متوسط مقالات

کپی رایت در فناوری بلاک چین چگونه اعمال خواهد شد؟

مبحث کپی رایت در بلاک چین یکی از مباحث درخور توجه است و سوالات اساسی زیر ممکن است به ذهن بسیاری از کاربران خطور کند و پاسخ سوال افراد زیادی را بدهد.

۱- آیا کسی می تواند یکی از عکس ها یا تصاویر من را بدون اجازه بر روی بلاک چین پست کند؟

در حال حاضر خیر اما این امر در آینده می تواند تغییر کند.

دلیل اینکه چرا این امر در حال حاضر امکان پذیر نیست صرفا فنی است. مشکلات پیمایشی بدین معنی است که برای مقدار داده هایی که در یک بلاک خاص می توان پیمایش کرد، محدودیت وجود دارد. در نتیجه، بلاک چین به طور غیر قابل باوری در شکل حال حاضر خود با تصاویر سازگار نیست.

اما اگر این مشکلات حل شود، چنین چیزی می تواند به واقعیت تبدیل شود. و اگرچه چندین پلتفرم بلاک چینی موجود است که هدف آنها فراهم کردن سابقه ای غیر قابل تغییر از مالک یک تصویر است و اینکه این تصویر در کجا مورد استفاده قرار گرفته است اما هیچ چیز فردی را از این ادعا که مالک یکی از شاهکار های هنری شما است و یا مالک یک سلفی است که شما در تعطیلات گرفته اید، باز نمی دارد.

این زمینه ممکن است راه را برای افرادی باز کند تا از کار سختی که شما انجام داده اید، پول درآورند، مخصوصا اگر فرآیند تایید یک پلتفرم کیفیت لازم را نداشته باشد. اثبات مالکیت یک تصویر می تواند سخت باشد و اگر شما با شیوه ای که در بلاک چین ذخیره شده مخالف باشید، ممکن است کسی برای مطرح کردن مرافعه خود با او نداشته باشید. اتخاذ یک مسیر قانونی برای ادعای اینکه شما مالک حقوقی یک تصویر بر روی بلاک چین هستید، ممکن است تقریبا غیر ممکن باشد. مخصوصا وقتی از فناوری صحبت می شود، دادگاه ها تقریبا همیشه از قافله عقب هستند.

۲- قوانین خارج از بلاک چین چه هستند؟

از کشوری به کشور دیگر فرق می کند اما معمولا محافظت از کپی رایت به طور خودکار انجام می شود.

به عنوان مثال در بریتانیا هر کار هنری، تصویر و یا عکسی که خلق می کنید فورا و بدون هزینه توسط کپی رایت محافظت می شود. این امر کپی کردن کار های شما، توزیع کپی ها و گذاشتن آنها در اینترنت را برای دیگران ممنوع می کند اما قانون در حال حاضر وقتی نوبت به بلاک چین می رسد، عواقب را ذکر نمی کند.

همچنین معاهده هایی بر کپی رایت حکمفرما هستند که کاربرد بین المللی دارند. انجمن Berne که در سال ۱۸۶۶ ایجاد شده است، توسط تعداد زیادی از کشور های جهان مورد پذیرش قرار گرفته است. این یعنی یک عکس دارای کپی رایت در افغانستان می تواند از همان محافظت ها در استرالیا نیز بهره مند شود. سه اصل اساسی بر این انجمن حکمفرما هستند که از جمله آنها این مفهوم است که کار محافظت شده در یکی از اعضای این انجمن باید در قلمرو دیگر اعضا نیز محافظت های مشابهی داشته باشد.

ساخت بلاکچین

 

۳- چگونه می توان کپی رایت را به طور رسمی در داخل بلاک چین اعمال کرد؟

ممکن است ببینیم که حکومت های جهان این فناوری را برای خود قبول کنند.

Tonya M. Evans یک وکیل ساکن ایالات متحده که متخصص دارایی های عقلانی است، اخیرا در این مورد نوشته است که بعضی از دولت ها به آرامی در حال تحقیق برای اعمال فناوری بلاک چین در سیستم های ثبت کپی رایت خود می باشند. او به مقاله ای از تریبون مالی ایران اشاره می کند که در مورد طرح های تهران برای انتقال زیرساخت خود به بلاک چین خبر داده است و اینکه توافقی برای ساخت یک سیستم جدید با یک شرکت متخصص برقرار شده و امید می رود که این فرآیند سریع و کاربر پسند باشد.

۴- آیا بدنه های صنعت نیز می توانند درگیر شوند؟

بازیگران اصلی در موسیقی، عکاسی و ادبیات همچنین شروع به ابداع راه حل های خود به امید پیشگام شدن در بازار کرده اند.

در میان آنها Kodak که برند خود را به Wenn Digital کرایه داده است، توسعه دهنده یک پلتفرم بلاک چین محور برای حقوق تصاویر می باشد.

KODAKOne امیدوار است که پرداختی ها را برای افرادی که خواستار خرید تصاویر حرفه ای هستند، تسریع بخشد و به عکاسان کمک کند که سریعا نقض کپی رایت را متوجه شوند و همچنین کارمزد ها را بهبود بخشند. فناوری این پلتفرم میلیون ها وبسایت را جستجو می کند تا مشخص شود که چگونه از تصاویر استفاده می شود و این فناوری اقدامات قانونی تسهیل شده ای را فراهم می کند که تضمین می کند مالکان کپی رایت به پاداش و رسمیت شناختن سزاوار خود دست خواهند یافت.

بلاک چین همچنین در زمینه کپی رایت در صنعت موسیقی قطعه قطعه شدن را مورد خطاب قرار می دهد. بنا به گزارش Cointelegraph، اطلاعات مربوط به سرود ها و تصنیف ها در میان ۵۰۰۰ پایگاه داده منتشر شده است. شرکت های زیادی از جمله سرویس های جاری اصلی و ناشران موسیقی در یک دفتر ثبت حقوق جهانی که بلاک چین محور است و Open Music Initiative نامیده می شود، ثبت نام کرده اند. این پلتفرم را کسی کنترل نمی کند و همه در آن مشارکت می کنند. به دنبال انقلاب برجسته ای که در نحوه عملکرد صنعت موسیقی ایجاد شده است (با توجه به اینکه سرویس های جاری فروش را تهدید می کنند و نمایش های زنده اهمیت روز افزونی می یابند)، این طرح امیدوار است که باعث ایجاد مدل های کسب و کاری پایدار برای هنرمندان، کارآفرینان و کسب و کار های موسیقی شود.

۵- تکلیف پست های رسانه های اجتماعی چه می شود؟ آیا آنها هم مشمول کپی رایت هستند؟

دوباره در اینجا ابهاماتی وجود دارد و حتی سازمان جهانی دارایی های عقلانی (WIPO) در مورد بعضی از جزئیات ابهام دارد.

وقتی که صحبت از توییت ها می شود، WIPO اظهار می دارد که در واقع بعضی از آنها ممکن است خیلی کوتاه باشند برای اینکه از قوانین حفاظت از کپی رایت بهره مند شوند. دلیل این است که این طول کم توییت ها، احتمالا باعث می شود که آنها به سطحی از خلاقیت مورد نیاز دست پیدا نکنند. البته کمدین هایی که مطالب کوتاه شوخی ایجاد می کنند ممکن است در اینجا متفاوت تلقی شوند. مخصوصا زمانی که محتوای بسیاری از این کمدین ها توسط اکانت های دیگر دزدیده می شود و این محتوا بدون اجازه دست به دست می شود. در اینجا می توان گفت که باید استثنا هایی موجود باشد. یک مقاله WIPO در سال ۲۰۰۹ به کارشناسانی اشاره می کند که بر این باورند که مجموعه توییت های یک فرد باید توسط کپی رایت محافظت شود. این مجموعه پست ها در ارتباط با یکدیگر محبوبیت و شخصیت خاص خود را خواهند داشت که باید از آن در برابر کپی محافظت کرد.

ممکن است فکر کنید که مالک انحصاری کپی رایت به نسبت محتوایی هستید که بر روی پلتفرم های رسانه های اجتماعی دیگر پست می کنید اما WIPO بیان می دارد که همیشه باید به همه قوانین این پلتفرم ها توجه کرد و همه قوانین را خواند. در گذشته اگر شما عکس هایی را در فیسبوک یا ویدیو هایی را در یوتیوب آپلود می کردید، آنها حق استفاده از محتوای شما را داشتند. جنبه خوب این امر این بود که هر دو پلتفرم مکانیسم هایی را ارائه می دادند که پست هایی که محتوای شما را می دزدیدند، برداشته می شدند.

دینامیک کپی رایت در رسانه های اجتماعی مدام در حال تغییر است. اخیرا اتحادیه اروپا به نفع دو ماده مورد مناقشه رای داد که در یک رهنمود کپی رایت جدید ارائه شده است. ماده ۱۱ به این معنی است که غول های فناوری مانند فیسبوک و گوگل به همراه سایت های جمع آوری کننده لازم است هر زمانی که ماجرا های خود را به مجرا های خبری لینک می دهند و یا گزیده ای از مقالات آنان را به اشتراک می گذارند، به این پلتفرم های خبری پول بدهند. ماده ۱۳ نیز بدین معنی است که سایت های اشتراک ویدیو باید برای نمایش ویدیو های موسیقی گواهی اخذ کنند که هدف از این کار بهبود دستمزد هنرمندان می باشد.

توییتر

۶- آیا استثنا هایی برای قوانین کپی رایت موجود است؟

از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

به عنوان مثال در بریتانیا معامله عادلانه (fair dealing) بدین معنی است که گزیده های کوچکی از یک کار دارای کپی رایت را می توان به منظور مطالعه، گزارش اخبار و تدریس مورد استفاده قرار داد. سازمان European Copyright Directive حتی فراتر از این هم می رود و افراد را قادر می سازد که به انتقاد طنز آمیز از کار های دارای کپی رایت بپردازند و از کلیپ های کوتاه برنامه های تلویزیونی یا سرود ها برای تقلید آمیخته با شوخی استفاده کنند.

در حالی که در آن سوی جهان و در نیوزیلند معافیتی برای کمدی و طنز موجود نیست و این کمدین ها و ایجاد کنندگان محتوا را ناامید کرده است.

Mycryptons یک پلتفرم بلاک چین محور است که کاربران می توانند به خرید و فروش کلکسیون های دیجیتال بپردازند و این سایت در رابطه با کپی رایت از معافیت رایج تقلید طنز آمیز و هجو برخوردار است. این پلتفرم کلکسیون هایی را بر اساس افراد مشهور مانند سیاستمداران، مجری های میزگرد ها و نوازندگان ارائه می دهد که تصویری متمایز را گاها همراه با اغراق به منظور ایجاد تاثیر مضحک خلق می کند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا