اخبار عمومی

انتقاد گسترده فعالان بازار کریپتو از ایردراپ STRK؛ واکنش توسعه‌دهندگان استارک نت چه بود؟

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، شبکه استارک نت در روز قبل اعلام کرد که از هفته آینده ایردراپ خود را توزیع می‌کند. با این حال بسیاری از کاربران این شبکه از روند ایردراپ و نحوه توزیع توکن‌های استارک‌ نت انتقاد کردند.

به نقل از دیکریپت، استارک نت قصد دارد در ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) یعنی کم‌تر از ۲ ماه بعد از ایردراپ STRK در ۲۰ فوریه (۱ اسفند)، بیش از ۱.۳ میلیارد توکن STRK اختصاص داده‌شده به سرمایه‌گذاران خود را آنلاک کند. این مقدار توکن ۱.۳٪ از کل عرضه STRK را تشکیل می‌دهد و انتقادات زیادی را در پی داشته است.

معمولا در پروژه‌های کریپتویی ایردراپ سرمایه‌گذاران به مدت طولانی‌تری (حدود ۱ سال) انجام می‌شود تا آن‌ها در بلندمدت به پروژه متعهد بمانند و رمزارزها با نوسان زیادی مواجه نشوند. در نتیجه استراتژی استارک نت انتقادات زیادی را در پی داشته است. کاربری به اسم لوپیفای (Loopify) گفته است:

واقعا قرار است چنین اتفاقی بیفتد؟

ایردراپ استارک نت برای توسعه‌دهندگان، استیکرهای اولیه اتریوم و فارمرها خیلی خوب بود.

اما استراتژی آن برای سرمایه‌گذارها همه چیز را تغییر می‌دهد.

توکن‌های سرمایه‌گذارهای استارک نت فقط ۲ ماه قفل می‌شود.

توییت لوپیفای
توییت لوپیفای – منبع: پلتفرم اکس

الی بن ساسون (Eli Ben-Sasson)، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل Starkware، در واکنش به این انتقادها اعلام کرد که ساختار ایردراپ استارک نت معمولی نیست، اما نشان‌دهنده نقاط قوت آن است؛ نه نقاط ضعف. او ادامه داد:

توکن آنلاک سرمایه‌گذاران و اعضای تیم استارک نت ممکن است غیر استاندارد باشد اما ما ساختار متفاوتی داریم و مثل بقیه پروژه‌ها به چنین مسائلی نگاه نمی‌کنیم.

با این حال کاربری به اسم «Wazz» با انتشار تصویر زیر اعلام کرد:

این دیگر چه نموداری است؟ این فقط یک نمونه از پروژه‌هایی است که توکنومیکس خود را ناعادلانه درست می‌کنند. کمیسیون بورس آمریکا باید این پروژه‌ها را بررسی کند؛ نه اینکه از صرافی‌ها شکایت کند.

عرضه در گردش توکن استارک نت
عرضه در گردش توکن استارک‌ نت – منبع: توییت Wazz

با این حال بن ساسون خاطرنشان کرد:

مردم نگران این هستند که تیم Starkware یا اکوسیستم استارک نت به توسعه آن‌ها ادامه می‌دهند یا خیر. به عنوان مدیرعامل Starkware باید بگویم که تمام ۱۵۰ کارمند Starkware و تیم توسعه‌دهنده آن فقط به رشد استارک نت فکر می‌کنند. من شغل بسیار پردرآمد خودم به عنوان استاد دانشگاه را برای انجام این کار ترک کردم و به عقب بر نمی‌گردم.

او تاکید کرد که قفل کردن توکن‌های سرمایه‌گذاران و اعضای تیم استارک‌ نت باعث نمی‌شود تاثیر توکن آنلاک آن بر STRK کاملا از بین برود و نوسانات ناشی از آن یک سال بعد هم اتفاق می‌افتد. بن ساسون خاطرنشان کرد که استارک نت باور دارد توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران آن شایسته دریافت پاداش هستند و ادامه داد:

وقتی از تعهد بلندمدت خودمان برای توسعه استارک نت مطمئن هستیم، واقعا درست نیست که توکن آنلاک‌ها را بی‌جهت به تعویق بیندازیم.

علاوه بر این بسیاری از کاربران هم نسبت به واجد شرایط نشدن در ایردراپ استارک نت اعتراض کرده‌اند. بعضی از کاربران هم پیشنهاد داده‌اند که افراد، اعتراض خود را به آدرس ایمیل این شبکه به نشانی «provisionsupport@starknet.org» ارسال کنند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا