قلم میهن بلاکچین

دلنوشته های یک مغز درگیر؛ تو بگو “س” من سرمایه گذاری می کنم!

همیشه چوب اعتمادهای نا بجایمان را می خوریم؛ حالا فرق نمی کند سرمایه گذاری باشد، خرید از سوپری محل باشد، یا حتی سپردن صف نانوایی به نفر عقبی. اما بعضی وقت ها دلیل این اعتمادهای نا به جا، نبود یا کمبود اطلاعاتمان در رابطه با مسائل مختلف است. بعضی وقت ها هم وسوسه می شویم، آدمیم دیگر، پول دوست داریم، پول زیاد را هم خیلی دوست داریم؛ حالا اگر پول زیاد در زمان کم نصیبمان شود که دیگر خیلی خیلی دوست داریم؛ این می شود که همان پولی را هم که داریم از دست می دهیم! حالا چگونه؟

اینگونه!

کلافه از روزمرگی ها، خسته و کوفته از سر کار برمی گردیم منزل یا با دوستان یک قراری می گذاریم؛ یکی از دلسوزان که خودش از یکی دیگر شنیده است می گوید: چیزی از بیت کوین شنیدی؟ میدونستی کلی آدم با بیت کوین پولدار شدن؟ ما هم در حالی که آب از لب و لوچه‌مان می چکد می گوییم: نههههه جریان چیه؟!  آن فرد دلسوز با حالتی عاقل اندر سفیه می گوید: بَههه؛ کجای کاری؟ خیلی از دنیا عقبیا، الان همه دارن بیت کوین میخرن؛ تا دست زیاد نشده بیا تو هم سرمایه گذاری کن!

با تمام سرعت و نهایت بی فکری، سری به پس اندازمان می زنیم و ضرب المثل invest what you CAN lose را به invest what you MUST lose تبدیل کرده و تمامی آن چه پس انداز داریم را بدون ذره ای تحقیق و صرفا بر اساس اعتماد نا بجا به حرف فرد دلسوز، سرمایه گذاری می کنیم. بعدش چی میشه؟

شانس یک بار هم در خونتو نمی زنه!

شانس در زندگی بنده هیچ گاه از یک کیلومتری خونه ام رد نشده، چه برسد به اینکه در بزند؛ حتی اگر در هم بزند احتمالا بنده خونه نباشم! اما با تحقیقات بسیار زیادی که در این زمینه انجام داده ام به این نتیجه ی قطعی رسیده ام که: اصولا شانس رابطه ی مستقیمی با درست و منطقی عمل کردن ما دارد؛ گاهی اوقات هم ندارد! خلاصه احتمال خوش شانسی در صورت درست عمل کردن ما بیشتر است. (پیشاپیش از تمام فلاسفه و عالمان نیروهای ماورایی پوزش می طلبم؛ این صرفا نظر بنده است)

تمام این ها را گفتم که به این برسم؛ اگر فرد دلسوزی پیشنهاد سرمایه گذاری روی بیت کوین را به شما داد و بدون هیچ درنگی سرمایه گذاری کردید، انتظار بازخورد فوق العاده ای از عمل شایانتان نداشته باشید.

ندانستن عیب است؛ نپرسیدن بدتر!

اگر قصد دارید پس اندازی که سال ها برای آن تلاش کردید را در حوزه ای سرمایه گذاری کنید؛ از نظر بنده ی حقیر اگر در رابطه با آن حوزه هیچ چیزی ندانید عیب است خیلی هم هست و اگر پرس و جو نکنید و نپرسید و مطلع نشوید بدتر. حالا گیریم مطالعه کردیم و فهمیدیم بیت کوین چیست و با علم و آگاهی به آینده ی روشنش و با استخاره ی خوبی که آمده؛ تصمیم به سرمایه گذاری گرفتیم. چه کنیم که سود کنیم؟! آفرین سوال خوبی است، اولین قدم قتل عام عناصر جَو در وجودمان است. اگر جوگیر نباشیم ناخودآگاه نصف مسیر را رفتیم.

می دانم؛ سخت است، نگاه به یکدیگر در خون تمامی ما ایرانی ها هست؛ اصلا اینکه ببینیم فلانی چه کار کرده ما هم بکنیم یک لذت خاصی دارد و زمزمه ی : آخیش عقب نموندم از فلانی؛ آرامش روانمان می شود. اما بالا غیرتا در این زمینه بیخیال این مورد شوید تا موفق شوید. مهم نیست همه چه کار می کنند؛ می خرند، می فروشند؛ مهم این است که شما چه کار می کنید! قطعا اگر خودتان با مطالعه و تحقیق و تحلیل خودتان حرکت اشتباهی را انجام دهید؛ به غایت، سوزش و ندامت کمتری دارد نسبت به اینکه به حرف و توصیه ی فرد دیگری گوش کنید و حرکت اشتباهی انجام دهید! (این هم نظر شخصی نویسندس، شما هم نظرتونو بگید) حالا مطالعه کردیم؛ با این حوزه آشنا شدیم؛ جوگیر هم نیستیم؛ بعدش چیکار کنیم؟!

آخه چرا هول میشی؟

خیلی از دوستان با نوسان بازار ارزهای دیجیتال، کل امعاء و احشاء و زندگیشان دچار نوسان می شود و با هر پامپی به هوا و عرش پرتاب شده و با هر دامپی به فرش سقوط می کنند و چون نوسان این بازار زیاد است می توان گفت متاسفانه از این منظر بازار خوبی را انتخاب نکرده اند! معمولا افرادی که در بازار ارزهای دیجیتال هول می شوند دو رویکرد دارند:

  • میاد پایین هول میشن میفروشن
  • میره بالا هول میشن میخرن

انقدر این چرخه را ادامه می دهند تا دیگر چیزی باقی نمی ماند که بفروشند یا بخرند. حقا که fud و fomo بر ما حکم فرماست!

گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی!

بیت کوین و ارزهای دیجیتال آینده دار، گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری به حساب می آیند اما به طور کلی دو انتخاب دارید:

  • ترید
  • سرمایه گذاری بلند مدت

اگر می خواهید از طریق ترید کسب درآمد کنید می بایست با علم و آگاهی و وقت زیاد وارد این حوزه شوید ولی منِ نوعی نمی خواهم تمام طول روز را بنشینم که ببینم قیمت بیت کوین بالا می رود یا پایین. اگر سرمایه گذاری بلند مدت را انتخاب می کنید؛ آن قسمت از پولتان را که برای سرمایه گذاری کنار گذاشته اید و اگر از دست برود لطمه ی بزرگی نمی بینید را وارد بازار کنید و لطفا خواهشا صبر را چاشنی کار کنید. اگر هیچی از این حوزه نمی دانید که نه ترید کنید نه سرمایه گذاری؛ ابتدا مطالعه کنید بعد تصمیم بگیرید.

اینکه من به شما بگویم بازار ارزهای دیجیتال آینده دار است تا اینکه خودتان به این نتیجه برسید خیلی فرق دارد!

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا