مبتدی مقالات

تکرار اتفاق توییتر؛ مراقب کلاهبرداری در اینستاگرام باشید

بازار ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بودن، مستعد انجام کلاهبرداری است. چند هفته اخیر شاهد کلاهبرداری گسترده در توییتر بودیم که طی آن بسیاری از حساب‌های کاربری افراد سرشناس هک شد. اخیرا نشانه‌هایی از وقوع کلاهبرداری مشابه در شبکه اجتماعی اینستاگرام به چشم می‌خورد.

۱.۳ میلیون پست اینستاگرامی با هشتگ کوین بیس Coinbase# منتشر شده که بخش عمده‌ای از این پست‌ها غیرقانونی و کلاهبرداری است. کوین‌بیس در پستی کوتاه اظهار داشت که هیچ فعالیت تبلیغاتی در اینستاگرام نداشته است و به مردم هشدار داده است که مراقب دارایی خود باشند:

ما در حال حاضر هیچ کمپین تبلیغاتی فعال در شبکه‌های اجتماعی نداریم.

کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال این‌ بار در اینستاگرام

کلاهبرداری ارز دیجیتال

اینستاگرام هیچ مسئولیتی را در زمینه پست‌های کلاهبرداری برعهده نمی‌گیرد و به نظر می‌رسد که در سیاست‌هایش، طرحی برای رفع این مشکل وجود ندارد. تلاش برای حذف پست‌های کلاهبرداری گاهی اوقات به ضرر کارآفرینان و فعالان این حوزه در اینستاگرام ختم می‌شود. ریچل سیگل (Rachel Siegel) از فعالان حوزه بلاکچین و بازار ارزهای دیجتال که در شبکه‌های اجتماعی با نام کاربری Crypto Finally شناخته می‌شود، یکی از مثال‌های قربانی شدن کارآفرینان در اینستاگرام است. او در ماه جولای از فعالیت در این شبکه اجتماعی منع شد. این در حالی بود که برای چند روز متوالی او در میان سه فعال برتر بازار ارزهای دیجیتال قرار داشت؛ اما در نهایت از دسترسی به حساب کاربری اینستاگرام خود منع شد. او پس از طرح مسئله با پشتیبانی اینستاگرام موفق به فعالیت مجدد در حساب کاربری خود شد و در این باره گفت:

به نظر من اینستاگرام باید در برخورد با حساب‌هایی که هویت جعلی دارند تجدید نظر کند. در حال حاضر تعداد بسیار زیادی حساب کاربری جعلی به نام من ایجاد شده که در اینستاگرام آزادانه مشغول فعالیت هستند. من از راه‌اندازی مجدد حساب کاربری خود در اینستاگرام خوشحالم، اما معتقدم باید اقدامات پیشگیرانه جدید اعمال شود تا از کاربران در برابر کلاهبرداری و جعل هویت محافظت کند. مسدود کردن حساب کاربری خالق اصلی یک کسب و کار فقط مشکل را پیچیده‌تر می‌کند.

سیگل تنها فردی نبود که از کلاهبرداری و جعل هویت در اینستاگرام لطمه خورد. Catalina یکی دیگر از فعالان حوزه رمزارزها در این شبکه اجتماعی نیز برای مدتی به حالت تعلیق درآمده بود.

کلاهبرداری‌ های رایج در اینستاگرام

باید جانب انصاف را رعایت کرد؛ در دوران کرونا به دلیل استفاده بیشتر مردم از فضای وب، کلاهبرداری‌های صورت گرفته در این شبکه‌ها به صورت فزاینده رشد داشته است. طبیعتا با گسترش فعالیت‌های کلاهبرداری در اینستاگرام و توییتر، ابزارهای مقابله با آن نیز باید بروز شود. یکی از کلاهبرداری‌های رایج در دوران کرونا، دریافت پول برای تامین لوازم بهداشتی و دارو در مناطق محروم است. عموما این پول‌ها به صورت ارزهای دیجیتال دریافت می‌شود.

 روش رایج دیگری که در کلاهبرداری اینستاگرام و توییتر استفاده می‌شود، اعطای ارز دیجیتال رایگان است. به دلیل شیوع ویروس کرونا و آسیب‌های اقتصادی که افراد به دلیل رکود در بازار متحمل شده‌اند، تبلیغات راه‌های رایگان کسب ثروت، بیت کوین رایگان، یا اعطای رایگان دیگر ارزهای دیجیتال بسیار رایج شده‌است. هک حساب‌های کاربری افراد سرشناسی مثل اوباما و بیل گیتس و… و اعطای بیت کوین رایگان یکی از مشهورترین مثال ها در این مدل کلاهبردی‌ها است. اینستاگرام هیچ برنامه مشخصی برای جلوگیری این نوع کلاهبرداری ها نداشته و مجرمان آزادانه در این شبکه اجتماعی فعالیت می‌کنند. با این وجود، شبکه اجتماعی اینستاگرام همچنان جزو شبکه‌های اصلی در حوزه ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید. مخصوصا در قاره امریکا بسیاری از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین از طریق این شبکه اجتماعی با دنبال کنندگان خود در ارتباط هستند.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا