مبتدی مقالات

وضعیت بازار کریپتو نسبت به بازار سهام جهانی چگونه است ؟

اندازه، نقدینگی و رشد بازار کریپتو (crypto markets) هنوز در مراحل ابتدایی خود می باشد. حتی هنوز هم فعالیت هایی که در حوزه ارز های دیجیتال انجام می شود، به نسبت فعالیت ها و اقدامات حوزه دارایی های سنتی بسیار اندک است.

حجم بازار های سهام جهان بسیار بیشتر از بازار های کریپتویی است

بازار های کریپتویی

بازار های سهام جهانی در خلال سال ۲۰۱۹ به رشد خود ادامه دادند؛ علیرغم اینکه ترس هایی هم در مورد اصلاح در این بازار ها موجود بود. تقریبا طی یک هفته، بازار سهام رشدی در حدود ۱۰ برابر حجم بازار کل ارز های دیجیتال داشت. این رشد در خلال هفته آخر سال میلادی صورت گرفت و حدودا ۷۰۰ میلیارد دلار بر سرمایه موجود در بازار های سهام اضافه شد.

دارایی های سنتی مدت های زیادی است که موجود هستند و برنامه ریزی های زیادی در مورد آنها صورت گرفته است. این دارایی ها زیر نظر تعدادی از بزرگترین اقتصاد های جهان مشغول فعالیت هستند. از طرف دیگر، بازار های کریپتویی هنوز در مرحله کشف قیمت در برابر ارز های فیات هستند. هیچ مقیاس ارزشی معینی وجود ندارد که بتوان آن را به بیت کوین (bitcoin) یا دارایی های کریپتویی دیگر اعمال کرد.

سال ۲۰۲۰ و خوش بینی در مورد بازار سهام ایالات متحده

پیش بینی می شود که بازار سهام ایالات متحده در ۲۰۲۰ هم پر سود باشد، هر چند که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ احتمالا هیجانات و سودآوری کمتری را شاهد خواهیم بود. داده ها نشان می دهد که اقتصاد ایالات متحده رکود و کسادی را کنار زده و خوش بینی ها در مورد سال ۲۰۲۰ ادامه دارد.

واکنش بیت کوین در قبال حرکت سهام و اوراق قرضه چندان قابل پیش بینی نیست. در حال حاضر، تنها سرمایه گذاران جوان هستند که مقداری از پورتفولیوی (portfolio) خود را به بیت کوین اختصاص داده اند. بیت کوین تنها از طریق معاملات آتی به طور گسترده ترید می شود و هنوز هم دلایلی برای نگهداری کوین های فیزیکی مطرح است.

سرمایه گذاری در بازار کریپتو می تواند نسبت به بازار های سهام سودآوری بیشتری داشته باشد. علیرغم رشد بسیار زیاد پاره ای از سهام در دهه اخیر، بیت کوین به عنوان پر بازده ترین سرمایه در دهه اخیر باقی مانده است. اما وقتی صحبت از حرکت های کوتاه مدت می شود، سرمایه گذاری در سهام هنوز هم بهتر است و امنیت بیشتری دارد.

بیت کوین هنوز نتوانسته است که به وضعیت طلا برسد. البته ناگفته نماند که بیت کوین در دهه اخیر برای خود مشروعیت کسب کرد. اینک بانک های مرکزی توجه بیشتری به پتانسیل بازار های کریپتویی و دارایی های دیجیتال می کنند، اگرچه سهم این بازار ها در مقایسه با بازار های مالی جهان اندک است.

اندازه بازار مالی سنتی راه را برای ورود سرمایه به بیت کوین در آینده باز خواهد کرد. سرمایه ای که هم اینک در بازار های مالی سنتی خوابیده است، در صورت ورود به بیت کوین، نوسانات عظیمی را ایجاد خواهد کرد. نظر شما در مورد عملکرد بازار های سهام و فرصت های پیش روی بازار های کریپتویی چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا