اخبار خارجی

کاهش حجم معاملات در بازار رمز ارزها؛ یک سنگ کوچک می‌تواند موج جدیدی راه بیاندازد

به نظر می‌رسد که بازار رمزارزها نسبتا آرام و بی‌سروصدا شده است. حجم معاملات در بسیاری از رمزارزهای مهم کمتر از ماه‌های قبل است. نتیجه نهایی این است که حتی مقدار سرمایه اندکی می‌تواند منجر به نوسان در بازار رمز ارزها شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، فوریه سال قبل قیمت بیت کوین ۴۷,۰۰۰ دلار بود. حجم معاملات روزانه در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در آن زمان مجموعا ۶۲ میلیارد دلار و ارزش بازار نیز تقریبا ۸۴۰ میلیارد دلار بود. در نتیجه، حجم معاملات تقریبا ۸٪ کل ارزش بازار بیت کوین بود.

روز چهارشنبه ۹ فوریه ۲۰۲۲ (۲۰ بهمن) قیمت بیت کوین ۴۴,۰۰۰ دلار و ارزش بازار آن نیز ۸۳۷ میلیارد دلار بود. در عین حال، حجم معاملات روزانه بیت کوین فقط ۲۹ میلیارد بود که ۳٪ از ارزش بازار این رمزارز محسوب می‌شود.

این نکته که اکنون ارزش بازار تقریبا مشابه با سال گذشته است نشان می‌دهد که کاهش نسبی حجم معاملات بازار رمزارزها لزوما به دلیل قیمت بیت کوین نیست.

کاهش حجم معاملات نسبت به ارزش بازار برای اتر شدیدتر بوده است. سال گذشته این نسبت به طور میانگین در روزهای فوریه ۲۰٪ بوده، اما اکنون به ۴٪ کاهش یافته است.

حجم معاملات نسبت به ارزش بازار رمزارزها
حجم معاملات نسبت به ارزش بازار رمزارزها

حجم معاملات در صرافی‌ها با ارزش بازار رمزارزها افزایش نیافته است. سال گذشته، حجم معاملات روزانه نسبت به ارزش بازار رمزارزهای بایننس کوین، کاردانو، سولانا و آوالانچ به ترتیب ۲۲، ۲۵، ۹ و ۱۷ درصد بود. این مقدار طی ۳۰ روز گذشته به ترتیب ۲، ۵، ۶ و ۴ درصد بوده است.

از آنجایی که این اطلاعات شامل صرافی‌های غیرمتمرکز نیز می‌شود، کاهش معیار مذکور نمی‌تواند به دلیل پیدایش و رشد حوزه دیفای باشد. علی‌رغم این موضوع، حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز در فوریه ۲۰۲۱ بیشتر از ۶۰ میلیارد دلار بود که اندکی بیشتر از ۲ میلیارد دلار در هر روز می‌شود. در ماه ژانویه، کل حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز ۱۰۰ میلیارد دلار بود که روزانه اندکی بیشتر از ۳ میلیارد دلار می‌شود.

اتر که مهم‌ترین رمزارز در دیفای محسوب می‌شود، طی ۶ ماه گذشته، میانگین حجم معاملات روزانه ۱۵.۶ میلیارد دلاری داشته است، اما این مقدار بسیار کمتر از میانگین حجم معاملات ۳۸ میلیارد دلاری سال گذشته است.

در خصوص دیفای نیز می‌توان گفت که نسبت‌های عنوان‌شده، کاهش شدیدی داشته‌اند. یونی‌سواپ که سهم عمده‌ای از تراکنش‌های دیفای را به خود اختصاص داده است، سال گذشته ارزش بازار ۶.۸ میلیارد دلار و حجم معاملات روزانه ۱.۵ میلیارد دلاری داشت. اکنون ارزش بازار این رمزارز ۴.۷ میلیارد دلار و حجم معاملات آن ۱۰۴ میلیون دلار است. البته شرایط برای آوه و سایر رمزارزهای حوزه دیفای همانند یونی‌سواپ است.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا