چرا لازم نیست که ارز دیجیتال با پول حکومتی رقابت کند؟

همزمان با تسریع بحران مالی جهان، ارز دیجیتال (cryptocurrency) دوباره مورد توجه عموم قرار گرفته است. اینک مردم در مورد ارز دیجیتال بانک‌های مرکزی، تورم عظیم و جستجو برای پناهگاهی ایمن صحبت می‌کنند. امروزه این سوال قدیمی دوباره برای برخی از مردم مطرح شده که ما در حالی که پول حکومتی داریم، چه نیازی به ارز‌های دیجیتال داریم؟ این سوال از یک نکته اساسی چشم‌پوشی می‌کند و آن نکته این است که ارز دیجیتال جایگزینی برای پول‌های حکومتی نیست؛ بلکه جایگزینی برای سیستم مالی سنتی است. ارز‌های دیجیتال عمدتا با تکیه بر فناوری انقلابی بلاک چین ایجاد شده‌اند.

ارز دیجیتال محصول جدیدی نیست، بلکه الگوی جدیدی است

ارز دیجیتال بیت کوین بلاک چین ارز فیات بانکداری سنتی سیستم مالی

ارز دیجیتال روش کاملا جدیدی برای مدیریت امور مالی ایجاد می‌کند. با استفاده از این ارز‌ها، نیازی به واسطه برای انتقال پول از فردی به فرد دیگر نیست. در این حالت، به جای استفاده از پول حکومتی که مانند سند شخص ثالث است، از توکن‌هایی رمزگذاری شده استفاده می‌شود که دقیقا شبیه یک دارایی هستند. این تنها تفاوت بین ارز دیجیتال و پول حکومتی نیست؛ اما تفاوت چشمگیری است.

وقتی که صحبت از پول حکومتی می‌شود، این پول به نوعی پشتوانه نیاز دارد و در این صورت است که ارزش پیدا می‌کند. اما بیت کوین مانند یک درخت می‌ماند که ما وجودش را احساس می‌کنیم، کدش را بررسی می‌کنیم و جریان آن بر روی بلاک چین را مشاهده می‌کنیم. پس چنین پولی نیازی به پشتوانه ندارد.

ارز دیجیتال یک فناوری کاملا جدید است

ارز دیجیتال برای بسیاری از مردم منطقی به نظر نمی‌رسد؛ اما این ارز به بهبود وضعیت موجود نمی‌پردازد و پیشرفتی در ادامه پیشرفت‌های طبیعی نیست. ارز دیجیتال روشی کاملا نوین برای حل مشکلات موجود است.

ارز دیجیتال هنوز به خوبی درک نشده و بسیاری از پتانسیل‌های آن انتزاعی باقی مانده است. زمانی را تصور کنید که فناوری‌هایی مانند الکتریسیته و کامپیوتر برای اولین بار ظاهر شدند. عده زیادی در آن زمان این فناوری‌ها را نوعی گرایش زودگذر می‌دانستند؛ اما به مرور زمان این فناوری‌ها کارکرد خود را نشان دادند و وارد زندگی مردم شدند.

فناوری‌ها به این دلیل موفق می‌شوند که مردم کارهای باارزشی به وسیله آنها انجام می‌دهند، نه این که این فناوری‌ها یک ارزش ذاتی و یا قابل اندازه‌گیری داشته باشند. مثلا اینترنت به این دلیل مورد استفاده عموم قرار گرفت که روش جدیدی را برای مبادله اطلاعات ایجاد می‌کرد.

درک این فناوری‌های جدید برای مردم مقداری زمان‌بر است. مردم مفهوم پشت این فناوری‌ها و کالا‌ها و خدمات حاصل از آنها را درک نمی‌کنند و گذشت زمان نگرش مردم را تغییر می‌دهد.

از ارز‌های دیجیتال بانک‌ها نترسید

ارز دیجیتال بیت کوین بلاک چین ارز فیات بانکداری سنتی سیستم مالی

بعضی افراد نگران ارز‌های دیجیتال بانک‌ها هستند و فکر می‌کنند که این ارز‌ها در نهایت باعث منسوخ شدن ارز دیجیتال می‌شوند و یا در کمترین حالت، استیبل کوین‌ها را از میان بر می‌دارند. اما من چنین نظری ندارم و به نظرم ارز‌های دیجیتال بانک‌های مرکزی تکامل می‌یابند؛ درست مانند ماشین بخار که تکامل یافت و امروزه دیگر از آن استفاده نمی‌شود.

اتومبیل‌های بخار در قرن نوزدهم با ماشین‌های دارای موتور احتراق داخلی رقابت می‌کردند؛ اما به مرور زمان اتومبیل‌های دارای موتور احتراق داخلی برنده شدند. دلیل برنده شدن آنها این بود که مزایای عملی زیادی داشتند و دارای جامعه بزرگی از توسعه‌دهنده‌ها بودند.

حکومت‌ها امروز فکر می‌کنند که هدف از ارز دیجیتال تنها ایجاد روشی بهتر برای ارسال و دریافت پول توسط مردم است. ورود سیستم مالی سنتی به بلاک چین به نفع پول حکومتی نیست و به ضرر آن تمام خواهد شد. ارز دیجیتال چابک‌تر و انعطاف‌پذیر‌تر از ارز دولتی است و افراد خلاق زیادی برای بهبود آن تلاش می‌کنند. هر فردی می‌تواند در هر زمان و با استفاده از لپ تاپ خود، یک سیستم مالی جدید ایجاد کند.

از طرف دیگر، حکومت‌ها زمان زیادی برای تصویب کردن یک طرح نیاز دارند و تازه بعد از تصویب هم زمان زیادی برای اجرای آن لازم خواهند داشت. این بدین معنی نیست که ارز‌های دیجیتال بانک‌های مرکزی کار نمی‌کنند؛ امروزه می‌بینیم که کشوری مانند چین ارز دیجیتال خود را ایجاد کرده و به سرعت در حال پیشرفت است. منظور من این است که تنها به خاطر این اقدام حکومت‌ها نباید نگران سرنوشت و آینده ارز دیجیتال بود.

ارز دیجیتال و فیات می‌توانند با هم وجود داشته باشند

ارز دیجیتال بیت کوین بلاک چین ارز فیات بانکداری سنتی سیستم مالی

Email جهان را متحول کرد، اما بسیاری از مردم هنوز به خدمات پست متکی هستند. بسیاری از کسب و کار‌های آنلاین برای تحویل کالا‌ها و خدمات خود به مردم، از پست استفاده می‌کنند و به همان روش‌های سنتی متکی هستند. وقتی ایمیل و خدمات پستی می‌توانند با همدیگر وجود داشته باشند؛ ارز دیجیتال و فیات هم در یک سیستم نوین مالی می‌توانند در کنار همدیگر کار کنند.

به جای این که در مورد این فکر کنید که آیا ارز‌های دیجیتال جایگزین ارز‌های فیات خواهند شد، به این فکر کنید که چگونه با استفاده از ارز‌های دیجیتال، هر فردی می‌تواند سیستم مالی خود را ایجاد کند و در این میان نیازی به حکومت، بانک و یا هیچ واسطه دیگری نخواهد داشت.

لازم نیست که در آینده کارت اعتباری خود را دور بیاندازید. کارت اعتباری شما می‌تواند در کنار ارز دیجیتال کار کند؛ همانطور که امروزه پروژه‌هایی در حال ادغام این دو هستند. پول حکومتی در آینده هم کاربرد‌های زیادی خواهد داشت و در کنار ارز‌های دیجیتال می‌تواند به حیات خود ادامه بدهد.

اما چه مدت طول می‌کشد تا ارز‌های دیجیتال به پذیرش عام برسند؟

در آینده، کسب و کار‌های بیشتری ارز دیجیتال را به جای پول سنتی می‌پذیرند و بنابراین مهم نخواهد بود که شما چه نوع پولی را مورد استفاده قرار خواهید داد. شما ممکن است مقداری ارز دیجیتال مختلف داشته باشید و هر کدام از آنها در کنار پول حکومتی، عملکرد خاص خود را داشته باشد.

شما از ارز دیجیتال برای انجام چیز‌هایی استفاده خواهید کرد که به ارز دیجیتال نیاز دارند و از پول حکومتی هم در موارد استفاده خود استفاده خواهید کرد. این قضیه برای شما کاملا بدیهی خواهد بود. در آن زمان مردم به این فکر نمی‌کنند که چرا افراد به ارز دیجیتال نیاز دارند؛ بلکه به این فکر خواهند کرد که چرا افراد باید به پول حکومتی نیاز داشته باشند؟

امیدواریم که خواندن این مقاله مفید واقع شده باشد. فراموش نکنید که نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع hackernoon wikipedia
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر