متوسط مقالات عمومی

مسیرهای ورود و خروج در بازار ارز دیجیتال به چه معناست و چرا اهمیت دارد؟

به صرافی یا سرویس‌های مشابه که در آنها می‌توانید به ازای دریافت ارز دیجیتال (Cryptocurrency) ارز سنتی ارائه دهید، مسیر ورود به عرصه ارزهای دیجیتال گفته می‌شود.

هر فردی که بخواهد وارد عرصه ارزهای دیجیتال شود، اولین قدم اغلب اوقات صرفا خرید مقداری ارز دیجیتال است. این موضوع به معامله ارز سنتی با ارز دیجیتال نیاز دارد و هر سرویسی که این شرایط را فراهم کند به عنوان مسیر ورودی (on-ramp) شناخته می‌شود. مسیرهای ورودی، روشی برای ورود کاربران و سرمایه جدید به این عرصه است، اما تمام مسیرها مشابه یکدیگر نیستند.

برای مثال، یکی از رایج‌ترین مکان‌هایی که کاربران جدید می‌توانند به اولین کوین خود دست یابند، صرافی‌های ارز دیجیتال هستند. البته تمام صرافی‌ها خرید مستقیم با ارز سنتی را امکان‌پذیر نمی‌سازند؛ اما بسیاری از صرافی‌های بزرگ این ویژگی را ارائه می‌دهند.

علاوه بر صرافی‌های معمولی، بازارهای معاملات در خارج از صرافی یا OTC نیز وجود دارند. در OTC، کاربران به صورت مستقیم و با قیمت‌های مورد توافق یکدیگر که ممکن است با قیمت صرافی‌ها فرق کند به معامله می‌پردازند. چندین پلتفرم وجود دارند که این ویژگی را ارائه می‌دهند، اما عرصه OTC بیشتر برای خرید و فروش‌های بزرگ است و توسط خریداران سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرویس‌های صرافی‌ها و OTC اغلب دارای APIهایی هستند که می‌توان از آنها در سایر برنامه‌ها استفاده کرد. این موضوع، انجام معاملات در چندین بازار را برای کاربران حرفه‌ای آسان‌تر می‌کند.

آخرین مسیر ورودی رایج، دستگاه‌های ATM ارز دیجیتال است که کاربران با استفاده از آنها می‌توانند پول نقد واریز کرده و ارز دیجیتال دریافت کنند. البته این دستگاه‌ها هنوز در تمام شهرها موجود نیست و معمولا ارزهای دیجیتال محدودی ارائه می‌شوند، بنابراین این مسیر ممکن است دشواری‌هایی داشته باشد.

مسیرهای خروج از عرصه ارز دیجیتال چه چیزهایی هستند؟

ارز دیجیتال ورود و خروج off ramp on ramp معامله ترید otc صرافی ارز دیجیتال

مسیرهای خروج از عرصه ارز دیجیتال دقیقا مختلف با مسیرهای ورودی هستند. مسیرهای خروج، روشی برای تبدیل ارز دیجیتال به ارز سنتی یا محصولات و خدمات موجود هستند.

درست همانند زمانی که کاربران برای خرید ارز دیجیتال باید ارز سنتی پرداخت کنند، برای خروج از این عرصه نیز به گزینه‌های مختلفی نیاز دارند. این موضوع بدان معنا است که معاملات انجام شده به ارز سنتی بر می‌گردد یا از ارزهای دیجیتال برای خرید کالاها و خدمات استفاده می‌شود. اگرچه به نظر بسیاری از افراد، امکان‌پذیر شدن خرید با ارز دیجیتال، هدف نهایی است اما اکثر کاربران هم‌چنان به دنبال روشی برای برگرداندن ارزهای دیجیتال خود به ارزهای سنتی هستند.

اکثر صرافی‌ها و ATMهایی که به عنوان مسیر ورود عمل می‌کنند، می‌تواند به عنوان مسیر خروج از عرصه ارزهای دیجیتال نیز مورد استفاده قرار بگیرند. ممکن است صرافی‌ها دارای محدودیت‌هایی در خصوص مقدار خروج سرمایه در یک روز، یک هفته یا یک ماه باشند؛ بنابراین اگر از این روش استفاده می‌کنید، بررسی جزییات حساب بسیار مهم است.

از طرف دیگر، معاملات OTC همواره به صورت دوطرفه است و برای تراکنش‌های بزرگ طراحی شده است، اما همانطور که اشاره شد ممکن است برای سرمایه‌گذاران کوچک‌تر مناسب نباشد. اگر کاربران به دنبال استفاده از ارزهای دیجیتال برای خرید موارد مختلف هستند، گزینه‌های روزافزون پرشماری در دسترس است. برای مثال کسب‌وکارهای مخصوص به تدریج در حال پذیرش ارز دیجیتال هستند، اما این موضوع هم‌چنان کمیاب است. راهکار عملی‌تر می‌تواند استفاده از سرویس‌هایی باشد که به ما امکان می‌دهند تا از ارزهای دیجیتال برای کارت‌های اعتباری استفاده کنیم. اما مراقب باشید که کارمزد استفاده از این کارت‌های اعتباری ممکن است زیاد باشد.

چرا مسیرهای ورود و خروج برای صنعت ارز دیجیتال مهم است؟

ارز دیجیتال ورود و خروج off ramp on ramp معامله ترید otc صرافی ارز دیجیتال

مسیرهای ورود و خروج به عرصه ارزهای دیجیتال به دلیل وارد شدن کاربران و سرمایه‌های جدید به بازار ارزهای دیجیتال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. این مسیرها هم‌چنین نقش کلیدی در پر کردن شکاف بین دنیای ارزهای دیجیتال و عرصه امور مالی سنتی ایفا می‌کند.

مراجعه آسان به صرافی‌ها و خرید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال با کارت‌های اعتباری باعث می‌شود که عرصه ارزهای دیجیتال برای تمام افرادی که شناخت خوبی از خریدهای آنلاین دارند بیشتر در دسترس قرار بگیرد. هم‌چنین سهولت در تبدیل ارزهای دیجیتال به ارزهای سنتی نیز عرصه ارزهای دیجیتال را برای کاربران جدید جذاب‌تر می‌کند؛ زیرا متوجه می‌شوند هر زمانی که بخواهند می‌توانند از این حوزه خارج شوند. این انعطاف‌پذیری، بعضی از نکات مبهم پیرامون ارزهای دیجیتال را از بین می‌برد و آنها را بیشتر شبیه کالاهای قابل معامله می‌کند.

در سطح بزرگ‌تر، دسترسی داشتن به بازارهای OTC و مشابه آن، به معنای آن است که سازمان‌های بزرگ‌تر می‌توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال با نقدینگی کافی اطمینان داشته باشند. برای ورود مقدار سرمایه‌های بسیار زیاد به عرصه ارز دیجیتال ، این مسیرها ضروری هستند؛ زیرا صرافی‌ها می‌توانند حجم خرید سازمان‌ها را مدیریت کنند و تاثیر یک سفارش بر قیمت‌های بازار می‌تواند چشمگیر باشد.

بعضی از افراد معتقدند که اگر جهان ما به سمت سیستم پولی جدید پیش می‌رود، ارائه روش‌های بیشتر برای انتقال سرمایه بین حوزه امور مالی سنتی و عرصه ارزهای دیجیتال یک امر ناگزیر و ضروری است. خوشبختانه، توسعه‌های اخیر باعث شده است که سرویس‌هایی نظیر پردازشگر پرداخت Simplex با همکاری MakerDAO، خرید مستقیم استیبل کوین دای (Dai) را امکان‌پذیر سازد و مای‌اتروالت (MyEtherWallet) در حال ورود و استفاده از Apple Pay در کیف پول موبایلی خود است. سرویس‌هایی نظیر موارد گفته شده، گزینه‌های بیشتری برای ورود به عرصه ارزهای دیجیتال را برای کاربرانی فراهم می‌آورد که در صدد حضور و جهش بزرگ از امور مالی سنتی به عرصه امور مالی غیرمتمرکز هستند.

آیا این مسیرها قانون گذاری شده‌اند؟

اگرچه در بسیاری از کشورها هنوز قوانین در حال شکل‌گیری است، اما بسیاری از پلتفرم‌ها که این سرویس‌ها را ارائه می‌دهند از کاربران جدید، اقدامات احراز هویت را درخواست می‌کنند.

به طور کل، قانون گذاری مسیرهای ورود و خروج هنوز در حال انجام است. در این خصوص، قوانین مشخص‌تری نظیر قانون ارز دیجیتال که اخیرا توسط گروه ویژه اقدامات مالی (FATF) معرفی شده، در حال اجرا است. در این زمینه، اکثر ارائه‌دهندگان با پیاده‌سازی سیاست‌های ضدپولشویی و احراز هویت، در صدد این موضوع هستند که همواره در اجرای قوانین پیشرو باشند. در بسیاری از پلتفرم‌ها و به ویژه صرافی‌ها، این قوانین و پیروی از آنها حداقل اقدامات مورد نیاز برای خرید با ارز سنتی یا خروج سرمایه از پلتفرم مورد نظر است.

این نکته قابل ذکر است که بعضی از صرافی‌ها و هم‌چنین بازارهای OTC، به این اقدامات نیاز ندارند. این موضوع به سرویسی که از آن استفاده می‌کنید بستگی دارد، اما تمام موارد درخواست‌شده باید کاملا شفاف باشند. اگرچه طرفداران پر و پا قرص ارزهای دیجیتال، ناشناس بودن کامل را ترجیح می‌دهند؛ اما سایر افراد، امنیت را در این موضوع می‌بینند که پلتفرم مورد نظر آنها در مقابل فعالیت‌های مجرمانه اقدامات مناسب انجام دهد. اگر چه دستگاه‌های ATM کاملا ناشناس بوده‌اند، اما این موضوع نیز در حال تغییر است؛ به طوری که قبل از هر خرید، باید تاییدیه ID یا همان مدرک شناسایی معتبر ارائه شود.

بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان این سرویس‌ها چه پلتفرم‌هایی هستند؟

ارز دیجیتال ورود و خروج off ramp on ramp معامله ترید otc صرافی ارز دیجیتال

گزینه‌های بسیار زیادی برای ورود و خروج از عرصه ارزهای دیجیتال وجود دارد که شامل اسامی شناخته‌شده‌ای در این صنعت هستند.

با صرافی‌های متصدیانه شروع می‌کنیم که شامل اسامی شرکت‌های بزرگی نظیر CoinBase و Binance هستند. این پلتفرم‌ها امکان خرید ارزهای دیجیتال با کارت اعتباری و هم‌چنین طیف گسترده‌ای از گزینه‌های مختلف برای خروج سرمایه از صرافی‌ را فراهم می‌کنند. این موضوع برای کسانی که به دنبال دستیابی به ارزهای دیجیتال برای انجام معاملات هستند ایده‌آل است؛ هر چند، معمولا برداشت ارزهای دیجیتال با کارمزد همراه است.

اگرچه این امکانات برای معامله‌کنندگان حرفه‌ای و بازیگران بزرگی نظیر سازمان‌ها بسیار ایده‌آل است، اما برای سرمایه‌گذاران کوچک‌تر و کسانی که تمایل به نگهداری ارز دیجیتال دارند ممکن است مناسب نباشد. صرافی‌هایی نظیر چنجلی (Changelly) می‌توانند برای این افراد کارآمد‌تر باشند؛ زیرا معمولا تبادل‌های یکپارچه با حداقل اقدامات ممکن را ارائه می‌دهند. کاربران در این صرافی‌ها می‌توانند جفت ارز مورد نظر خود را انتخاب کنند، مورد تایید و احراز هویت واقع شوند و کوین خود را مستقیما در کیف پول خود دریافت کنند.

به علاوه، صرافی‌های بسیار زیادی وجود دارند که معاملات OTC را نیز ارائه می‌دهند. سایر شرکت‌ها نظیر جنسیس (Genesis) و B2C2 معاملات OTC منسجم‌تری را برای مشتریان خود فراهم می‌کنند. گاهی اوقات این موارد برای سازمان‌ها نیز جذاب‌تر هستند. همانطور که اشاره شد، پیدا کردن دستگاه‌های ATM ارز دیجیتال ممکن است کمی دشوار باشد؛ اما ابزارهایی وجود دارند که به شما امکان می‌دهند تا در منطقه مورد نظر شما، دستگاه ATM ارز دیجیتال وجود دارد یا خیر. این ابزارها حتی می‌توانند دستگاه‌ها را بر اساس نوع ارز دیجیتالی که ارائه می‌دهند دسته‌بندی شوند.

فرض کنید می‌خواهید از کوین‌های خود برای پرداخت استفاده کنید. در این صورت چند گزینه پیش روی خود دارید. همانطور که اشاره شد، بعضی از شرکت‌ها نظیر Overstock، شاپیفای (Shopify) و اکسپدیا (Expedia) هم اکنون به صورت مستقیم بیت کوین را می‌پذیرند. اگر بخواهید انتخاب‌های بیشتری داشته باشید، باید به دنبال کارت‌های اعتباری ارز دیجیتال باشید. شرکت‌هایی نظیر TenX و Crypto.com گزینه‌های بسیار محبوبی هستند که می‌توان از آنها همانند کارت‌های اعتباری استفاده کرد، اما تفاوت این کارت‌ها با کارت‌های اعتباری معمولی در این است که به جای حساب بانکی به کیف پول ارز دیجیتال متصل است.

کاربران مختلف هنگام تصمیم‌گیری درباره نحوه انتقال پول بین سرویس‌های امور مالی سنتی و سرویس‌های امور مالی غیرمتمرکز، نیازهای متفاوتی دارند. شناخت گزینه‌های موجود بسیار مهم است؛ زیرا می‌تواند باعث شود که انتخاب ما به تجربه بهتر و بهینه‌تری منجر شود. ارائه روش‌ها و مسیرهای مختلف، نکته کلیدی در خصوص پذیرش گسترده‌تر ارزهای دیجیتال است و با وجود ترکیب ابزارهای موجود و ابزارهای در حال توسعه امیدواریم که به زودی همه افراد وارد این عرصه شوند.

منبع
cointelegraphbinance

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا