متوسط مقالات

پذیرش عمومی رمزارز و حوزه دیفای نیاز به بلاک تایم کمتری دارد

زیرساخت بلاک چین کم هزینه، با میزان تاخیر عملکرد پایین و برخوردار بودن از قابلیت مقیاس‌پذیری بالا مواردی هستند که موجب افزایش میزان پذیرش عمومی رمزارز و دیفای به صورت گسترده می‌شود.

شرکت‌های جهانی در تلاش برای فراهم کردن بستر تکنولوژی دفترکل توزیع شده هستند تا بتوانند به کارایی مورد نظر در زمینه پرداخت‌های جهانی و میزان شفافیت زنجیره تامین دست پیدا کنند. تکنولوژی بلاک چین می‌تواند جایگزین فرایند کند مبتنی بر کارهای دفتری شود و علاوه بر این، سطح امنیت را نیز بهبود ببخشد.

با وجود تمام این تفاسیر، پلتفرم‌هایی که امروزه مورد استفاده ما هستند به شکل ضعیفی طراحی شده‌اند. در حال حاضر شبکه‌های مختلف به آسانی دچار ترافیک بالا می‌شوند و این امر منجر به تاخیر میزان عملکرد شده و در نهایت تجربه کاربری فرعی اتفاق می‌افتد.

بر اساس گزارش McKinsey که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد امروزه بیش از ۲۰ میلیارد دستگاه متصل به شبکه در دنیا وجود دارند که همه آنها به مدیریت، ذخیره‌سازی و بازیابی داده نیاز دارند. با این حال، طراحی بلاک چین برای مدیریت کردن این جریان عظیم داده که باعث ایجاد فشار بر روی شبکه‌ها در راستای حفظ سرعت عملکرد و ظرفیت ذخیره‌سازی مد نظر مورد نیاز است را ندارد.

پایدارسازی بلاک چین ها در راستای پذیرش عمومی رمزارز

تکنولوژی بلاک چین

میزان سرعت معاملات برای افزایش میزان پذیرش عمومی رمزارز و بلاک چین و در نتیجه، پایداری آن مهم است. با این حال می‌توان این امر را تبادلی برای حفظ میزان عملکرد دانست.

فاکتورهای بسیار زیادی می‌توانند در به انجام رسیدن تاییدیه تاخیر ایجاد کنند و تراکم شبکه دلیل اصلی این رویداد است. در شرایطی که بسیاری از کاربران معاملات را ارسال کنند، در نتیجه این اتفاق صف‌های نود طولانی‌تری برای اعتبارسنجی پدید می‌آیند. دلیل این امر این است که ماینرها یا استخراج‌کننده‌ها و اعتبارسنج‌هایی که یک شبکه را اداره می‌کنند تایید اعتبار خود را مبتنی بر یک دفترکل مشترک عمومی پایه‌ریزی می‌کنند. این کار منجر به کاهش میزان خطرهای احتمالی می‌شود اما سرعت به انجام رساندن معاملات به ویژه در هنگامی که ترافیک زیادی از مبادلات وجود دارند، قربانی این رویداد می‌شود.

همچنین توسعه‌دهندگان نیز در تلاش برای یافتن راه ذخیره‌سازی دائمی بلاک ها بر روی زنجیره یا چین هستند. افزایش بیش از حد در میزان نیازمندی‌های ذخیره‌سازی می‌تواند منجر به کند و ناپایدار شدن شبکه بشود. یک پروتکل برای اینکه بتواند در مدت زمان کوتاهی یک زنجیره را منتقل و یا بارگیری کند به نودهای مشارکت‌کننده نیاز دارد.

چالش‌های سه گانه فنی پیش روی بلاک چین شامل مقیاس‌پذیری، غیرمتمرکزسازی و امنیت می‌شود. همه توسعه‌دهندگان می‌توانند به دو مورد از این عوامل دست پیدا کنند اما به ناچار باید عامل سوم را قربانی رسیدن به دو مورد دیگر کنند.

ارائه تاییدیه‌های فوری در حال تبدیل شدن به یک عامل مهم برای پذیرش عمومی رمزارز و نتیجتا بلاک چین هستند زیرا نوآوری‌های غیرمتمرکز در حال رقابت کردن تنگاتنگ با راه حل‌های سنتی در بازار هستند. به عنوان مثال در رابطه با خدمات امور مالی میزان بالایی از تقاضا برای شبکه‌هایی که توان عملکرد بالا و تاخیر پاسخ‌دهی کمی دارند وجود دارد. همین بستر می‌تواند به صورت بالقوه توانایی رقابت کردن با شبکه‌های ویزا (Visa) و مستر کارت (MasterCard) که در هر ثانیه ده‌ها هزار معامله پردازش می‌کنند را داشته باشد.

برآورده کردن انتظارات کاربران

تقریبا در طول دو سال گذشته شاهد تحولات و توسعه یافتن‌هایی بودیم که دست‌یابی به تاییدیه فوری را به واقعیت نزدیک‌تر کرده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به دو مورد از بهبود یافتن‌های سطح پروتکل مثل تراکم اثر یا همان امضا و تقاضای پایپلاینینگ (pipelining) بلاک اشاره کرد.

تراکم امضا به اعتبارسنج‌ها این امکان را می‌دهد تا بتوانند به چندین کلید رمزنگاری شده Boneh-Lynn-Shacham دسترسی داشته باشند تا تمامی امضاها را در یک امضای متراکم واحد جای داده و آن را به عنوان یک پیام همتا به همتا منفرد ارسال کنند. یک اعتبارسنج با استفاده از تقاضای پایپلاینینگ بلاک می‌تواند به سرعت تقاضای بلاک جدید را پس از جمع‌آوری دو سوم امضاها به آغاز کند. این بدان معناست که روند تقاضای برای بلاک جدید و فرایند جمع‌آوری یک سوم آخر امضاها به صورت همزمان روی می‌دهد.

نتیجه مبتنی بر شبکه این توسعه یافتن‌ها کاهش قابل توجه میزان زمان نهایی بی‌کار بودن بلاک تا حد یک یا دو ثانیه در محیط یک شبکه اصلی است. با توجه به اینکه به مدت چند دقیقه طول می‌کشد تا بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) در صورت بالا بودن فی یا همان هزینه تراکنش تاییدیه را ارائه دهند، زمان انتظار نهایی دو ثانیه‌ای می‌تواند یک خصوصیت مختل‌کننده و تقریبا فوری به حساب بیاید. برای درک بهتر موضوع می‌توان اینطور گفت که چنین سرعتی می‌تواند انتظارات کاربران را برآورده کرده و کارت‌های اعتباری پلاستیکی که در فروشگاه‌ها استفاده می‌شوند را از بازار جمع کند.

یکی دیگر از راه حل‌هایی که منجر به پذیرش عمومی رمزارز می‌شود و توسط چندین پروژه بلاک چین مورد آزمایش قرار گرفته است شاردینگ نام دارد. شیوه شاردینگ به این صورت است که یک پایگاه داده را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کرده و در نتیجه این عمل، نودها می‌توانند معاملات را سریعتر پردازش کنند و یک دفترکل مشترک را نیز در زمان واقعی به روزرسانی کنند.

شاردینگ به صورت جامع به عنوان بهترین راه حل برای دست یافتن به مقیاس‌پذیری بلاک چین شناخته می‌شود زیرا تعداد معاملات صورت گرفته در هر ثانیه را افزایش داده و به فضای ذخیره‌سازی کمتری برای نودها نیاز دارد. شاردینگ بدون زیر سوال بردن اصل غیرمتمرکزسازی و امنیت، مشکلات پیش روی بلاک چین را رفع می‌کند. منظور از این مشکلات همان یافتن فضای کافی برای ذخیره‌سازی و نگهداری مقدار زیادی از داده‌های انباشت شده است.

در حال حاضر راه حل‌های دیگری نیز در دست بررسی و اکتشاف هستند اما این راه حل‌ها هنوز راه درازی برای به بار نشستن در ابعاد شبکه‌ای پیش رو دارند. محققان دانمارکی برای دست یافتن به زمان نهایی مد نظر برای تایید هر تراکنش که تا حدی همزمان با فرایند تایید بلاک استاندارد است یک راه حل مبتنی بر اعتبارسنجی جداگانه را پیشنهاد داده‌اند. با این وجود، هنوز کارآمد بودن این پیشنهاد در یک شبکه فعال اثبات نشده است.

موضوعی که مطرح کردیم در حقیقت ضرورت اصلی کل این ماجراست. سرعت تایید نهایی بالا قابلیتی را برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) فراهم می‌کند تا بتوانند سریعترین و کارآمدترین برنامه‌ها را در راستای پذیرش عمومی رمزارز واقعی بسازند. برای مثال می‌توان به برایان بروکز (Brian Brooks)، سرپرست دفتر نظارت بر ارز، اشاره کرد که اخیرا در Financial Times مطلبی را در رابطه با دیدگاهش در مورد بانک‌های خودگردان نوشت.

رفع مشکلات سه‌گانه پیش روی بلاک چین

کاهش زمان عملکرد بلاک یا همان بلاک تایم نمی‌تواند و نباید به ضرر امنیت بلاک چین صورت بگیرد. حل کردن مشکلات سه‌گانه بلاک چین به معنای اطمینان حاصل کردن از در اولویت بودن غیرمتمرکزسازی شبکه است. راه حل‌های مطرح شده در این مقاله نشان می‌دهند که این امکان برای یک پروژه بلاک چین وجود دارد تا به غیرمتمرکزسازی، امنیت و تاییدیه‌های بسیار سریع دسترسی داشته باشد.

با استفاده کردن از برنامه‌های غیرمتمرکز و داشتن یک تجربه پرسرعت و پاسخگوی نیازهای کاربران، شاهد میزان بالای رضایت کاربر و افزایش سطح ماندگاری خواهیم بود. انتظار کشیدن به مدت زمان چندین ثانیه و یا حتی چند دقیقه برای به تایید رسیدن یک معامله آخرین چیزی است که در راستای پذیرش عمومی برنامه‌های وب ۳.۰ در ذهن بگنجد.

با توجه به اینکه این تکنولوژی به صورت روزافزون در حال جذب میزان پذیرش عمومی رمزارز در جهان است، دفترکل‌های مشترک مجبور به فراهم کردن کاربردهای جالب توجه خواهند بود. علاوه بر این، مجبور به بهبود بخشیدن اندیکاتورهای عملکرد کلیدی و افزایش میزان بازده سرمایه‌گذاری خواهند بود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا