اخبار بیت کوینتحلیل اقتصادی

نرخ تورم ماه می بهتر از انتظارات اعلام شد؛ واکنش اولیه قیمت بیت کوین چه بود؟

آمار مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه می دقایقی پیش در ساعت ۴ عصر سه شنبه ۲۳ خرداد به وقت تهران، از سوی اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) اعلام شد. نرخ اعلامی برای Headline CPI که معادل تورم است، ۴٪ و کمتر از انتظارات بود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

آمار اعلام شده دو بخش Headline CPI (شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی) و Core CPI (شاخص قیمت مصرف‌کننده مرکزی) را شامل می‌شود که از این دو Headline CPI برابر با نرخ تورم در نظر گرفته می‌شود. سبد کالاهای مورد بررسی برای Core CPI بر خلاف Headline CPI کالاهای خوراکی و هزینه انرژی مصرف کنندگان را در بر نمی‌گیرد.

به گزارش میهن بلاکچین، آمار اعلام شده برای Headline CPI (یا همان تورم) ماه می بهتر از انتظارات بود. نرخ اعلام شده برای Headline CPI ماه می (به صورت سال به سال) برابر با ۴٪ است. این در حالی است که برآوردهای بازار نرخ ۴.۱٪ را انتظار داشت. Headline CPI برای ماه آپریل ۴.۹٪ بود. به این ترتیب تورم سال به سال ماه می نسبت به ماه آپریل ۰.۹٪ کاهش داشته است.

تورم ماه می
تورم (Headline CPI) ماه می؛ منبع: تریدینگ‌اکونومیکز

نرخ اعلام شده برای Core CPI ماه می (به صورت سال به سال) برابر با ۵.۳٪ بود که برابر با برآوردهای است.

آمار Core CPI ماه می
آمار Core CPI ماه می؛ منبع: تریدینگ‌اکونومیکز

قیمت بیت کوین به اعلام این آمار واکنش مثبتی نشان داد و به سرعت تا سطح ۲۶٬۴۲۲ دلار بالا رفت. با این حال به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به سطح کلیدی میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای که در حال حاضر روی سطح ۲۶٬۵۱۷ دلار قرار دارد، معاملات شورت باز شده از سوی خرس‌ها باعث سرکوب قیمت شد. در زمان نگارش خبر قیمت بیت کوین ۲۶٬۱۷۵ دلار است.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ساعتی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ساعتی؛ منبع: تریدینگ‌ویو

این آمار اعلامی یکی از فاکتورهای مورد بررسی از سوی فدرال رزرو است که فردا ساعت ۹:۳۰ شب به وقت تهران تصمیم جلسه FOMC در مورد افزایش مجدد یا توقف افزایش نرخ بهره را اعلام می‌کند. با اعلام این آمار مثبت در مورد تورم گمانه‌زنی‌های فعالان بازار نشان می‌دهد که به احتمال بیش از ۹۵٪ نرخ بهره افزایش نخواهد یافت.

گمانه‌زنی در مورد میزان افزایش نرخ بهره
گمانه‌زنی در مورد نرخ بهره هدف پس از جلسه FOMC؛ منبع: CME FedWatch Tool

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا