متوسط مقالات عمومی

استفاده از بلاک چین برای بهبود کسب و کار؛ نکاتی که باید رعایت کنید!

بیش از ده سال از استفاده از تکنولوژی بلاک چین در بازار ارزهای دیجیتال می‌گذرد. بسیاری بر این عقیده هستند که اصولا هدف از خلق تکنولوژی بلاک چین، ارزهای دیجیتال و بویژه بیت کوین بوده است. اما با گذشت زمان و بررسی چگونگی کارکرد آن باعث شده است که استفاده از آن در دیگر صنایع و مشاغل نیز مورد توجه قرار گیرد.

در این مقاله با مزایای راه حل‌های ارائه شده توسط بلاک چین در رابطه با مشاغل، مقایسه پلتفرم‌ها و نحوه رفع نیازهای مشارکتی ما توسط اتریوم آشنا می‌شویم.

چرا کسب و کار ما به راهکارهای بلاک چین نیاز دارد؟

بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین در بسیاری از سازمان‌هایی که قصد ساده کردن فرایندهای تجاری و صادر کردن دارایی های دیجیتال را دارند، به بخشی اساسی از نرم افزار مشارکتی تبدیل شده است. ممکن است خیلی از سازمان‌ها به راهکارهای ارائه شده توسط بلاک چین نیاز نداشته باشند اما در رابطه با آن سازمان‌هایی که به چنین راه حلی نیازمند هستند، این تکنولوژی مثل یک عامل متحول کننده عمل می‌کند. بلاک چین طی سه سناریوی اصلی به مشاغل کمک می‌کند تا بتوانند مشکلات خود را حل کنند:

۱- نیاز شما به پردازش کارآمد داده‌هایتان

یک پلتفرم بلاک چین همانند لایه‌ای برای پردازش و دسته بندی اطلاعات عمل می‌کند. معماری توزیع شده و مکانیزم‌های اجماع شبکه‌های بلاک چین موجب تسهیل شدن بیشتر دسته بندی کارآمد داده‌ها نسبت به سیستم‌های دفتری و متمرکز می‌شود. تکنولوژی بلاک چین به نحوی یک فرایند دسته بندی اطلاعات پیشرفته را در اختیار ما قرار می‌دهد و این در حالی است که بسیاری از سیستم‌های سنتی از طریق طراحی سیستم‌های توزیع شده بهبود یافته این کار را انجام می‌دهند. پلتفرم‌های بلاک چین مطابق با عملکرد کاملا جدید کسب و کارها طراحی شده‌اند و خدماتی بسیار فراتر از پردازش اطلاعات ارائه می‌کنند.

۲- نیاز شما به معاملات قابل اعتماد و شبکه‌های تجاری ایمن

در اصل تکنولوژی بلاک چین برای دیجیتالی کردن روند اعتمادسازی و توافق نامه‌ها توسعه پیدا کرد درست مثل توسعه یافتن اینترنت که موجب دیجیتالی شدن اطلاعات و تبادلات مربوط به این حوزه شد. طراحی منحصر به فرد یک بلاک چین این اطمینان را به ما می‌دهد که ثبت سوابق معاملات به صورت غیرقابل تغییر خواهد بود و تمامی شرکت کنندگان در این شبکه می‌توانند به آن اعتماد کنند. علاوه بر این، قراردادهای هوشمند برنامه پذیر موجب پدید آمدن اتوماسیون منطق تجاری شده و هم ترازی و تطبیق را در سراسر شبکه‌های پیچیده تجاری فراهم می‌کنند. در حال حاضر در سرتاسر جهان به تعداد روزافزون ۲۰۰۰ شرکت در راس صنایع مادر مثل خدمات مالی و مبادلات جهانی در حال استفاده کردن از پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین برای راه اندازی کنسرسیوم‌های سازمانی خود هستند.

۳- نیاز شما به ساختن، صادر کردن و مدیریت کردن دارایی‌های دیجیتال

دیجیتالی شدن کالاها و دارایی‌ها تبدیل به یکی از جالب‌ترین کاربردهای تجاری تکنولوژی بلاک چین شده است. قابلیت‌های داخلی فرایند توکنی کردن شبکه‌های بلاک چین مثل اتریوم به مشارکت کنندگان این امکان را می‌دهد تا بتوانند دارایی‌های دیجیتال را تولید، صادر و یا مدیریت کنند. کابرد این دارایی‌های دیجیتال به گستردگی ارز دیجیتال بانک مرکزی و حوزه مالکیت املاک و مستغلات است. در طی سال‌های اخیر، انواع مختلفی از بلاک چین متن باز و یا خصوصی‌ و تکنولوژی‌های دفترکل توزیع شده در راستای راهکارهای دارایی‌های دیجیتال توسعه یافته‌اند.

بلاک چین در مقایسه با تکنولوژی‌های دفترکل توزیع شده

یک دفترکل توزیع شده در واقع یک پایگاه داده است که در چند مکان مختلف از آن نگهداری می‌شود و وظیفه آن حمایت کردن بسیاری از مشارکت کنندگان است. یک بلاک چین نوعی از تکنولوژی دفترکل توزیع شده است که دارای معماری منحصر به فرد است و از کاربردهای اضافه‌تری نیز برخوردار است. برخلاف DLTهای سنتی، بلاک چین ها از یک زنجیره ایمن رمزنگاری شده برای ایجاد کردن سوابق غیرقابل تغییر معاملات استفاده می‌کنند. کاربردهای فراتر یک بلاک چین فوق برنامه پذیر مثل اتریوم، شامل چنین مواردی می‌شود:

 • ایجاد کردن دارایی دیجیتال. DLTها می‌توانند کالاها را در یک فرمت دیجیتالی ثبت کنند و این در حالی است که قابلیت‌های توکن داخلی یا بومی بلاک چین اتریوم امکان صادر کردن و یا مدیریت کردن یک دارایی دیجیتال قابل تنظیم و کاملا جدید و حتی ابزار مالی را در اختیار ما قرار می دهد.
 • مشوق‌های اقتصادی ارز دیجیتال. DLTها برای ترکیب شدن و همکاری کردن با ارزهای دیجیتال ساخته نشده‌اند. یک بلاک چین این امکان را برای مکانیزم‌های تشویقی در پروتکل فراهم می‌کند تا به عملکرد مثبت افراد جایزه تعلق بگیرد و یا افرادی که به عملیات تهاجمی و فعالیت‌های نامطلوب دست می‌زنند مجازات شوند.
 • قابلیت همکاری. از آنجا که برخی از DLTها بر اساس چهارچوب‌های اختصاصی بنا شده‌اند، کاربران می‌توانند قفل فروشنده را در پاسخ به برخی عملکردهای خاص تجربه کنند. بلاک چین‌های ماژولار و متن باز مثل اتریوم به مشارکت کنندگان اجازه می‌دهند تا بتوانند این تکنولوژی را با سیستم‌های خود ادغام کرده و به صورت کاملا ایمن از طریق شبکه‌های خصوصی و عمومی بلاک چین تعامل کنند.

نحوه ادغام هایپرلجر و اتریوم

هایپرلجر حاصل یک همکاری مشترک و یک منبع متن باز است که توسط بنیاد لینوکس برای مشارکت در پشتیبانی کردن از توسعه و استقرار بلاک چین در سال ۲۰۱۵ ساخته شد. اجزای هایپرلجر که greenhouse نیز نامیده می‌شود، شامل دفترکل‌های توزیع شده، کتابخانه‌ها و ابزاری است که همگی متن باز بوده و به صورت رایگان برای استفاده و دانلود دراختیار عموم قرار داده شده‌اند. greenhouse متشکل از تعداد زیادی از پروژه‌های مبتنی بر اتریوم است مثل هایپرلجر Besu که در واقع یکی از مشتری‌های حوزه اتریوم بود که توسط تیم مهندسی ConsenSys در سال ۲۰۱۹ از او حمایت شد. از دیدگاه بسیاری از افراد، هایپرلجر یک محیط ارزشمند برای همکاری فعال، گزینه‌های استقرار اعتبارسنجی شده و بهترین عملکردهای صنعتی به حساب می‌آید.

مزایای Enterprise اتریوم چیست؟

اتریوم یک پلتفرم بلاک چین متن باز و توسعه یافته‌ترین بلاک چین فعال در دنیا است. Enterprise اتریوم به راه اندازی خصوصی، کنسرسیوم و پیاده سازی‌های ترکیبی کد پایه اتریوم برای برنامه‌های تجاری اشاره می‌کند. به دلیل انعطاف بالای این روند و معماری بسیار ایمن آن، Enterprise اتریوم برای مشاغلی که به دنبال راهکارهای بلاک چین هستند مزایای منحصر به فردی را در نظر می‌گیرد:

 • برنامه پذیری بی‌همتا. قراردادهای هوشمند اتریوم فرمت‌های بی‌حد و مرزی را به صورت مستقیم در پروتکل با منطق کد تجاری سخت (هارد کد) ارائه می‌دهد و در همین راستا به شرکت‌ها در زمینه تطبیق، سازگاری، گزارش دهی و غیره کمک می‌کند.
 • حریم خصوصی و جواز پیشرفته. پلتفرم‌های اتریوم مثل هایپرلجر Besu و PegaSys Plus کنترل کننده‌های امنیتی پیشرفته‌ای را ارائه می‌دهند تا مشاغل با استفاده از آنها بتوانند دسترسی به شبکه را شکل داده و از محرمانه بودن معاملات اطمینان حاصل کنند.
 • توکنی کردن سریع. قابلیت‌های داخلی روند توکنی کردن اتریوم به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا به راحتی دارایی‌های بزرگ را تقسیم کنند، خط تولیدات خود را گسترش دهند و در هر دو سطح مصرف کنندگان و موسسات مدل‌های تشویقی جدیدی را ارائه کنند.
 • هزینه کم، استقرار سریع. پایگاه کد متن باز اتریوم به مشاغل کمک می‌کند تا بتوانند از یک مدل تجاری کم هزینه پیروی کنند و از فعال شدن قفل فروشنده اجتناب کنند. استفاده کردن از پلتفرم‌های همه کاره مثل Codefi زمان فرایند تولید را از چند ماه به چند هفته کاهش می‌دهد.
 • عملکرد درجه تولید. هیچ یک از شبکه‌های بلاک چین عملکردی با حجم کاری و مقیاس شبکه اتریوم نداشته است. شبکه‌های خصوصی اتریوم جواز قابل تنظیم، پایان کار فوری، مقیاس پذیری و قابلیت اطمینان را با امکان همیشگی تعامل با شبکه اتریوم عمومی فراهم می‌کنند.

عوامل کلیدی برای یک راه حل بلاک چین موفق

تصمیمات بنیادی حوزه طراحی که در ابتدای استقرار شغلی خود می‌گیرید به حتم پیامدهای بالقوه بلند مدتی بر روی زمان تولید شما و راه حل‌های بلاک چین ارائه شده به شما دارند. برای آشنا شدن با لیست کامل عوامل فنی و غیرفنی پلتفرم انتخابی خود می‌توانید مقاله 30Blockchain Platform Technical Factors را مطالعه کنید. در ادامه، ۱۰ مورد از عوامل مهم و نقطه نظرهای قابل ملاحظه برای روند کاری شما لیست شده است:

 • ROI. کاربرد اصلی بلاک چین شما در راستای افزایش بازده سرمایه گذاری چیست؟
 • پلتفرم. کدام پلتفرم برای پوشش دادن نیازهای کاربردی خاص شما ساخته شده است؟
 • سهولت ادغام. آیا تکنولوژی مد نظر شما با سیستم‌های موجودتان قابل ادغام است؟
 • کارایی. آیا کارایی این پلتفرم در مقیاس ایمن ثابت شده است؟
 • جواز شبکه. آیا به فراهم کردن امکان دسترسی به شبکه در راستای مشارکت کردن کنسرسیوم با افراد دیگر نیاز دارید؟
 • معاملات خصوصی. آیا برای اطمینان حاصل کردن از محرمانه بودن داده‌های معاملات به مکانیزم‌های حریم خصوصی نیاز دارید؟
 • حمایت شدن. آیا شما به خدمات حمایتی و پشتیبانی مداوم نیاز دارید؟
 • استانداردها. آیا استک تکنولوژی شما با استانداردهای صنعت و ویژگی‌های از پیش تعیین شده مطابقت دارد؟
 • توسعه. چگونه یک تیم توسعه بلاک چین را تشکیل می‌دهید؟
 • ابزار سازی. توسعه دهندگان شما از چه زیرساخت‌ها، واسط‌ها و ابزار لایه برنامه‌ای باید استفاده کنند؟

سفر خود در فضای بلاک چین را با ConsenSys آغاز کنید

ConsenSys یکی از شرکت‌های معتبر مربوط به حوزه تکنولوژی نرم افزاری بلاک چین است که توسط Joseph Lubin تاسیس شده است. بر اساس گفته‌های این شرکت:

تیم ارائه راهکار جهانی ما به شرکت‌ها، دولت‌ها، موسسات غیرانتفاعی و سازمان‌های استارت آپ کمک می کند تا بتوانند راه حل‌های عمومی و خصوصی بلاک چین را در سیستم خود بسازند، تست و یا حتی پیاده سازی کنند. شما با استفاده از این راهکارها می‌توانید نقطه نظرها و دیدگاه‌های کلیدی لازم برای مشارکت کردن در یک پلتفرم بلاک چین موفق را به راحتی یاد بگیرید.

منبع
consensys

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا