اخبار بیت کویناخبار عمومی

دادگاه فدرال، تصمیم کمیسیون بورس برای رد درخواست ETF بیت کوین گری اسکیل را زیر سوال برد

قضات دادگاه استیناف فدرال آمریکا هفته گذشته تصمیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار این کشور برای رد درخواست ETF اسپات بیت کوین شرکت گری اسکیل را زیر سوال برد. به عقیده این دادگاه، با توجه به اینکه کمیسیون بورس پیش از این درخواست ETFهای آتی را پذیرفته است، رد درخواست شرکت گری اسکیل ممکن است اشتباه بوده باشد.

به گزارش رویترز، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در ماه ژوئن (خرداد) سال گذشته درخواست گری اسکیل برای تبدیل صندوق بیت کوین این شرکت به یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) را با استدلال عدم تطابق با استانداردهای ضدکلاهبرداری و حمایت از سرمایه‌گذاران رد کرد.

در واکنش به این تصمیم، هیئتی از قضات در دادگاه استیناف ناحیه کلمبیا در واشنگتن، ابهاماتی در رابطه با حکم کمیسیون بورس را مطرح کردند. به عقیده این هیئت، از آنجایی که کمیسیون بورس پیش از این مطابقت ETFهای مبتنی بر معاملات آتی بیت کوین با استانداردهای ضدکلاهبرداری و حمایت از سرمایه‌گذاران را تایید کرده بود و همچنین به این دلیل که هردو نوع ETF آتی و آنی به قیمت بیت کوین وابسته هستند، با درخواست شرکت گری اسکیل باید موافقت می‌شده است.

ETFهای آتی بیت کوین، وابسته به قراردادهای آتی هستند. این دسته از قراردادها بیت کوین را در تاریخی مشخص و با قیمتی معین معامله می‌کنند. با این حال، ETFهای آنی صرفا به قیمت پایه بیت کوین در بازار متکی هستند. طرفداران این نوع صندوق قابل معامله بورسی معتقدند ETF آنی بیت کوین امکان سرمایه‌گذاری در بیت کوین بدون خرید آن به صورت مستقیم را فراهم می‌کند.

نئومی رائو، یکی از قضات این دادگاه در این رابطه گفت:

اگر آژانسی برای بررسی یک درخواست به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد، مشکلی وجود ندارد؛ اما به نظر می‌رسد در اینجا اطلاعات کافی از چگونگی کار این بازارها با یکدیگر وجود دارد با این حال کمیسیون بورس توضیحی مبنی بر اینکه درخواست متقاضی (شرکت گری اسکیل) دارای اشکال است ارائه نکرده است.

دونالد وریلی جونیور، مشاور کل دولت آمریکا در دوران اوباما و مشاور ارشد کنونی شرکت گری اسکیل در این دادگاه مدعی شد ETF آنی بیت کوین، از سرمایه‌گذاران بهتر محافظت می‌کند چراکه مزیت نظارت بر توافق‌نامه‌های نظارتی بورس کالای شیکاگو که در آن معاملات آتی بیت کوین انجام می‌شود را فراهم می‌کند.

امیلی ترو پاریس، مشاور ارشد حقوقی کمیسیون بورس آمریکا اما مدعی است این سازمان اطلاعاتی برای تعیین اینکه آیا توافق‌نامه‌های نظارتی می‌توانند کلاهبرداری و دستکاری احتمالی در بازار اسپات (آنی) را هم شناسایی کنند در اختیار ندارد.

وی با اشاره به اینکه معاملات آتی بیت کوین تنها از سال ۲۰۱۷ آغاز شده است گفت در این مرحله داده‌ها و شواهد در هم تنیده شده است و گاهی اوقات به دو جهت مختلف اشاره دارد.

واکنش دادگاه فدرال به تصمیم کمیسیون بورس درحالی رخ می‌دهد که این کمیسیون در مدت اخیر نظارت خود بر صنعت رمزارزها را تشدید کرده و با محصولات مختلفی از جمله آنهایی که بازدهی به سرمایه‌گذاران در قبال خرید توکن‌های خاصی ارائه می‌دهند مخالفت کرده است.

نتیجه این پرونده می‌تواند موضع کمیسیون بورس در قبال صندوق قابل معامله بورسی آنی بیت کوین را مشخص کند و در صورت رای به نفع گری اسکیل، راه را برای راه‌اندازی ETFهای اسپات بیت کوین باز کند.

کمیسیون بورس آمریکا پیش از این درخواست شرکت‌های فیدیلیتی، اسکای بریج کپیتال و والکری اینوستمنتس را برای راه‌اندازی ETF اسپات رد کرده بود.

استیون مک کلورگ، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت والکری خاطرنشان کرد این شرکت باور ندارد ETF آنی بیت کوین در یک سال آینده تایید شود. سخنگوی شرکت فیدیلیتی نیز اعلام کرد این شرکت مشتاقانه منتظر گفتگوی سازنده با کمیسیون بورس است. نمایندگان شرکت اسکای بریج از صحبت در این باره خودداری کردند.

مایکل سوننشاین، مدیر اجرایی شرکت گری اسکیل انتظار دارد حکم نهایی دادگاه در پاییز امسال صادر شود و پیش‌بینی می‌کند رای در نهایت به نفع گری اسکیل باشد. وی پیش از این در مصاحبه‌ای گفته بود در صورتی که دادگاه از تصمیم کمیسیون بورس برای رد پیشنهاد ETF بیت کوین گری اسکیل حمایت کنند، این شرکت به رای اعتراض خواهد کرد.

بر اساس وب سایت گری اسکیل، صندوق بیت کوین این شرکت که در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شده است، در مجموع ۱۴ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت دارد. با این حال، قیمت هر سهم این صندوق پس از ورشکستگی صرافی FTX حدود ۴۵٪ پایین‌تر از ارزش واقعی خود معامله می‌شود. برای مطالعه بیشتر در خصوص تفاوت ETF بیت کوین با سهام بیت کوین شرکت گری اسکیل، این مقاله را بخوانید.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا