مقالات عمومی

مهم ترین اتفاقاتی که در سال ۲۰۱۹ برای ارزهای دیجیتال افتاد چه بود؟

سال ۲۰۱۹ تقریبا تمام شده و در این سال هم مثل سالهای گذشته فضای کریپتو شامل اتفاقات خوب و بد بود. گمانه زنی ها و انتقادات فراوانی وجود داشت که برای برخی افراد و پروژه ها کارآمد بود و برای برخی دیگر با شکست همراه بوده است. برخی از تریدر ها مقدار زیادی سود کسب کردند، در حالی که برخی از آنها ضرر های عظیمی داشتند. در میان تمام این اتفاقات، جهان کریپتو به خودی خود پیشرفت هایی در جهت بهتر شدن دارد.

بازار ارز دیجیتال بسیار پرنوسان بوده است و در آن باید انتظار اتفاقات غیرمنتظره را داشته باشید. اما ارزش بازار ارز دیجیتال با ۱۹۷ میلیارد دلار، افزایش زیادی داشته است. ارزش بازار بیت کوین که مهمترین ارز دیجیتال است از ۱۳۴ میلیارد دلار به ۱۵۴/۶ میلیارد دلار رسید و دوباره به ۱۳۷ میلیارد دلار سقوط کرد. در سال ۲۰۱۹ ارزش بازار آلتکوین ها میان ارز های برتر مانند اتریوم (ETH)، ریپل (XRP)، ترون (TRX) و BNB متمرکز شده است. نه تنها ارزش بازار بلکه رتبه های آنها نیز تغییر داشته است.

تتر(USDT) اولین استیبل کوینی است که از نظر ارزش بازار به ۵ ارز دیجیتال برتر راه یافت. این ارز برای رسیدن به این نقطه از بیتکوین کش (BCH) و لایت کوین (LTC) بهتر عمل کرده است. با در نظر گرفتن عملکرد ارزهای دیجیتال، ریپل نزدیک به ۹۳ درصد از ارزش خود را از دست داده و علی رغم کاهش قیمت، بیت کوین بهترین کوین سال ۲۰۱۹ از لحاظ عملکرد نام گرفته است. سختی ماینینگ بیت کوین حدود ۷ درصد کاهش یافت زیرا هش ریت به ۱۰۰ میلیارد هش بر ثانیه رسید که این خود یک رکورد محسوب می شود.

بنابر گزارش Bloomberg تنها یک کوین وجود دارد که از بیت کوین عملکرد بهتری داشته است و آن بایننس کوین (BNB) است که نزدیک به ۱۵۰ درصد افزایش داشته است.

حال بیایید رویدادهای مهم یا نوآوری هایی که فضای کریپتو را در سال ۲۰۱۹ روشن کردند مروری کنیم:

۱. تکامل امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

امور مالی غیرمتمرکز(DeFi) یکی کلماتی است که مرتبا در فضای کریپتو تکرار می شود و به نظر می رسد این صنعت را به قله های بزرگتری رسانده است. DeFi مبتنی بر بلاک چین عمومی است که هر کاربری را قادر می سازد تا صرف نظر از مکان و موقعیت فیزیکی خود از خدمات امور مالی استفاده کند. اکثر پروژه های DeFi روی بلاک چین اتریوم اجرا می شوند که هدف آن تبدیل شدن به بزرگترین کامپیوتر غیرکتمرکز جهان است. DeFi توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برای برنامه های خود سرمایه جذب کنند و در آنجا بدون نیاز به واسطه هایی مانند گوگل و اپل، نرم افزارهای خود را ساخته و به سراسر جهان عرضه کنند.

طبق آمارهای DeFi Pulse، بدهی های وصول نشده اتریوم به طور قابل توجهی افزایش یافته است ـ در حال حاضر تقریبا ۳ میلیون دلار وام مبتنی بر ETH در نسخه ۲.۰ اتریوم به عنوان بدهی وجود دارد. در حال حاضر  اتریوم پیشروترین پلتفرم قرارداد هوشمند برای DeFi است و سایر رقبا مانند هارمونی(ONE) نیز در حال پیشرفت هستند.

در همین راستا، استیکینگ (Staking) نیز روندی صعودی بوده که یکی از جدیدترین راه های کسب سود در ارزهای دیجیتال است. بهترین نکته در مورد استیکینگ این است که زیاد هزینه بر نیست و نیرو و انرژی کمی لازم دارد. استیکینگ فرایند نگهداری ارزهای دیجیتال به منظور دریافت پاداش است. گذار اتریوم به گواه اثبات سهام (PoS) بیشتر سرفصل های امسال را به خود اختصاص داده است. طبق گزارشات INDX برخی از پروژه های برتر استیکینگ (Pundi X(NPXS، کازموس (ATOM)، ویوز (WAVES) و (IOStoken (IOST هستند.

۲. فیسبوک ارز دیجیتال خود را معرفی کرد: لیبرا (Libra)

ترس بانک ها از لیبرا

در تاریخ ۱۸ ژوئن ۲۰۱۸، فیسبوک بزرگترین شرکت شبکه های اجتماعی جهان، ارز دیجیتال خود به نام لیبرا را معرفی کرد که این ارز بر روی یک بلاک چین متن باز (open-source) ایجاد می شود و از طریق پروتکل گواه اثبات سهام عمل می کند. لیبرا توسط بسیاری از سازمان های مالی معتبر مانند پی پال، ویزا، مسترکارت و کمپانی های دیگری مانند اوبر (Uber)، لیفت (Lyft) اسپاتیفای، ای بی و اندریسن هوروویتز (Andreessen Horowitz) حمایت می شود. فیس بوک قصد دارد لیبرا را از طریق واتس اپ و کاربران مسنجر در دسترس قرار دهد که آنها بتوانند ارز محلی خود را برای خرید لیبرا نقد کنند.

اما بعدها لیبرا با تردید های دولت و وال استریت مواجه شد و اخباری مبنی بر ترک برخی از اعضا به وجود آمد که به نظر به دلیل مسائل مداوم قانونگذاری، اشتیاق خود را از دست داده اند. خروجی ها نام هایی مانند ای بی، پی پال، استرایپ و مسترکارت شامل می شدند.

هرچند لیبرا با مقاومت هایی روبرو شده است اما پس از انتشار آن تاثیر آن بر اقتصاد بازار را مشاهده خواهیم کرد. این ارز قطعا آگاهی و پذیرش ارزهای دیجیتال در میان توده ها را تسریع می کند. البته اگر تیم فیسبوک بتواند بر موانع قانون گذاری غلبه کند و پیروز شود.

۳. پذیرش کریپتو در سال ۲۰۱۹ دو برابر شد

طبق اطلاعات کمپانی Finder که در اکتبر ۲۰۱۹ منتشر شد، تعداد آمریکایی هایی که ارز دیجیتال دارند در سال ۲۰۱۹ دو برابر شده است. این تعداد از ۷/۹۵ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۱۴/۴ درصد در ۲۰۱۹ افزایش یافته است. @tuyoge_bit می گوید: ترکیه با ۲۰ درصد برزیل با ۱۸ درصد و کلمبیا با ۱۸ درصد ۳ کشور برتری هستند که ارز دیجیتال دارند یا از آن استفاده می کنند.

سال ۲۰۱۹ پر از رویدادهایی بوده که به پذیرش ارز های دیجیتال کمک کرده است. بسیاری از دولت ها شاهد گزینه های پرداخت با ارزهای دیجیتال بوده اند. در اینجا لیست کوتاهی از این رویدادها تهیه کرده ایم:

۱. از نظر پذیرش ارز دیجیتال چین به جریان اصلی تبدیل شده است. رئیس جمهور این کشور Xi Jinping با فراخواندن کشور به سرعت بخشیدن به پذیرش بلاک چین، به فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال اعتبار بخشید. بنابر گفته های بانک مرکزی چین، اخبار حاکی از آن است که آنها برنامه دارند ارز دیجیتال خود را صادر کنند.

۲. با پیشرفت اخیر در بخشی از قانون تازه تصویب شده در اوکراین، پرداخت با ارز دیجیتال در این کشور قانونی شده است. ارز دیجیتال در اوکراین به عنوان یک دارایی دسته بندی شده است.

۳. هم اکنون حتی کارمندان شاغل در نیوزیلند نیز می توانند حقوق خود را به صورت ارز دیجیتال دریافت کنند.این قانون که به طور رسمی توسط اداره امور مالیاتی نیوزلند تصویب شده است از سپتامبر ۲۰۱۹ اجرا می شود. مقامات مالیاتی نیوزیلند چند کوین را نام بردند که استفاده از آنها بلامانع است، مانند بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین گلد، اتریوم و لایت کوین.

۴. اخیرا در خبری اعلام شد که کمپانی نایکی (Nike) کفش هایی را ثبت کرده که به صورت توکن های غیر قابل انتقال (NTF) روی بلاک چین اتریوم توکنیزه شده اند. شما می توانید با خرید کفش فیزیکی و ارتباط کد شناسایی ۱۰ رقمی کفش با کد شناسایی خریدار، این توکن را بدست آورید.

۵.سامسونگ غول فناوری، تلفن همراه هوشمند کریپتو پسند گلکسی نوت (Galaxy Note) را به بازار عرضه کرد که از اتریوم (ETH) و توکن های مبتنی بر استاندارد ERC20 پشتیبانی می کند.

۶. آخرین و مهم ترین رویداد مربوط به سیستم پایه بیت کوین است که در آن ۱۵۳ میلیون آدرس متعلق به کاربران وجود دارد و این حجم نشان از میزان پذیرش بیت کوین دارد.

۴. ۲۰۱۹، سال هک های بزرگ صرافی

در سال ۲۰۱۹ حدود هفت هک اتفاق افتاد که طبق اخبار CoinDesk بزرگترین آنها آپ بیت (Upbit)، بایننس، بیت هامب (Bithumb) و کریپتوپیا (Cryptopia) هستند. در تاریخ ۷ می ۲۰۱۹ بایننس یکی از بزرگترین صرافی های کریپتو، ۷۰۰۰ بیت کوین از دست داد که به ارزش حدود ۴۰ میلیون دلار از طریق یک شکاف امنیتی و در یک تراکنش اتفاق افتاد. این سرمایه به سرعت از طریق کیف پول های کوچکتر جابه جا شد زیرا هکرها تلاش کردند کوین های سرقت شده را پنهان کنند. بایننس تنها می تواند ۲ درصد از بودجه خود را مطالبه کند و متعهد شد که از صندوق SAFU خود خسارت کاربران را پرداخت کند و البته همین کار هم انجام داد.

صرافی ارز دیجیتال مستقر در نیوزیلند کریپتوپیا در تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ هک شد که در آنجا این صرافی ارزهای دیجیتالی به ارزش ۱۶ میلیون دلار از دست داد. پس از این اتفاق در ماه مه دارایی های خود را نقد و بدهی ها را پرداخت کرد و ۱۰ روز بعد نیز اعلام ورشکستگی کرد.

صرافی آپ بیت (Upbit) آخرین و بزرگترین هک ارز دیجیتال سال ۲۰۱۹ بود. این صرافی در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۹ نزدیک به ۴۹ میلیون دلار از دست داد که در آن یک تراکنش غیر عادی باعث از دست رفتن ۳۴۲۰۰۰ اتریوم شد.

در ماه مارچ صرافی بیت هامب (Bithumb) مورد هدف قرار گرفت و ۱۳ میلیون دلار EOS و ۶/۲ میلیون دلار ریپل هک شد. این دومین هکی بود که صرافی بیت هامب در کمتر از ۶ ماه تجربه می کرد که در هک اول حدود ۳۱ میلیون دلار در اواخر سال ۲۰۱۸ از دست داد.

۵. هاوینگ لایت کوین

 

لایت کوین و نصف شدن پاداش استخراج

هاوینگ (نصف شدن جایزه استخراج بلاک) لایت کوین یکی از بزرگترین رویدادهایی بود که در سال ۲۰۱۹ اتفاق افتاد. این رویداد پس از ماین شدن هر ۸۴۰۰۰۰ بلاک لایت کوین اتفاق می افتد و پاداش ماینرها نصف می شود. لایت کوین دومین هاوینگ خود را پشت سر گذاشت که در ارتفاع بلاک ۱۶۸۰۰۰۱، پاداش ماینرها از ۲۵ لایت کوین به ۱۲/۵ لایت کوین کاهش یافت.

طرفداران کریپتو در سرتاسر جهان این رویداد را تجربه کردند و تریدرها حدس می زدند قیمت این ارز افزایش یابد. اما لایت کوین مطابق انتظار عمل نکرد و از رتبه چهارم به رتبه ششم سقوط کرد.

۶. سرانجام Bakkt راه اندازی شد

بکت (Bakkt) یک پلتفرم قراردادهای آتی بیت کوین است که یکی از موضوعات پرمخاطب دنیای ارز دیجیتال بوده است. این صرافی قراردادهای آتی بیت کوینی ارائه می دهد که به صورت فیزیکی پشتیبانی شده و با بیت کوین واقعی تسویه می شوند. برای سرمایه گذاران سازمانی، بکت دروازه ای به بهشت است زیرا آنها می توانند بدون دانش در مورد بلاک چین سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاران سازمانی بزرگ که در قراردادهای آتی بیت کوین بکت سرمایه گذاری می کنند، با خرید مقدار زیاد بیت کوین سرمایه سازمانی را به بازار ارز دیجیتال وارد می کنند بدون اینکه هیچ گونه تاثیر منفی روی قیمت آن داشته باشد.

سرانجام در ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹ بکت توسط ICE که مالک بورس سهام نیویورک (NYSE) نیز هست، متولد شد. در ۹ دسامبر ۲۰۱۹، بکت اولین آپشن های بیت کوین در ایالات متحده را عرضه کرد که آپشن های ماهانه بیت کوین بکت (دلار) و قراردادهای آتی تسویه نقدی بیت کوین بکت (دلار) هستند. این یکی از مهمترین اتفاقات فضای کریپتو در سال ۲۰۱۹ بود.

۷. Blockstack به اولین توکن تائید شده توسط کمیسیون SEC تبدیل شد

در تاریخ غیرمتمرکزسازی ایالات متحده، یازدهم جولای ۲۰۱۹ همیشه به عنوان یک روز تاریخ ساز در نظر گرفته می شود زیرا Blockstack به اولین توکن مورد تائید کمیسیون بورس اوراق بهادار(SEC) تبدیل شد که تحت قانونگذاری +A واجد شرایط شد. تحت این قانونگذاری، عموم مردم ایالات متحده نیز می توانند در این فروش توکن شرکت کنند و به تنها سرمایه گذاران معتبر محدود نمی شود. توکن (Stacks(STX مانند سوختی برای شبکه Blockstack عمل می کند، درست مانند کاری که اتر (Ether) برای شبکه اتریوم انجام می دهد.

۸. ظهور صرافی غیرمتمرکز بایننس

صرافی غیرمتمرکز(DEX) بایننس، یک صرافی شبه غیرمتمرکز است که توسط بایننس راه اندازی شد و تریدرها می توانند بدون نگه داشتن سرمایه خود در یک پلتفرم متمرکز، ارزهای دیجیتال را ترید کنند. صرافی غیرمتمرکز بایننس در حال حاضر تراکنش هایی به ارزش ۱۲۰ بیت کوین را پردازش می کنند.

البته این صرافی هنوز فاکتورهای لازم برای غیرمتمرکز بودن واقعی را ندارد و باید تغییرات زیادی روی پلتفرم خود ایجاد کند تا بتوان آن را یک دکس واقعی نامید.

۹.(Multi-Collateral Dai (MCD عرضه شد

در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۹ میکر دائو (Multi-Collateral Dai (MCD را عرضه کرد و توکن BAT را علاوه بر اتریوم اضافه می کند. با این تنظیمات، اتریوم و توکن های استاندارد ERC20 به عنوان وثیقه استفاده می شوند. صرافی های بزرگی مانند کوین بیس، HitBTC و بیترکس نیز اعلام کردند که از توکن Multi-Collateral Dai پشتیبانی می کنند.

تیم میکر و توکن دای که یک استیبل کوین غیرمتمرکز است؛ یکی از دستاورهای مهم دنیای کریپتو است که قطعا در آینده اخبار بیشتری از آن خواهیم شنید.

نتیجه گیری

همه اینها رویدادهای مهمی بودند که در سال ۲۰۱۹ اتفاق افتادند. البته به نظر خیلی از تحلیلگران سال بعد در جهان ارزهای دیجیتال حتی هیجان انگیزتر از امسال خواهد بود. پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال چندان دور نیست. اینها چیزهایی هستند که انتظار داریم در سال ۲۰۲۰ رخ دهد:

  • DeFi جریان اصلی می شود و پلتفرم های DeFi بیشتری ظهور می کنند.
  • دولت های بیشتری استفاده از ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین را قانونی می کنند.
  • با ظهور پلتفرم هایی نظیر CRUXPay، پذیرش ارزهای دیجیتال بیشتر می شود.
  • نصف شدن پاداش استخراج شبکه بیت کوین
  • گذار کامل اتریوم از Pow به PoS

نظر شما راجع به سال ۲۰۱۹ چیست؟ آیا انتظاراتی که از این سال داشتید در دنیای کریپتو برآورده شد؟

 

منبع
coinswitch

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا