مقالات

ارز دیجیتال پاسخی در مقابل بحران جهانی است

خسارات و زیان‌های امور مالی سنتی طی شیوع کویید ۱۹ باعث شده تا مزایای ارز دیجیتال بیشتر به چشم جهانیان بیاید.

نسیم نیکلاس طالب (Nassim Nicholas Taleb)، تریدر سابق وال استریت (Wall Street)، در سال ۲۰۰۷ به درجه پروفسوری رسید و در مورد ایده رویداد قوی سیاه یا همان black swan توضیح داد. قوی سیاه به صورت نادر و در نتیجه برخی پیامدها اتفاق می‌افتند و پیش بینی کردن آنها تقریبا غیرممکن است. با این وجود، پروفسور غیرقابل پیش بینی بودن آنها را تصدیق کرد و افزود، که با کمی بازنگری، این رویدادها قابل توضیح خواهند بود.

در سال ۲۰۲۰، تلاقی از اتفاقات ظهور کرد که موجب به وجود آمدن یک رویداد قوی سیاه شد، چیزی که جهان از زمان رکود بزرگ اقتصادی تا کنون شاهد آن نبوده است. این اتفاق حتی بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ را نیز در نظر همگان کوچک جلوه می‌دهد.

طالب پس از بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸، میزان اهمیت در نظر گرفتن عوامل محتمل دخیل در به وقوع پیوستن رویدادهای قوی سیاه را مطرح کرد. همچنین اظهار کرد که در صورت پایه ریزی نادرست و در اصطلاح مصنوعی سیستم‌ها، عواقب چنین رویدادهایی بسیار فاجعه‌بار خواهند بود. طالب به حادثه نابودی خلاقانه اعتقاد داشت و رویداد قوی سیاه را در مقابل وقوع چنین حادثه‌ای، کم خطرتر می‌دید.

اقتصاد جهانی به دلیل دور بودن از رکود به مدت ۱۲ سال، ثابت کرده است که قادر به مقابله کردن با حملاتی نیست که اتفاقات بی‌سابقه اخیر بر سر آن تحمیل کرده‌اند. شدت تاثیرات بحران کرونا، درست بودن این امر را به طالب ثابت کرده‌اند.

شرایط متزلزل اورژانس سلامت، مجموعه‌ای از شوک‌های به هم پیوسته را نمایان کرده است که همزمان با سایر پدیده‌های در حال وقوع، باعث شده تا سیستم مالی جهانی همچنان در پیامدهای حاصل از این رویدادها باقی بماند.

بیت کوین (BTC) دقیقا برای همین شرایط طراحی شده است.

رویداد متزلزل: یک همه گیری ۱۰۰ ساله

ویروس کرونا روی قیمت ارزهای دیجیتال چه تاثیری می‌گذارد

ویروس کرونا از ووهان چین، به سایر بخش‌های این کشور در طی جشن سال نو شیوع پیدا کرد و به زودی راه خود را به سراسر جهان باز کرد. پس از درگیر شدن چین، کره جنوبی و ژاپن با این بیماری، ایالات متحده، بریتانیا، ایتالیا، ایران و اسپانیا با این ویروس دست و پنجه نرم کردند.

آسیب‌های به جا مانده از این همه‌گیری، غیر قابل توصیف است. با نزدیک شدن به پایان ماه آوریل، شاهد این هستیم که این بیماری بیش از ۲۵ میلیون آمریکایی را بی‌کار کرده و در اکثر نقاط کشور آنها را مجبور به اعمال قرنطینه کرده است. پایتخت مالی این کشور، پس از ووهان و شمال ایتالیا هم‌اکنون به مرکز بحران شدید این ویروس تبدیل شده است. این ویروس سیستم بهداشت و درمان اسپانیا را از توان انداخت و آن را شدیدا تحت الشعاع قرار داد و تنها در طول ۵ ماه، جان ۲۰۰۰۰۰ نفر را در سراسر جهان گرفت.

پیامد اول: بسته‌های انگیزشی

با وجود تعدیل بی‌سابقه نیروهای کار و بسته شدن اماکن کاری، دولت‌ها بسته‌های انگیزشی و در واقع امدادی را برای کمک به شهروندان خود در دوره قرنطینه تدارک دیدند. بر اساس اظهارات دفتر کنگره بودجه ایالات متحده، صورت حساب چهارمین بسته انگیزشی کنگره به مبلغ ۵۰۰ میلیارد دلار، علاوه بر هزینه بسته بندی و کاهش میزان مالیات‌ها، کل مبلغ بسته‌های امدادی در کشور را به ۲.۴ تریلیون دلار رسانده است.

در سطح جهانی، دولت‌ها تزریق بیش از ۸ تریلیون دلار پول نقد را برای مشاغل کوچک و خانواده‌ها متعهد شده‌اند. آلمان و ایتالیا بیش از ۳۰ درصد از تولیدات ناخالص داخلی خود را به درمان کرونا ویروس اختصاص داده‌اند.

با مختل شدن کار بخش‌های مسافرتی و خرده فروشی و تعلیق تقریبی تمام فعالیت‌های تجاری و بازرگانی، تاثیرات اقتصادی و پیامدهای این همه‌گیری، اگر نخواهیم بگوییم مساوی با ۱۰ سال گذشته، می‌توان گفت برابر با کل مشکلات اقتصادی سال گذشته است.

پیامد دوم: هجوم بانک‌های مرکزی به سمت چاپگرها

بخش رزرو فدرال ایالات متحده، نرخ بهره را در اواسط ماه مارس به صفر رساند زیرا مشخص شد که این ویروس وارد جریان زندگی آمریکایی‌ها و بازارها شده است. این بخش، یک برنامه ۷۵۰ میلیارد دلاری تسهیل کمی، را برای رونق بخشیدن به سیستم مالی راه اندازی کرد.

ژاپن تعهدات خود را نسبت به تسهیل کمی بازنگری کرد و بانک ژاپن به مدت بیش از یک دهه است که این تعهدات را دنبال می‌کند. بانک انگلیس، بانک مرکزی اروپا و بانک مردم چین نیز از این روش پیروی کردند. با وجود کاهش ناچیزی از ضعف پولی در اقتصادهای بزرگ جهان که به سبب بحران مالی جهانی به وجود آمده است، اینطور به نظر می‌رسد که تسهیل کمی در حال شناخته شدن به عنوان روال روزمره و نرمال جدید دنیا است.

طالب پیشنهاد می‌کند که اجازه بدهیم تا سیستم‌های ضعیف زمین بخورند تا اقتصادها توشه مورد نیاز برای مقابله با موج‌های محتمل سنگین پیش رو را داشته باشند. در پی فروپاشی Lehman Brothers، به نظر می‌رسد که کسی به توصیه‌های او توجه نکرده است. راه‌های بسیار کمی برای مقابله با این بحران، جدا از چاپ پول برای خرید دارایی‌ها، باقی مانده است.

بازارهای سهام به هیچ عنوان خرید نمی‌کنند. این در حالیست که آنها تا حدی در کار خود بهبود یافته‌اند. در ۲۳ ماه مارس شاهد سقوط ۳۴ درصدی S&P 500 آن هم از اوج خود در ماه فوریه بودیم.

معاملات نفتی شدیدا نزولی بود و دلیل این امر بیشتر بودن عرضه نسبت به تقاضا می‌باشد و همچنین هزینه نگهداری و انبار کردن آن نیز بسیار بالا است. شکست مذاکرات عربستان صعودی و روسیه، موجب افزایش میزان تولید نفت در جهان شد و درست در همین زمان، COVID-19 باعث شد تا دولت‌ها اقتصاد خود را بسیار محدود کنند و در نتیجه نیاز آنها به منابع انرژی، نسبت به حد معمول بسیار کاهش یافت.

رویداد ارز دیجیتال همزمان: شوک تامین ذخایر عرضه بیت کوین

چرا هاوینگ بیت کوین رخ می دهد

در اواسط ماه می، پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ BTC کاهش یافت. نیمه سوم سال باعث می‌شود تا صادرات سالانه بیت کوین به نرخی کاهش پیدا کند که نسبت سهام به گردش آن، به اندازه‌ای حدود طلا برسد. مدیر صندوق بودجه ارز دیجیتال Grayscale، بالاترین میزان رشد خود را در سه ماه اول سال ۲۰۲۰ ثبت کرد.

چت‌ها یا همان گفتگوهای مربوط به حیطه بیت کوین در توییتر در ماه فوریه تحت تاثیر کرونا ویروس، و در ماه مارس تحت تاثیر طلا قرار گرفتند و اخیرا شاهد کاهش تا نصف موضوعات مربوط به این حیطه بوده‌ایم. بیت کوین تنها دارایی است که از اواسط ماه مارس، به طور کامل از پیامدهای ویروس کرونا بیرون آمده و سرپا شده است.

لحظات حیاطی بیت کوین

گفتگوها در مورد بزرگ‌ترین وعده بیت کوین، از زمان اختراع شدن آن تا کنون، بسیار زیاد شده‌اند. برای برخی از افراد، بیت کوین یک راه برای حفاظت در برابر تورم است. برای سایرین، راه فراری از زیرساخت‌های فاسد و ناکارآمد بانک‌ها و خدمات مالی به حساب می‌آید. برخی دیگر از افراد می‌خواهند در این زمینه سرمایه گذاری کنند. و بعضی از افراد ترجیح می‌دهند تا از آن برای خرید و فروش استفاده کنند.

در حقیقت، بیت کوین می‌تواند در جایگاه هر یک از این موارد، برای افراد مختلف باشد. با صرف نظر کردن از آن چیزی که بیت کوین برایش ساخته شده است، کاملا واضح است که شرایط فعلی نشان دهنده ترازی از خطرات و ریسک‌های متعددی هستند، که بیت کوین در برابر آنها از ما حفاظت می‌کند.

جهان در حال رویارویی با انبوه احکام قانونی و نفت است. اما عرضه بیت کوین در خلاف جهت در حال روی دادن است. ایده بیت کوین، الهام گرفته از شرایط نامساعد یک بحران مالی و عدم وجود اعتماد به پول کنترل شده متمرکز است.

زمان درخشش بیت کوین فرا رسیده است. و اینکه آیا بیت کوین خواهد درخشید یا خیر؛ مشخص می‌کند که آیا به مرکز توجه سرمایه گذاری آینده تبدیل خواهد شد و یا تنها به یک داستان تاریخی کوتاه مدت مبدل می‌شود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا