متوسط مقالات عمومی

ارزهای دیجیتال در گذر زمان؛ نکاتی که باید برای به روز ماندن در نظر بگیرید!

نسیم نیکلاس طالب در کتاب فوق‌العاده خود با نام پادشکننده (Antifragile) توضیح می‌دهد که چطور بعضی از تکنولوژی‌ها در اثر نوسانات و ناپایداری‌ها در دراز مدت نه تنها به حیات خود ادامه میدهند بلکه به خاطر این دلایل قوی‌تر نیز می‌شوند. این نکته را در نظر داشته باشید که کسانی که به درستی در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند، در برابر اتفاق‌های آن نیز مقاوم هستند. سرمایه‌گذارانی در کریپتو موفق خواهند بود که در برابر تردیدها و آینده به شدت ناپایدار آن در بلند مدت دوام آورند.

فلسفه سرمایه‌گذاری ما برپایه این فرض است که تکنولوژی جدید ارزهای دیجیتال تا زمانی که بتوانند در بازار جهانی ادامه حیات دهند، ارزش آن به احتمال زیاد بیشتر خواهد شد. البته این را هم نباید فراموش کنیم که ۹۲ درصد از پروژه‌های مربوط به ارزهای دیجیتال در ۵ سال اول شروع به کار خود با شکست روبرو شدند در واقع بیشتر آنها در ۱۸ ماهه اول آغاز به کار خود پایان یافتند.

ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

کارکرد ارزهای دیجیتال

پروژه‌هایی میتوانند بعد از ۵ سال به کار خود ادامه دهند که مداوم به توسعه و بهتر شدن خود و جذب مخاطب بیشتر اقدام کنند در غیر اینصورت باید به کار خود پایان دهند. همچنین پیشنهاد می‌شود که حداقل به میزان کمی قیمت توکن خود را در این بازه زمانی افزایش دهند. بنابراین در سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال به جای خرید ارزهایی که توسط حقه‌های بازار افزایش قیمت پیدا کردند باید به دنبال ارز‌هایی بود که مدت زمان بیشتری را دوام آوردند.

نظریه اثر لیندی (Lindy Effect) اساسا به این نکته اشاره دارد که هرچقدر یک تکنولوژی بتواند بیشتر دوام بیاورد، به همان اندازه در آینده نیز احتمالا دوام خواهد ‌آورد. تحت تاثیر اثر لیندی، هر روزی که سپری شود ما تحمل بیشتری برای نگهداری دارایی که انتخاب کردیم برای یک روز دیگر را پیدا می‌کنیم و احتمال اینکه در مدت زمان بیشتر شاهد افزایش داراییمان بشویم نیز بیشتر میشود و میزان ریسک آن نیز (مانند کاهش یافتن قیمت ارز دیجیتال) کمتر می‌شود.

با توجه به مواردی که از نظریه لیندی گفته شد ما باید نوع فکر کردنمان راجع به توکن‌هایی که اخیرا به‌وجود آمدند را عوض کنیم و فقط بدنبال سود آن نباشیم بلکه به میزان ماندگاری آن توجه کنیم. یکی از اولین مواردی که به سرمایه‌گذاران جدید پیشنهاد میشود این است که بر روی ارز‌هایی که قدمت بیشتری دارند سرمایه گذاری کنند.

شاید فرض براین باشد که ارزهایی که هزینه خود را درآورند مطمئن خواهند بود. شما نیاز به توانایی پیش‌بینی ندارید تا متوجه بشوید که اگر هزینه پرداخت برنامه‌نویسان و تبلیغات تا یک زمان مشخص در آینده مهیا شده باشد، توکن آن نیز در این مدت زمان قوی‌تر خواهد شد. و هرچقدر توکن ما دوام بیشتری بیاورد میزان اثر لیندی بر روی آن نیز قوی‌تر می‌شود.

ما اکنون آسان‌تر میتوانیم سرمایه‌گذاری خود را برروی ارزهای دیجیتال ریشه‌دار مانند بیت کوین قرار دهیم چون قبلا تست خود را پس داده‌اند. اما ما باور داریم که پتانسیل سرمایه‌گذاری در دارایی‌های نوپا به همان اندازه ارزش ریسک کردن را دارند حتی با درنظرگرفتن اینکه امنیت در توکن‌های قدیمی بیشتر است.

هنگامی که می‌خواهید کرپتو را به عنوان دارایی انتخاب کنید، نیاز به پیش‌بینی کردن ندارید. به جای آن باید توجه داشته باشید که پروژه‌ای را انتخاب کنید که از نظر مالی بتواند در دراز مدت به کار خود ادامه دهد. مدل‌های خزانه‌داری پیشگام و آنهایی که به وسیله دیگر کرپتوها مورد تایید قرار گرفته‌اند را میتوان مدنظر داشت. امیدواریم که تا جایی که امکان دارد از پیش‌بینی در این حوزه خودداری کنید و به جای آن بیشتر در انتخاب یک دارایی کریپتو با پایه و اساس قوی تمرکز کنید.

به‌طور واضح ما نگران این موضوع نیستیم که اتفاقی در آینده بیافتد که برروی توکن‌هایمان تاثیری بگذارد؛ بیشتر نگران این هستیم که توکن ما در آینده از بین نرود و هرچه روزها بیشتر میگذرد ما به آن مطمئن‌تر می‌شویم. پس یک سرمایه‌گذار مطلع در حوزه کریپتو در طول زمان سرمایه‌گذاری خود نگران اتفاق‌ها و حرکات بازار نیست و تا زمانی که توکن ما در حال کار کردن است نگرانی بابت نوسانات و دیگر اتفاق‌ها نداریم.

ما به تمامی اطلاعات و یا دید واضح درباره آینده نیاز نداریم تا سرمایه گذاری خود را اجرا کنیم و نباید آرزوی پیش‌بینی آینده را داشته باشیم. بلکه باید تنها توجه داشته باشیم که با آگاهی در ابتدای کار وارد بشویم و توکن ما به کار خود ادامه دهد چون سود به دست آمده خود باقی کارها را انجام می‌دهد.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا