر یک از پرونده‌های ETF اسپات اتریوم را در این هفته تأیید کند، سرمایه‌گذاران نگران هستند که شرایط فعلی بازار به نفع تقاضا برای ETFهای اتریوم نباشد. بخشی از فقدان اشتیاق نسبت به ارزهای دیجیتال ناشی از عدم اطمینان نظارتی است، اما در بخش اقتصاد کلان نیز نگرانی‌های وجود دارد زیرا بازار املاک و مستغلات نشانه‌های استرس بیشتری را نشان می‌دهد.

موسسه رتبه‌بندی مودیز (Moody’s Ratings) در ۶ ژوئن (۱۷ خرداد) اعلام کرد که حداقل شش بانک منطقه‌ای ایالات متحده در معرض خطر کاهش رتبه بدهی خود به دلیل «تمرکز معنی‌دار در املاک تجاری» هستند که به دلیل نرخ‌های بهره بالاتر متضرر شده‌اند.

نیویورک تایمز در تاریخ ۲۴ می (۴ خرداد) مطلبی را در مورد بازار مسکن چین منتشر کرد؛ جایی که نزدیک به چهار میلیون آپارتمان بدون هیچ خریداری خالی مانده‌اند. این مقاله خاطرنشان کرد که مشوق‌های دولت برای خرید این املاک با استفاده از وام‌های دولتی، قیمت مسکن را از سقوط بازنمی‌دارد و تاکید کرد توسعه‌دهندگان که هنوز در آستانه نکول هستند به‌طور پیچیده‌ای به بانک‌های محلی و سیستم مالی مرتبط هستند.

به همه این نگرانی‌ها باید مشکلات قانونی را هم اضافه کرد. صرافی‌های کوین‌بیس، بایننس و کراکن به دلیل عدم ثبت نام به‌عنوان کارگزار در حین ارائه سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار، با اقدامات دادگاهی روبرو هستند. علاوه بر این، قانون‌گذاران ادعا می‌کنند که خدمات استیکینگ اتر را می‌توان اوراق بهادار تلقی کرد.

کاهش اطمینان در بازارهای مشتقات اتر

در نهایت، وضعیت بازارهای مشتقات اتر را هم بررس خواهیم کرد. تریدرهای حرفه‌ای به دلیل نبود فاندینگ ریت (Funding Rate)، قراردادهای ماهانه را ترجیح می‌دهند. در بازارهای خنثی، این ابزارها با پریمیوم ۵٪ تا ۱۰٪ برای دوره تسویه طولانی مدت آنها، معامله می‌شوند. در نتیجه، بازارهای مشتقات اتر اعتماد کمتری را نشان می‌دهند؛ به طوری که پریمیوم فیوچرز اتریوم از ۱۵٪ به ۱۳٪ کاهش یافته است.

پرمیوم فیوچرز ۲ ماهه اتر نسبت به بازار اسپات - منبع: لاویتاس
پرمیوم فیوچرز ۲ ماهه اتر نسبت به بازار اسپات – منبع: لاویتاس

بازار آپشن نیز موضعی خنثی را منعکس می‌کند.

دلتا اسکیو ۲۵٪ آپشن‌های اتریوم در ۶-٪ قرار دارد. این سطح نسبتاً خنثی در نظر گرفته می‌شود، که نشان می‌دهد بازارسازان و نهنگ‌ها شانس مشابهی در نوسانات قیمتی مثبت و منفی برای اتر قائل هستند. میزان اسکیو آخرین بار در ۲۹ می (۹ خرداد)، در سطح صعودی بود، اما موضع خنثی کنونی نشان‌دهنده تعادل است.

عدم وجود احساسات صعودی قوی در بازار آپشن با کاهش مشاهده شده در پریمیوم فیوچرز اتریوم مطابقت دارد و این دیدگاه را تقویت می‌کند که انتظارات برای افزایش قیمت اتریوم کاهش یافته است.

دلتا اسکیوی آپشن ۲ ماهه اتر نسبت به بازار اسپات - منبع: لاویتاس
دلتا اسکیوی آپشن ۲ ماهه اتر نسبت به بازار اسپات – منبع: لاویتاس

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا