اخبار عمومی

ژائو مدیر عامل سابق بایننس ممکن است به ۱۰ سال حبس محکوم شود

وزارت دادگستری آمریکا نمی‌خواهد تا زمان صدور حکم چانگ پنگ ژائو (CZ) او را حبس کند؛ اما قصد دارد جلوی خروج او از این کشور را بگیرد. به همین خاطر در پرونده جدیدی به خطر خروج ژائو از آمریکا و روش‌‌هایی اشاره کرده که با استفاده از آن‌ها می‌تواند جلوی این اتفاق را بگیرد. از طرفی، دادستان‌ها در این پرونده به این موضوع اشاره کردند که ممکن است از دستورالعمل‌ها فراتر رفته و حداکثر ۱۰ سال محکومیت را برای ژائو درخواست کنند.

به نقل از کوین دسک و کریپتواسلیت، در تاریخ ۲۴ نوامبر (۳ آذر) پرونده دادستانی برای ممنوع‌الخروج کردن CZ در پاسخ به مخالفت وی با درخواست دولت برای بازداشت در ایالات متحده به دادگاه ارائه شد. وکلای CZ در مقام دفاع اعلام کردند ژائو به عنوان یک شهروند غیرآمریکایی که پاسپورت امارات و کانادا را دارد، به صورت داوطلبانه برای حضور در دادگاه وارد آمریکا شده و همین مسئله نشان می‌دهد که خطر خروج او از این کشور وجود ندارد.

با این حال، استدلال دادستان‌های فدرال این بود که CZ یک شهروند مولتی میلیاردر امارات متحده عربی است. در اکثر موارد مشابه، چنین متهمانی معمولا در ایالات متحده بازداشت می شوند. هر چند در این مورد خاص، CZ داوطلبانه برای مواجهه با عدالت به ایالات متحده آمده است و همین موضوع دلیلی بود که قاضی به CZ اجازه داد تا زمان صدور حکم که برای ۲۳ فوریه ۲۰۲۴ (۴ اسفند) برنامه‌ریزی شده است، آزاد بماند. اما این تصمیم نشان‌دهنده این نیست که احتمال فرار وی وجود ندارد. در واقع، دادستان‌ها معتقدند که خطر فرار CZ را می‌توان با محدود کردن سفر او و جلوگیری از پرواز وی به امارات «مدیریت» کرد.

علاوه بر این، در این پرونده خاطرنشان شده است CZ «هیچ پیوندی» با ایالات متحده ندارد؛ خانواده او در امارات زندگی می کنند و بیشتر دارایی او در خارج از ایالات متحده نگهداری می‌شود. همه این‌ها «ارتباطات قوی» او با امارات را نشان می دهد و افزایش احتمالی مجازات به ژائو انگیزه می‌دهد تا به امارات متحده عربی که هیچ معاهده‌ای برای استرداد مجرمین به ایالات متحده ندارد، بگریزد. در این صورت، بعید است که اگر وی تصمیم به فرار بگیرد، امارات او را تحویل دهد.

آن‌ها اظهار داشتند:

واقعیت این است که طبق دستورالعمل‌ها مجازات حبس تا ۱۸ ماه خواهد بود؛ اما آمریکا می‌تواند مجازات ژائو را تا ۱۰ سال افزایش دهد. مجازات‌های ژائو در زمان صدور حکم بی‌شک برای او مهم هستند و به همین خاطر آمریکا باید محدودیت‌های معقولی را برای وی وضع کند.

جان رید استارک (John Reed Stark)، رییس سابق بخش اجرای کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، خاطرنشان کرده است که دادستان‌‌ها برای اولین بار است که با «شرایط واضح و مشخص» اعلام می‌کنند به دنبال مجازات حداکثری ۱۰‌ساله هستند.

چه عاقبتی در انتظار ژائو است؟

قاضی ریچارد ای. جونز (Richard A. Jones) قرار است تصمیم بگیرد که آیا CZ باید از سفر به امارات منع شود یا خیر؛ چرا که ۲۷ نوامبر (۶ آذر) به عنوان آخرین مهلت بررسی حکم وثیقه CZ تعیین شده است.

رید استارک در مورد تصمیم قاضی، خاطرنشان کرد وی ممکن است شرایط بیشتری شامل ضمانت‌نامه، افزایش وثیقه، ارائه مدارک بیشتر از سوی دادستان‌ها یا حتی تضمین دقیق‌تری از موقعیت CZ را درخواست کند. او افزود قاضی همچنین می‌تواند تصمیم خود را به تعویق بیندازد.

همچنین، رییس سابق SEC تاکید کرد اگر وزارت دادگستری حکم قابل توجهی برای CZ صادر نکند که از تخلفات آتی در دنیای ارزهای دیجیتال جلوگیری کند، آنگاه این معامله برای وزارت دادگستری نتیجه‌ای معکوس خواهد داشت. رید استارک انتظار دارد که الزامات نظارتی بایننس جرایم و اتهامات بیشتری به همراه داشته باشد.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، چانگ پنگ ژائو به نقض قوانین مبارزه با پولشویی آمریکا اعتراف کرده و از سِمت مدیرعاملی بایننس کنار رفته است. علاوه بر این، بایننس به اتهامات جنایی و مدنی متعددی اعتراف کرد و جریمه ۴.۳ میلیارد دلاری آن یکی از بزرگ‌ترین جریمه‌های شرکتی در تاریخ وزارت دادگستری آمریکا محسوب می‌شود.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا